Flytta till Tanum — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Tanum? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Tanum har 12 677 invånare och ligger i Västra Götalands län.
Kommunalskatten på 33,04 % är 0,66 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Tanum på 33,04 % är 0,66 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Tanum är 389 300 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Meritvärdet i åk 9 i Tanum på 212,5 poäng är 17,2 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 81,8 % (rikssnitt 83,6 %).
Trygghet
Trygghetsnivån i Tanum är hög. 88,6 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025) — 9,2 procentenheter över rikssnittet samma år (79,4 %).
Bostadspriser och boende i Tanum
Fastighetspriset för småhus i Tanum är 27 133 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 069 950 kr. Bostadsrätter ligger på 40 922 kr/kvm, motsvarande ungefär 2 864 540 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm.
Trångboddhet i flerbostadshus i Tanum: 14,3 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.
Se även boendekostnader i Tanum och guiden för att köpa bostad i Tanum.
Arbetsmarknad
Arbetsmarknaden i Tanum är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 3,8 % (årsmedelvärde 2025) — 3,2 procentenheter under rikssnittet (7,0 %).
Medianinkomsten i Tanum är 389 300 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Tanum jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Tanum | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt (2026) | 33,04 % | 32,38 % | Sämre |
| Arbetslöshet 18–65 år (2025) | 3,8 % | 7,0 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 (2026) | 212,5 | 229,7 | Sämre |
| Trygghet utomhus (2025) | 88,6 % | 79,4 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet (2026) | 81,8 % | 83,6 % | Sämre |
| Medianinkomst (2024) | 389 300 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning (2025) | 34,1 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus (2025) | 27 133 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
| Rekommenderar att flytta hit (2025) | 59,6 % | 63,9 % | Sämre |
Sammanfattning — är Tanum rätt för dig?
Kommunalskatten i Tanum på 33,04 % är 0,66 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Tanum är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 3,8 % (årsmedelvärde 2025) — 3,2 procentenheter under rikssnittet (7,0 %). Meritvärdet i åk 9 i Tanum på 212,5 poäng är 17,2 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 81,8 % (rikssnitt 83,6 %). Trygghetsnivån i Tanum är hög. 88,6 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025) — 9,2 procentenheter över rikssnittet samma år (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Tanum är 27 133 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 069 950 kr. Bostadsrätter ligger på 40 922 kr/kvm, motsvarande ungefär 2 864 540 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm. 59,6 % av invånarna rekommenderar att flytta till Tanum (2025; rikssnitt samma år 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Tanum en mindre kommun med 12 677 invånare i Västra Götalands län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Tanum
Är det dyrt att bo i Tanum?
Kommunalskatten i Tanum är 33,04 % (2026), vilket är 0,66 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 389 300 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Tanum?
Fastighetspriset för småhus i Tanum är 27 133 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 069 950 kr. Bostadsrätter ligger på 40 922 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Tanum?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Tanum är 212,5 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 81,8 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Tanum?
Sysselsättningsgraden i Tanum är 84,6 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 389 300 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 3,8 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).
Hur trygg är Tanum?
88,6 % av invånarna i Tanum uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025; rikssnitt samma år 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Tanum tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Tanum?
Tanum hade 12 677 invånare år 2025. Det gör Tanum till en mindre kommun.
I vilket län ligger Tanum?
Tanum kommun ligger i Västra Götalands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Västra Götalandsregionen.
Mer om Tanum
- Fullständig statistik om Tanum alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Tanum skattsida
- Barnfamiljer i Tanum skola & förskola
- Trygghet i Tanum brott & trygghet
- Befolkning i Tanum befolkningsstatistik
- VA-taxa i Tanum vatten & avlopp
- Pendling i Tanum in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Tanum lön efter skatt
Andra kommuner i Västra Götalands län du kanske vill jämföra:
Relaterade guider
Källor
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
- Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
- Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
- Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2025.
- Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
- Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
- Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2025.