Kommunatlas
Västra Götalands län

Flytta till Stenungsund — skatt, boende & fakta 2026

Funderar du på att flytta till Stenungsund? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.

Kommunalskatt 33,12 %
Befolkning 27 854 inv.
Meritvärde åk 9 224,3
Läge Västra Götalands län

Stenungsund har 27 854 invånare och ligger i Västra Götalands län.

Kommunalskatten på 33,12 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.

Ekonomi och skatt

Kommunalskatten i Stenungsund på 33,12 % är 0,74 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.

Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Stenungsund är 453 900 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.

Skola och utbildning

Skolresultaten i Stenungsund ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 224,3 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 88,2 % (rikssnitt 84,2 %).

Trygghet

Trygghetsnivån i Stenungsund är hög. 85,1 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 5,7 procentenheter över rikssnittet (79,4 %).

Bostadspriser och boende i Stenungsund

Villa/småhus 34 566 kr/kvm
Exempel: villa 150 kvm ≈ 5 184 900 kr
Bostadsrätt 31 714 kr/kvm
Exempel: lägenhet 70 kvm ≈ 2 219 980 kr

Fastighetspriset för småhus i Stenungsund är 34 566 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 5 184 900 kr. Bostadsrätter ligger på 31 714 kr/kvm, motsvarande ungefär 2 219 980 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm.

Trångboddhet i flerbostadshus i Stenungsund: 9,6 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %. Det indikerar ett relativt rymligt bostadsbestånd.

Arbetsmarknad

Arbetsmarknaden i Stenungsund är stark med en arbetslöshet på 3,1 % — 2,3 procentenheter under rikssnittet (5,4 %).

Medianinkomsten i Stenungsund är 453 900 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.

Utpendling: 53,3 % Inpendling: 49,5 % andel förvärvsarbetande som pendlar in/ut

Stenungsund jämfört med rikssnittet

Nyckeltal Stenungsund Rikssnitt Jämförelse
Kommunalskatt 33,12 % 32,4 % Sämre
Arbetslöshet 3,1 % 5,4 % Bättre
Meritvärde åk 9 224,3 228,5 Sämre
Trygghet utomhus 85,1 % 79,4 % Bättre
Gymnasiebehörighet 88,2 % 84,2 % Bättre
Medianinkomst 453 900 kr 401 400 kr Bättre
Eftergymnasial utbildning 46,4 % 48,5 % Sämre
Fastighetspris småhus 34 566 kr/kvm 28 884 kr/kvm Sämre
Rekommenderar att flytta hit 69,8 % 63,9 % Bättre

Sammanfattning — är Stenungsund rätt för dig?

Kommunalskatten i Stenungsund på 33,12 % är 0,74 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Stenungsund är stark med en arbetslöshet på 3,1 % — 2,3 procentenheter under rikssnittet (5,4 %). Skolresultaten i Stenungsund ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 224,3 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 88,2 % (rikssnitt 84,2 %). Trygghetsnivån i Stenungsund är hög. 85,1 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 5,7 procentenheter över rikssnittet (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Stenungsund är 34 566 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 5 184 900 kr. Bostadsrätter ligger på 31 714 kr/kvm, motsvarande ungefär 2 219 980 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm. 69,8 % av invånarna rekommenderar att flytta till Stenungsund (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Stenungsund en mellanstor ort med 27 854 invånare i Västra Götalands län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.

Vanliga frågor om att flytta till Stenungsund

Är det dyrt att bo i Stenungsund?

Kommunalskatten i Stenungsund är 33,12 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 453 900 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.

Vad kostar ett hus i Stenungsund?

Fastighetspriset för småhus i Stenungsund är 34 566 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 5 184 900 kr. Bostadsrätter ligger på 31 714 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.

Hur är skolorna i Stenungsund?

Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Stenungsund är 224,3 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 88,2 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.

Hur är arbetsmarknaden i Stenungsund?

Sysselsättningsgraden i Stenungsund är 86,6 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 453 900 kr/år. Arbetslösheten är 3,1 % (rikssnitt 5,4 %).

Hur trygg är Stenungsund?

85,1 % av invånarna i Stenungsund uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Stenungsund tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.

Hur stor är Stenungsund?

Stenungsund hade 27 854 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mellanstor ort.

I vilket län ligger Stenungsund?

Stenungsund kommun ligger i Västra Götalands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Västra Götalandsregionen.