Jämförelse · Västra Götalands län
Alingsås vs Uddevalla — vilket är bäst att bo i? Alingsås har 42 861 invånare och Uddevalla har 56 744 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Alingsås ett bättre värde på 41 och Uddevalla på 15.
Alingsås
41
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Uddevalla
15
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Alingsås jämfört med Uddevalla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Uddevalla
Riket
Folkmängd jämförs ej 42 861 56 744 10 605 529 Befolkningsförändring 0,3 % −0,5 % 0,2 % Medelålder 43,2 år 43,1 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 23,5 % 22,7 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 24,0 % 23,3 % 22,4 % Andel utrikes födda 12,5 % 17,7 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Alingsås jämfört med Uddevalla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Uddevalla
Riket
Kommunal skattesats 32,84 %
★
(bättre värde) 33,64 % 32,38 % Årets resultat 2 569 kr/inv. 2 757 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 327 kr/inv. Soliditet 34,7 %
★
(bättre värde) 25,5 % 39,4 % Nettokostnad egentlig verksamhet 71 832 kr/inv. 77 888 kr/inv. 69 112 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Alingsås jämfört med Uddevalla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Uddevalla
Riket
Meritvärde åk 9 219,9 poäng 220,4 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 220,9 poäng 221,2 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 81,1 % 85,9 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 68,9 %
★
(bättre värde) 68,6 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 190 456 kr 204 136 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,5 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 7,7 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Alingsås jämfört med Uddevalla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Uddevalla
Riket
Medellivslängd 81,9 år
★
(bättre värde) 81,6 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 12,1 dagar
★
(bättre värde) 16,0 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 8,8 %
★
(bättre värde) 9,1 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,3 %
★
(bättre värde) 91,0 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 66,6 %
★
(bättre värde) 65,4 % 71,0 % Dagligrökare, andel 4,0 %
★
(bättre värde) 4,9 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 69,3 %
★
(bättre värde) 65,0 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Alingsås jämfört med Uddevalla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Uddevalla
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,9 %
★
(bättre värde) 74,3 % 79,4 % (2025) Anmälda brott 9 873 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 11 041 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Alingsås jämfört med Uddevalla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Uddevalla
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 3,7 %
★
(bättre värde) 6,0 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,6 %
★
(bättre värde) 3,9 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 412 000 kr
★
(bättre värde) 392 400 kr 401 400 kr Nystartade företag 11,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 9,8 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,4 %
★
(bättre värde) 81,2 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 74,0 index (0–100) 77,7 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 44,6 % 33,6 % – Inpendling, andel 29,0 % 30,2 % –
Boende Boende — Alingsås jämfört med Uddevalla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Uddevalla
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 12,0 %
★
(bättre värde) 14,7 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 138,13 kr/kvm 116,94 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 40 kr/år 18 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 118 kr/kvm 118 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 259 kr/kvm 206 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 31 870 kr/kvm 27 039 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 30 269 kr/kvm 21 110 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 29 588 kr/kvm 42 666 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 183,7 per 1 000 inv. 203,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 80,9 per 1 000 inv. 97,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 211,5 per 1 000 inv. 198,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 476,0 per 1 000 inv. 499,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,4 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 3,0 % −0,1 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 43 274 56 414 10 633 801 Mediannettoinkomst 317 100 kr/inv.
★
(bättre värde) 301 000 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 16,3 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 40,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 2 kr/inv. 10 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Alingsås jämfört med Uddevalla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Uddevalla
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 85,0 %
★
(bättre värde) 81,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 89,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 58,3 %
★
(bättre värde) 51,3 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 49,0 % 43,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Alingsås jämfört med Uddevalla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Uddevalla
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 75,5 %
★
(bättre värde) 41,5 % 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Alingsås jämfört med Uddevalla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Uddevalla
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,2 % 5,2 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Alingsås jämfört med Uddevalla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Uddevalla
Riket
Cykelväg per invånare 2,91 m/inv
★
(bättre värde) 2,38 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 %
★
(bättre värde) 99,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 78,1 % 78,9 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Alingsås jämfört med Uddevalla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Uddevalla
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,8 %
★
(bättre värde) 6,4 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 4,3 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,6 % 8,7 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Alingsås eller Uddevalla? Den totala kommunala skattesatsen är 32,84 % i Alingsås och 33,64 % i Uddevalla (2026). Alingsås har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,80 procentenheter motsvarar i storleksordningen 280 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Alingsås eller Uddevalla? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 219,9 poäng i Alingsås och 220,4 poäng i Uddevalla (2025). Uddevalla har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 0,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Alingsås eller Uddevalla? Alingsås har 42 861 invånare och Uddevalla har 56 744 (2025). Uddevalla är alltså den största av de två kommunerna. Uddevalla har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Alingsås. Medianinkomsten (20–64 år) är 412 000 kr i Alingsås och 392 400 kr i Uddevalla per år. Källa: SCB via Kolada.