Flytta till Ronneby — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Ronneby? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Ronneby har 28 708 invånare och ligger i Blekinge län.
Kommunalskatten på 33,68 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Ronneby på 33,68 % är 1,30 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Ronneby är 371 100 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Meritvärdet i åk 9 i Ronneby på 192,9 poäng är 35,6 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 77,0 % (rikssnitt 84,2 %).
Trygghet
70,1 % av invånarna i Ronneby känner sig trygga utomhus när det är mörkt, vilket är 9,3 procentenheter under rikssnittet (79,4 %).
Bostadspriser och boende i Ronneby
Fastighetspriset för småhus i Ronneby är 14 708 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 206 200 kr. Bostadsrätter ligger på 11 231 kr/kvm, motsvarande ungefär 786 170 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.
Trångboddhet i flerbostadshus i Ronneby: 19,9 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.
Se även boendekostnader i Ronneby och guiden för att köpa bostad i Ronneby.
Arbetsmarknad
Arbetslösheten i Ronneby på 9,1 % är 3,7 procentenheter över rikssnittet (5,4 %). Tänk på det om du planerar att jobba i kommunen.
Medianinkomsten i Ronneby är 371 100 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Ronneby jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Ronneby | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt | 33,68 % | 32,4 % | Sämre |
| Arbetslöshet | 9,1 % | 5,4 % | Sämre |
| Meritvärde åk 9 | 192,9 | 228,5 | Sämre |
| Trygghet utomhus | 70,1 % | 79,4 % | Sämre |
| Gymnasiebehörighet | 77,0 % | 84,2 % | Sämre |
| Medianinkomst | 371 100 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning | 37,3 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus | 14 708 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
| Rekommenderar att flytta hit | 36,8 % | 63,9 % | Sämre |
Sammanfattning — är Ronneby rätt för dig?
Kommunalskatten i Ronneby på 33,68 % är 1,30 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetslösheten i Ronneby på 9,1 % är 3,7 procentenheter över rikssnittet (5,4 %). Tänk på det om du planerar att jobba i kommunen. Meritvärdet i åk 9 i Ronneby på 192,9 poäng är 35,6 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 77,0 % (rikssnitt 84,2 %). 70,1 % av invånarna i Ronneby känner sig trygga utomhus när det är mörkt, vilket är 9,3 procentenheter under rikssnittet (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Ronneby är 14 708 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 206 200 kr. Bostadsrätter ligger på 11 231 kr/kvm, motsvarande ungefär 786 170 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 36,8 % av invånarna rekommenderar att flytta till Ronneby (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Ronneby en mellanstor ort med 28 708 invånare i Blekinge län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Ronneby
Är det dyrt att bo i Ronneby?
Kommunalskatten i Ronneby är 33,68 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 371 100 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Ronneby?
Fastighetspriset för småhus i Ronneby är 14 708 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 206 200 kr. Bostadsrätter ligger på 11 231 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Ronneby?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Ronneby är 192,9 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 77,0 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Ronneby?
Sysselsättningsgraden i Ronneby är 78,1 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 371 100 kr/år. Arbetslösheten är 9,1 % (rikssnitt 5,4 %).
Hur trygg är Ronneby?
70,1 % av invånarna i Ronneby uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Det är under riksgenomsnittet, vilket är ett skäl att undersöka enskilda stadsdelar närmare. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Ronneby?
Ronneby hade 28 708 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mellanstor ort.
I vilket län ligger Ronneby?
Ronneby kommun ligger i Blekinge län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Blekinge.
Mer om Ronneby
- Fullständig statistik om Ronneby alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Ronneby skattsida
- Barnfamiljer i Ronneby skola & förskola
- Trygghet i Ronneby brott & trygghet
- Befolkning i Ronneby befolkningsstatistik
- VA-taxa i Ronneby vatten & avlopp
- Pendling i Ronneby in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Ronneby lön efter skatt
Andra kommuner i Blekinge län du kanske vill jämföra:
Jämför Ronneby med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider