Mörbylånga
39
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Vimmerby
15
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Mörbylånga jämfört med Vimmerby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Vimmerby
Riket
Folkmängd jämförs ej 16 306 15 327 10 605 529 Befolkningsförändring 0,5 % −0,4 % 0,2 % Medelålder 46,4 år 45,5 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 29,2 % 26,8 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,8 % 21,3 % 22,4 % Andel utrikes födda 8,4 % 13,1 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Mörbylånga jämfört med Vimmerby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Vimmerby
Riket
Kommunal skattesats 34,07 %
★
(bättre värde) 34,22 % 32,38 % Årets resultat 4 038 kr/inv.
★
(bättre värde) 2 961 kr/inv. 3 327 kr/inv. Soliditet 29,8 % 46,7 %
★
(bättre värde) 39,4 % Nettokostnad egentlig verksamhet 72 735 kr/inv. 77 047 kr/inv. 69 112 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Mörbylånga jämfört med Vimmerby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Vimmerby
Riket
Meritvärde åk 9 237,4 poäng
★
(bättre värde) 212,8 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 237,4 poäng
★
(bättre värde) 211,2 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 96,0 %
★
(bättre värde) 79,5 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 87,1 %
★
(bättre värde) 65,3 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,2 elever/lärare
★
(bättre värde) 10,9 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 191 146 kr 202 012 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare 4,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Mörbylånga jämfört med Vimmerby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Vimmerby
Riket
Medellivslängd 83,1 år
★
(bättre värde) 81,9 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 9,4 dagar 9,4 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 7,2 %
★
(bättre värde) 9,0 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 97,8 %
★
(bättre värde) 96,6 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 70,3 %
★
(bättre värde) 64,1 % 71,0 % Dagligrökare, andel 3,8 %
★
(bättre värde) 9,7 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 67,6 % 69,1 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Mörbylånga jämfört med Vimmerby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Vimmerby
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 92,2 % – 79,4 % Anmälda brott 6 658 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 10 524 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Mörbylånga jämfört med Vimmerby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Vimmerby
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,7 %
★
(bättre värde) 4,1 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,4 %
★
(bättre värde) 4,2 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 408 000 kr
★
(bättre värde) 389 800 kr 401 400 kr Nystartade företag 11,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 9,6 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,5 %
★
(bättre värde) 85,1 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 74,6 index (0–100) 84,4 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 52,4 % 22,8 % – Inpendling, andel 32,8 % 25,9 % –
Boende Boende — Mörbylånga jämfört med Vimmerby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Vimmerby
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 2,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 9,5 %
★
(bättre värde) 11,7 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 156,25 kr/kvm 106,63 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 24 kr/år 23 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 132 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 255 kr/kvm 247 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 26 562 kr/kvm 12 827 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 24 500 kr/kvm 10 408 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 33 507 kr/kvm 16 992 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 102,8 per 1 000 inv. 196,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 26,1 per 1 000 inv. 23,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 329,9 per 1 000 inv. 281,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 459,0 per 1 000 inv. 500,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 4,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 5,3 % −2,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 16 635 14 962 10 633 801 Mediannettoinkomst 304 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 288 200 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 6,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Mörbylånga jämfört med Vimmerby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Vimmerby
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 88,0 %
★
(bättre värde) 82,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 91,0 %
★
(bättre värde) 86,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 59,5 %
★
(bättre värde) 47,1 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 51,0 % 37,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Mörbylånga jämfört med Vimmerby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Vimmerby
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,4 % 4,6 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Mörbylånga jämfört med Vimmerby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Vimmerby
Riket
Cykelväg per invånare 3,87 m/inv
★
(bättre värde) 3,20 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 %
★
(bättre värde) 92,3 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 60,2 %
★
(bättre värde) 55,0 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Mörbylånga jämfört med Vimmerby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mörbylånga Vimmerby
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,8 % 8,8 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,5 % 3,3 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,4 % 10,2 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Mörbylånga och Vimmerby har nästan identisk kommunalskatt (34,07 % respektive 34,22 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Mörbylånga (237,4 poäng) 24,6 poäng högre än Vimmerby (212,8 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Mörbylånga eller flytta till Vimmerby .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Mörbylånga eller Vimmerby? Den totala kommunala skattesatsen är 34,07 % i Mörbylånga och 34,22 % i Vimmerby (2026). Mörbylånga har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,15 procentenheter motsvarar i storleksordningen 52 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Mörbylånga eller Vimmerby? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 237,4 poäng i Mörbylånga och 212,8 poäng i Vimmerby (2025). Mörbylånga har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 24,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Mörbylånga eller Vimmerby? Mörbylånga har 16 306 invånare och Vimmerby har 15 327 (2025). Mörbylånga är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 408 000 kr i Mörbylånga och 389 800 kr i Vimmerby per år. Källa: SCB via Kolada.