Kommunatlas
Jämförelse · Blekinge län

Karlshamn vs Ronneby — vilket är bäst att bo i?

Karlshamn har 31 642 invånare och Ronneby har 28 708 (2025). Båda kommunerna ligger i Blekinge län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Karlshamn ett bättre värde på 38 och Ronneby på 17.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Karlshamn jämfört med Ronneby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlshamn Ronneby Riket
Folkmängd jämförs ej 31 642 28 708 10 605 529
Befolkningsförändring −0,3 % −0,1 % 0,2 %
Medelålder 45,6 år 44,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 26,1 % 25,7 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,2 % 22,9 % 22,4 %
Andel utrikes födda 14,7 % 17,2 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Karlshamn jämfört med Ronneby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlshamn Ronneby Riket
Kommunal skattesats 33,80 % 33,68 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 1 928 kr/inv. (bättre värde) 880 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 36,7 % 38,6 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 75 571 kr/inv. 77 096 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Karlshamn jämfört med Ronneby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlshamn Ronneby Riket
Meritvärde åk 9 218,8 poäng (bättre värde) 192,9 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 220,1 poäng (bättre värde) 194,0 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 79,9 % (bättre värde) 77,0 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 66,5 % (bättre värde) 55,2 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,6 elever/lärare 9,4 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 196 338 kr 204 786 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,0 barn/årsarbetare 4,9 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Karlshamn jämfört med Ronneby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlshamn Ronneby Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 89 % 89 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 83 % (bättre värde) 79 % 79 %
Väntetid till äldreboende 66 dagar 44 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Karlshamn jämfört med Ronneby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlshamn Ronneby Riket
Medellivslängd 81,6 år (bättre värde) 81,2 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,4 dagar 9,2 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 13,0 % 11,5 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 97,6 % (bättre värde) 95,6 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 70,6 % (bättre värde) 70,2 % 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 3,8 % (bättre värde) 8,2 % 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 77,0 % (bättre värde) 64,9 % 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Karlshamn jämfört med Ronneby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlshamn Ronneby Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 31,7 % (bättre värde) 35,0 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,4 % (bättre värde) 5,1 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Karlshamn jämfört med Ronneby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlshamn Ronneby Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 75,1 % (bättre värde) 70,1 % 79,4 % (2025)
Anmälda brott 11 298 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 732 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Karlshamn jämfört med Ronneby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlshamn Ronneby Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,6 % (bättre värde) 9,1 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,5 % 6,0 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 388 700 kr (bättre värde) 371 100 kr 401 400 kr
Nystartade företag 7,5 per 1 000 inv. 8,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,8 % (bättre värde) 78,1 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 71,7 index (0–100) (bättre värde) 65,6 index (0–100)
Utpendling, andel 30,9 % 37,8 %
Inpendling, andel 26,4 % 26,3 %

Miljö

Miljö — Karlshamn jämfört med Ronneby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlshamn Ronneby Riket
Insamlat kommunalt avfall 491 kg/inv 325 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 16 % (bättre värde) 15 %
Andel elbilar 4,5 % (bättre värde) 4,3 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,72 ton CO2-ekv/inv 3,76 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Karlshamn jämfört med Ronneby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlshamn Ronneby Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 12,4 % (bättre värde) 19,9 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 96,34 kr/kvm (bättre värde) 98,55 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 17 kr/år (bättre värde) 20 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 131 kr/kvm (bättre värde) 132 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 182 kr/kvm (bättre värde) 232 kr/kvm
Fastighetspris småhus 17 057 kr/kvm 14 708 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 13 786 kr/kvm 11 231 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 19 012 kr/kvm 24 962 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 190,6 per 1 000 inv. 187,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 75,2 per 1 000 inv. 29,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 262,0 per 1 000 inv. 303,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 527,8 per 1 000 inv. 520,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,6 per 1 000 inv. 4,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,3 % −2,3 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 30 768 27 683 10 633 801
Mediannettoinkomst 288 000 kr/inv. (bättre värde) 277 000 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 34,8 per 100 000 inv. (bättre värde) 55,7 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 2 kr/inv. 252 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Karlshamn jämfört med Ronneby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlshamn Ronneby Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,0 % 83,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,0 % 86,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,9 % 48,2 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 43,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Karlshamn jämfört med Ronneby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlshamn Ronneby Riket
Elever i kulturskola, andel 9,7 % (bättre värde) 7,9 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 988 kr/elev (bättre värde) 1 405 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,80 lån/inv (bättre värde) 5,03 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Karlshamn jämfört med Ronneby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlshamn Ronneby Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 51,4 % (bättre värde) 36,8 % 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Karlshamn jämfört med Ronneby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlshamn Ronneby Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,5 % 7,6 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Karlshamn jämfört med Ronneby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlshamn Ronneby Riket
Cykelväg per invånare 3,82 m/inv 4,10 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,3 % (bättre värde) 98,6 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 73,8 % (bättre värde) 59,3 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Karlshamn jämfört med Ronneby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlshamn Ronneby Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,2 % 7,7 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 3,3 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,7 % 12,3 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Karlshamn jämfört med Ronneby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlshamn Ronneby Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 41,1 % (bättre värde) 37,3 % 48,5 %

Sammanfattning

Karlshamn och Ronneby har nästan identisk kommunalskatt (33,80 % respektive 33,68 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Karlshamn (218,8 poäng) 25,9 poäng högre än Ronneby (192,9 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Karlshamn eller flytta till Ronneby.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Karlshamn eller Ronneby?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,80 % i Karlshamn och 33,68 % i Ronneby (2026). Ronneby har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,12 procentenheter motsvarar i storleksordningen 42 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Karlshamn eller Ronneby?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 218,8 poäng i Karlshamn och 192,9 poäng i Ronneby (2025). Karlshamn har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 25,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Karlshamn eller Ronneby?

Karlshamn har 31 642 invånare och Ronneby har 28 708 (2025). Karlshamn är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 388 700 kr i Karlshamn och 371 100 kr i Ronneby per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare