Örebro
30
nyckeltal i topp
vs 3 lika
Västerås
22
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Örebro jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örebro Västerås
Riket
Folkmängd jämförs ej 160 687 161 240 10 605 529 Befolkningsförändring 0,3 % 0,4 % 0,2 % Medelålder 40,8 år 41,7 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 19,0 % 19,8 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,7 % 23,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 19,9 % 25,2 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Örebro jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örebro Västerås
Riket
Meritvärde åk 9 224,5 poäng 226,7 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 225,1 poäng 227,4 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 81,0 % 81,5 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 69,3 %
★
(bättre värde) 67,6 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,3 elever/lärare 11,8 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 191 155 kr 193 937 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Örebro jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örebro Västerås
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,7 år 81,7 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,6 dagar
★
(bättre värde) 10,6 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,0 %
★
(bättre värde) 11,3 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 93,6 %
★
(bättre värde) 92,5 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 72,7 % 73,8 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 4,8 % 4,0 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,2 % 68,1 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Örebro jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örebro Västerås
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 76,2 % – 79,4 % Anmälda brott 13 915 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 14 153 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Örebro jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örebro Västerås
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,7 %
★
(bättre värde) 9,1 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,9 %
★
(bättre värde) 5,2 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 378 000 kr 399 500 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 10,0 per 1 000 inv. 11,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,2 % 80,4 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 75,7 index (0–100) 77,6 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 17,0 % 18,9 % – Inpendling, andel 24,9 % 21,5 % –
Boende Boende — Örebro jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örebro Västerås
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 4,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,1 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 11,7 %
★
(bättre värde) 13,9 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 59,82 kr/kvm 57,03 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20,27 kr/kvm
★
(bättre värde) 21,89 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 146 kr/kvm 126 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 219 kr/kvm 212 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 28 401 kr/kvm 29 938 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 24 208 kr/kvm 22 527 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 24 802 kr/kvm 32 850 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 297,9 per 1 000 inv. 201,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 97,2 per 1 000 inv. 154,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 129,1 per 1 000 inv. 151,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 524,2 per 1 000 inv. 507,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 41,0 kvm/inv 41,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 4,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,5 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 7,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 2,8 % 3,7 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 162 633 163 698 10 633 801 Mediannettoinkomst 294 300 kr/inv. 314 200 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 17,4 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 353 kr/inv. 706 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Örebro jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örebro Västerås
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 85,5 %
★
(bättre värde) 81,4 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,6 %
★
(bättre värde) 83,6 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 53,9 %
★
(bättre värde) 48,0 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 43,0 % 49,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Örebro jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örebro Västerås
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,5 %
★
(bättre värde) 7,1 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Örebro jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örebro Västerås
Riket
Cykelväg per invånare 3,56 m/inv
★
(bättre värde) 2,91 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 % 99,9 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 86,0 %
★
(bättre värde) 83,6 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Örebro jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örebro Västerås
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,7 %
★
(bättre värde) 6,6 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,3 % 4,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,0 %
★
(bättre värde) 10,1 % 9,0 %
Sammanfattning Västerås har lägre kommunalskatt (31,24 %) jämfört med Örebro (33,65 %), en skillnad på 2,41 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Västerås (226,7 poäng) 2,2 poäng högre än Örebro (224,5 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Västerås (399 500 kr) än i Örebro (378 000 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Örebro eller flytta till Västerås .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Örebro eller Västerås? Den totala kommunala skattesatsen är 33,65 % i Örebro och 31,24 % i Västerås (2026). Västerås har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 2,41 procentenheter motsvarar ungefär 510 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Örebro eller Västerås? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 224,5 poäng i Örebro och 226,7 poäng i Västerås (2026). Västerås har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 2,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Örebro eller Västerås? Örebro har 160 687 invånare och Västerås har 161 240 (2025). Västerås är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 378 000 kr i Örebro och 399 500 kr i Västerås per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.