Mönsterås har 12 978 invånare och Torsås har 6 919 (2025). Båda kommunerna ligger i Kalmar län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Torsås ett bättre värde på 27 och Mönsterås på 25.
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning
Befolkning — Mönsterås jämfört med Torsås, med
rikssnitt som referens.
Mönsterås och Torsås har nästan identisk kommunalskatt (34,07 % respektive 33,79 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Torsås (216,8 poäng) 4,8 poäng högre än Mönsterås (212,0 poäng). Medianinkomsten är 7 % högre i Mönsterås (388 900 kr) än i Torsås (364 200 kr).
Vilken kommun har lägst skatt — Mönsterås eller Torsås?
Den totala kommunala skattesatsen är 34,07 % i Mönsterås och 33,79 % i Torsås (2026). Torsås har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,28 procentenheter motsvarar i storleksordningen 98 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Mönsterås eller Torsås?
Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 212,0 poäng i Mönsterås och 216,8 poäng i Torsås (2025). Torsås har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 4,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Mönsterås eller Torsås?
Mönsterås har 12 978 invånare och Torsås har 6 919 (2025). Mönsterås är alltså den största av de två kommunerna. Mönsterås har ungefär 1,9 gånger fler invånare än Torsås. Medianinkomsten (20–64 år) är 388 900 kr i Mönsterås och 364 200 kr i Torsås per år. Källa: SCB via Kolada.