Kommunatlas
Jämförelse · Östergötlands län

Ödeshög vs Valdemarsvik — vilket är bäst att bo i?

Ödeshög har 5 221 invånare och Valdemarsvik har 7 526 (2025). Båda kommunerna ligger i Östergötlands län. Av 49 jämförbara nyckeltal har Ödeshög ett bättre värde på 27 och Valdemarsvik på 19.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Ödeshög jämfört med Valdemarsvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Valdemarsvik Riket
Folkmängd jämförs ej 5 221 7 526 10 605 529
Befolkningsförändring −0,3 % 0,0 % 0,2 %
Medelålder 46,8 år 49,2 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 29,1 % 33,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,8 % 18,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 11,3 % 10,4 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Ödeshög jämfört med Valdemarsvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Valdemarsvik Riket
Kommunal skattesats 33,95 % (bättre värde) 34,03 % 32,38 %
Årets resultat 2 920 kr/inv. (bättre värde) 2 285 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 46,7 % (bättre värde) 29,1 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 73 736 kr/inv. 73 331 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Ödeshög jämfört med Valdemarsvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Valdemarsvik Riket
Meritvärde åk 9 222,3 poäng (bättre värde) 211,7 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 222,3 poäng (bättre värde) 214,7 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 75,6 % (bättre värde) 68,1 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 66,7 % (bättre värde) 47,8 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,3 elever/lärare (bättre värde) 11,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 216 914 kr 178 651 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Ödeshög jämfört med Valdemarsvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Valdemarsvik Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 93 % 93 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 95 % (bättre värde) 85 % 79 %
Väntetid till äldreboende 70 dagar

Hälsa

Hälsa — Ödeshög jämfört med Valdemarsvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Valdemarsvik Riket
Medellivslängd 79,8 år 80,2 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,8 dagar (bättre värde) 11,9 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,8 % 8,3 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 89,7 % 94,8 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 64,7 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 10,3 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 57,8 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Ödeshög jämfört med Valdemarsvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Valdemarsvik Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 32,7 % 28,3 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,4 % 5,0 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Ödeshög jämfört med Valdemarsvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Valdemarsvik Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 89,1 % 79,4 % (2025)
Anmälda brott 10 633 per 100 000 inv. 9 448 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Ödeshög jämfört med Valdemarsvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Valdemarsvik Riket
Arbetslöshet 20–64 år 3,6 % (bättre värde) 5,7 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,0 % (bättre värde) 4,3 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 381 600 kr (bättre värde) 359 900 kr 401 400 kr
Nystartade företag 10,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 9,7 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,6 % (bättre värde) 80,3 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 76,4 index (0–100)
Utpendling, andel 46,4 % 39,1 %
Inpendling, andel 24,6 % 19,9 %

Miljö

Miljö — Ödeshög jämfört med Valdemarsvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Valdemarsvik Riket
Insamlat kommunalt avfall 561 kg/inv 561 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 10 % 29 % (bättre värde)
Andel elbilar 5,3 % (bättre värde) 3,4 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 15,08 ton CO2-ekv/inv 7,70 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Ödeshög jämfört med Valdemarsvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Valdemarsvik Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 13,3 % 11,1 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 116,59 kr/kvm 84,77 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 49 kr/år 18 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm (bättre värde) 146 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 281 kr/kvm 276 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 11 807 kr/kvm 15 086 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 1 884 kr/kvm 3 981 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 12 792 kr/kvm 28 589 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 134,6 per 1 000 inv. 202,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 5,6 per 1 000 inv. 13,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 357,4 per 1 000 inv. 338,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 497,6 per 1 000 inv. 555,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 53,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,8 per 1 000 inv. 1,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,7 per 1 000 inv. 2,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,2 % −2,7 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 5 135 7 268 10 633 801
Mediannettoinkomst 281 100 kr/inv. (bättre värde) 264 100 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 26,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 28 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Ödeshög jämfört med Valdemarsvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Valdemarsvik Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,0 % 85,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 88,0 % 88,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 52,7 % (bättre värde) 47,3 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 37,0 % 43,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Ödeshög jämfört med Valdemarsvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Valdemarsvik Riket
Elever i kulturskola, andel 13,1 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 419 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,16 lån/inv 6,16 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Ödeshög jämfört med Valdemarsvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Valdemarsvik Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 56,2 % 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Ödeshög jämfört med Valdemarsvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Valdemarsvik Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,1 % (bättre värde) 7,2 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Ödeshög jämfört med Valdemarsvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Valdemarsvik Riket
Cykelväg per invånare 2,59 m/inv (bättre värde) 2,51 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 95,3 % 100,0 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 48,9 % (bättre värde) 45,3 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Ödeshög jämfört med Valdemarsvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Valdemarsvik Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,9 % 8,5 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 1,8 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,4 % (bättre värde) 9,2 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Ödeshög jämfört med Valdemarsvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ödeshög Valdemarsvik Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 31,6 % (bättre värde) 27,5 % 48,5 %

Sammanfattning

Ödeshög och Valdemarsvik har nästan identisk kommunalskatt (33,95 % respektive 34,03 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Ödeshög (222,3 poäng) 10,6 poäng högre än Valdemarsvik (211,7 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Ödeshög (381 600 kr) än i Valdemarsvik (359 900 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Ödeshög eller flytta till Valdemarsvik.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Ödeshög eller Valdemarsvik?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,95 % i Ödeshög och 34,03 % i Valdemarsvik (2026). Ödeshög har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Ödeshög eller Valdemarsvik?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 222,3 poäng i Ödeshög och 211,7 poäng i Valdemarsvik (2025). Ödeshög har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 10,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Ödeshög eller Valdemarsvik?

Ödeshög har 5 221 invånare och Valdemarsvik har 7 526 (2025). Valdemarsvik är alltså den största av de två kommunerna. Valdemarsvik har ungefär 1,4 gånger fler invånare än Ödeshög. Medianinkomsten (20–64 år) är 381 600 kr i Ödeshög och 359 900 kr i Valdemarsvik per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare