Malmö har 367 924 invånare och Västerås har 161 240 (2025). Malmö ligger i Skåne län och Västerås i Västmanlands län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Västerås ett bättre värde på 28 och Malmö på 25.
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning
Befolkning — Malmö jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Västerås har lägre kommunalskatt (31,24 %) jämfört med Malmö (32,42 %), en skillnad på 1,18 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Malmö (233,9 poäng) 9,0 poäng högre än Västerås (224,9 poäng). Medianinkomsten är 8 % högre i Västerås (399 500 kr) än i Malmö (369 100 kr).
Vilken kommun har lägst skatt — Malmö eller Västerås?
Den totala kommunala skattesatsen är 32,42 % i Malmö och 31,24 % i Västerås (2026). Västerås har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,18 procentenheter motsvarar i storleksordningen 413 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Malmö eller Västerås?
Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 233,9 poäng i Malmö och 224,9 poäng i Västerås (2025). Malmö har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 9,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Malmö eller Västerås?
Malmö har 367 924 invånare och Västerås har 161 240 (2025). Malmö är alltså den största av de två kommunerna. Malmö har ungefär 2,3 gånger fler invånare än Västerås. Medianinkomsten (20–64 år) är 369 100 kr i Malmö och 399 500 kr i Västerås per år. Källa: SCB via Kolada.