Flytta till Salem — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Salem? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Salem har 17 370 invånare och ligger i Stockholms län.
Kommunalskatten på 32,00 % är 0,38 procentenheter lägre än rikssnittet på 32,38 %.
Ekonomi och skatt
Ekonomiskt sett är Salem bra för den som värderar låg skatt — kommunalskatten på 32,00 % ligger 0,38 procentenheter under rikssnittet på 32,38 %. Det innebär att en inkomst på 35 000 kr/mån ger runt 1 596 kr mer per år jämfört med en genomsnittlig svensk kommun (förenklad beräkning, exklusive jobbskatteavdrag och statlig skatt).
Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Salem är 447 000 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Skolresultaten i Salem ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 233,5 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 86,5 % (rikssnitt 83,6 %).
Trygghet
Tryggheten utomhus i Salem (74,9 %, 2025) ligger nära riksgenomsnittet samma år på 79,4 %.
Bostadspriser och boende i Salem
Fastighetspriset för småhus i Salem är 33 886 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 5 082 900 kr. Bostadsrätter ligger på 27 938 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 955 660 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm.
Trångboddhet i flerbostadshus i Salem: 14,4 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.
Se även boendekostnader i Salem och guiden för att köpa bostad i Salem.
Arbetsmarknad
Arbetsmarknaden i Salem är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 5,8 % (årsmedelvärde 2025) — 1,2 procentenheter under rikssnittet (7,0 %).
Medianinkomsten i Salem är 447 000 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Salem jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Salem | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt (2026) | 32,00 % | 32,38 % | Bättre |
| Arbetslöshet 18–65 år (2025) | 5,8 % | 7,0 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 (2026) | 233,5 | 229,7 | Bättre |
| Trygghet utomhus (2025) | 74,9 % | 79,4 % | Sämre |
| Gymnasiebehörighet (2026) | 86,5 % | 83,6 % | Bättre |
| Medianinkomst (2024) | 447 000 kr | 401 400 kr | Bättre |
| Eftergymnasial utbildning (2025) | 49,8 % | 48,5 % | Bättre |
| Fastighetspris småhus (2025) | 33 886 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Sämre |
| Rekommenderar att flytta hit (2025) | 65,1 % | 63,9 % | Bättre |
Sammanfattning — är Salem rätt för dig?
Ekonomiskt sett är Salem bra för den som värderar låg skatt — kommunalskatten på 32,00 % ligger 0,38 procentenheter under rikssnittet på 32,38 %. Det innebär att en inkomst på 35 000 kr/mån ger runt 1 596 kr mer per år jämfört med en genomsnittlig svensk kommun (förenklad beräkning, exklusive jobbskatteavdrag och statlig skatt). Arbetsmarknaden i Salem är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 5,8 % (årsmedelvärde 2025) — 1,2 procentenheter under rikssnittet (7,0 %). Skolresultaten i Salem ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 233,5 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 86,5 % (rikssnitt 83,6 %). Tryggheten utomhus i Salem (74,9 %, 2025) ligger nära riksgenomsnittet samma år på 79,4 %. Fastighetspriset för småhus i Salem är 33 886 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 5 082 900 kr. Bostadsrätter ligger på 27 938 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 955 660 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm. 65,1 % av invånarna rekommenderar att flytta till Salem (2025; rikssnitt samma år 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Salem en mellanstor kommun med 17 370 invånare i Stockholms län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Salem
Är det dyrt att bo i Salem?
Kommunalskatten i Salem är 32,00 % (2026), vilket är 0,38 procentenheter lägre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 447 000 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Salem?
Fastighetspriset för småhus i Salem är 33 886 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 5 082 900 kr. Bostadsrätter ligger på 27 938 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Salem?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Salem är 233,5 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 86,5 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Salem?
Sysselsättningsgraden i Salem är 84,3 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 447 000 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 5,8 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).
Hur trygg är Salem?
74,9 % av invånarna i Salem uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025; rikssnitt samma år 79,4 %). Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Salem?
Salem hade 17 370 invånare år 2025. Det gör Salem till en mellanstor kommun.
I vilket län ligger Salem?
Salem kommun ligger i Stockholms län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Stockholm.
Mer om Salem
- Fullständig statistik om Salem alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Salem skattsida
- Barnfamiljer i Salem skola & förskola
- Trygghet i Salem brott & trygghet
- Befolkning i Salem befolkningsstatistik
- VA-taxa i Salem vatten & avlopp
- Pendling i Salem in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Salem lön efter skatt
Andra kommuner i Stockholms län du kanske vill jämföra:
Relaterade guider
Källor
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
- Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
- Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
- Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2025.
- Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
- Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
- Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2025.