Jämförelse · Blekinge län
Olofström vs Ronneby — vilket är bäst att bo i? Olofström har 12 844 invånare och Ronneby har 28 708 (2025). Båda kommunerna ligger i Blekinge län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Ronneby ett bättre värde på 29 och Olofström på 20.
Olofström
20
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Ronneby
29
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Olofström jämfört med Ronneby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Olofström Ronneby
Riket
Folkmängd jämförs ej 12 844 28 708 10 605 529 Befolkningsförändring −1,2 % −0,1 % 0,2 % Medelålder 46,7 år 44,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 27,6 % 25,7 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 19,7 % 22,9 % 22,4 % Andel utrikes födda 24,8 % 17,2 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Olofström jämfört med Ronneby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Olofström Ronneby
Riket
Meritvärde åk 9 216,7 poäng
★
(bättre värde) 198,2 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 217,2 poäng
★
(bättre värde) 199,8 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 82,3 %
★
(bättre värde) 76,9 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 63,4 %
★
(bättre värde) 55,4 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,1 elever/lärare 9,4 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 186 044 kr 204 786 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,5 barn/årsarbetare 4,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Olofström jämfört med Ronneby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Olofström Ronneby
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 79,7 år 81,2 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,0 dagar 9,2 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,3 %
★
(bättre värde) 11,5 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 94,3 % 95,6 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 65,0 % (2022) 70,2 % (2022)
★
(bättre värde) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 10,8 % (2022) 8,2 % (2022)
★
(bättre värde) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,7 % (2022) 64,9 % (2022)
★
(bättre värde) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Olofström jämfört med Ronneby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Olofström Ronneby
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 75,4 % (2023) 70,1 % (2025) 79,4 % (2025) Anmälda brott 11 546 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 11 732 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Olofström jämfört med Ronneby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Olofström Ronneby
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 9,1 %
★
(bättre värde) 10,3 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,9 % 6,0 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 384 500 kr
★
(bättre värde) 371 100 kr 401 400 kr Nystartade företag 7,4 per 1 000 inv. 8,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 77,3 % 78,1 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 65,6 index (0–100) – Utpendling, andel 30,5 % 37,8 % – Inpendling, andel 39,9 % 26,3 % –
Boende Boende — Olofström jämfört med Ronneby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Olofström Ronneby
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 15,0 %
★
(bättre värde) 19,9 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 112,89 kr/kvm 98,55 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,51 kr/kvm 19,82 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 139 kr/kvm 132 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 222 kr/kvm
★
(bättre värde) 232 kr/kvm – Fastighetspris småhus 9 855 kr/kvm 14 708 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 3 575 kr/kvm 11 231 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 10 887 kr/kvm 24 962 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 205,9 per 1 000 inv. 187,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 39,6 per 1 000 inv. 29,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 299,5 per 1 000 inv. 303,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 545,1 per 1 000 inv. 520,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,0 per 1 000 inv. 4,0 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,5 % −2,3 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 12 428 27 683 10 633 801 Mediannettoinkomst 277 000 kr/inv. 277 000 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 23,4 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 55,7 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 188 kr/inv. 252 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Olofström jämfört med Ronneby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Olofström Ronneby
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 77,9 % 83,8 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 80,4 % 85,2 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 40,7 % 48,2 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 47,0 % 43,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Olofström jämfört med Ronneby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Olofström Ronneby
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 55,1 % (2023) 36,8 % (2025) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Olofström jämfört med Ronneby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Olofström Ronneby
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 9,7 % 7,6 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Olofström jämfört med Ronneby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Olofström Ronneby
Riket
Cykelväg per invånare 3,62 m/inv 4,10 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,9 %
★
(bättre värde) 98,6 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 57,8 % 59,3 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Olofström jämfört med Ronneby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Olofström Ronneby
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,9 %
★
(bättre värde) 7,7 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,6 % 3,3 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,4 % 12,3 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Olofström och Ronneby har nästan identisk kommunalskatt (33,75 % respektive 33,68 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Olofström (216,7 poäng) 18,5 poäng högre än Ronneby (198,2 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Olofström eller flytta till Ronneby .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Olofström eller Ronneby? Den totala kommunala skattesatsen är 33,75 % i Olofström och 33,68 % i Ronneby (2026). Ronneby har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Olofström eller Ronneby? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 216,7 poäng i Olofström och 198,2 poäng i Ronneby (2026). Olofström har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 18,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Olofström eller Ronneby? Olofström har 12 844 invånare och Ronneby har 28 708 (2025). Ronneby är alltså den större av de två kommunerna. Ronneby har ungefär 2,2 gånger fler invånare än Olofström. Medianinkomsten (20–64 år) är 384 500 kr i Olofström och 371 100 kr i Ronneby per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.