Kommunatlas
Kalmar län

Flytta till Mönsterås — skatt, boende & fakta 2026

Funderar du på att flytta till Mönsterås? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.

Kommunalskatt 34,07 %
Befolkning 12 978 inv.
Meritvärde åk 9 213,2
Läge Kalmar län

Mönsterås har 12 978 invånare och ligger i Kalmar län.

Kommunalskatten på 34,07 % är 1,69 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %.

Ekonomi och skatt

Kommunalskatten i Mönsterås på 34,07 % är 1,69 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.

Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Mönsterås är 388 900 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.

Skola och utbildning

Meritvärdet i åk 9 i Mönsterås på 213,2 poäng är 16,5 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 87,6 % (rikssnitt 83,6 %).

Bostadspriser och boende i Mönsterås

Villa/småhus 13 374 kr/kvm
Exempel: villa 150 kvm ≈ 2 006 100 kr
Bostadsrätt 10 677 kr/kvm
Exempel: lägenhet 70 kvm ≈ 747 390 kr

Fastighetspriset för småhus i Mönsterås är 13 374 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 006 100 kr. Bostadsrätter ligger på 10 677 kr/kvm, motsvarande ungefär 747 390 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.

Trångboddhet i flerbostadshus i Mönsterås: 12,3 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.

Arbetsmarknad

Arbetslösheten bland 18–65-åringar i Mönsterås på 6,5 % (årsmedelvärde 2025) är i linje med riksgenomsnittet på 7,0 %.

Medianinkomsten i Mönsterås är 388 900 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.

Utpendling: 41,1 % Inpendling: 28,7 % andel förvärvsarbetande som pendlar in/ut

Mönsterås jämfört med rikssnittet

Nyckeltal Mönsterås Rikssnitt Jämförelse
Kommunalskatt (2026) 34,07 % 32,38 % Sämre
Arbetslöshet 18–65 år (2025) 6,5 % 7,0 % Bättre
Meritvärde åk 9 (2026) 213,2 229,7 Sämre
Gymnasiebehörighet (2026) 87,6 % 83,6 % Bättre
Medianinkomst (2024) 388 900 kr 401 400 kr Sämre
Eftergymnasial utbildning (2025) 32,6 % 48,5 % Sämre
Fastighetspris småhus (2025) 13 374 kr/kvm 28 884 kr/kvm Bättre

Sammanfattning — är Mönsterås rätt för dig?

Kommunalskatten i Mönsterås på 34,07 % är 1,69 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetslösheten bland 18–65-åringar i Mönsterås på 6,5 % (årsmedelvärde 2025) är i linje med riksgenomsnittet på 7,0 %. Meritvärdet i åk 9 i Mönsterås på 213,2 poäng är 16,5 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 87,6 % (rikssnitt 83,6 %). Fastighetspriset för småhus i Mönsterås är 13 374 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 006 100 kr. Bostadsrätter ligger på 10 677 kr/kvm, motsvarande ungefär 747 390 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. Storleksmässigt är Mönsterås en mindre kommun med 12 978 invånare i Kalmar län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.

Vanliga frågor om att flytta till Mönsterås

Är det dyrt att bo i Mönsterås?

Kommunalskatten i Mönsterås är 34,07 % (2026), vilket är 1,69 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 388 900 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.

Vad kostar ett hus i Mönsterås?

Fastighetspriset för småhus i Mönsterås är 13 374 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 006 100 kr. Bostadsrätter ligger på 10 677 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.

Hur är skolorna i Mönsterås?

Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Mönsterås är 213,2 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 87,6 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.

Hur är arbetsmarknaden i Mönsterås?

Sysselsättningsgraden i Mönsterås är 81,9 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 388 900 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 6,5 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).

Hur trygg är Mönsterås?

Det saknas aktuella trygghetssiffror för Mönsterås i Koladas statistik. Brottsförebyggande rådet (Brå) publicerar brottsstatistik på kommunnivå för en kompletterande bild.

Hur stor är Mönsterås?

Mönsterås hade 12 978 invånare år 2025. Det gör Mönsterås till en mindre kommun.

I vilket län ligger Mönsterås?

Mönsterås kommun ligger i Kalmar län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Kalmar.

Jämför Mönsterås med grannkommuner

Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser / RKA). Senast tillgängliga data används. Riksvärden avser hela Sverige.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.

Källor

  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
  • Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
  • Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
  • Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
  • Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
  • Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
  • Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
  • Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
  • Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2025.
  • Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
  • Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
  • Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2025.