Kommunatlas
Jämförelse

Uppsala vs Västerås — vilket är bäst att bo i?

Uppsala har 249 726 invånare och Västerås har 161 240 (2025). Uppsala ligger i Uppsala län och Västerås i Västmanlands län. Av 56 jämförbara nyckeltal har Uppsala ett bättre värde på 35 och Västerås på 20.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Uppsala jämfört med Västerås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Uppsala Västerås Riket
Folkmängd jämförs ej 249 726 161 240 10 605 529
Befolkningsförändring 0,7 % 0,4 % 0,2 %
Medelålder 39,7 år 41,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 17,4 % 19,8 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,5 % 23,2 % 22,4 %
Andel utrikes födda 23,3 % 25,2 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Uppsala jämfört med Västerås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Uppsala Västerås Riket
Kommunal skattesats 32,85 % 31,24 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 1 766 kr/inv. 2 344 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 30,2 % 38,9 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 63 979 kr/inv. 66 180 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Uppsala jämfört med Västerås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Uppsala Västerås Riket
Meritvärde åk 9 242,4 poäng (bättre värde) 224,9 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 244,4 poäng (bättre värde) 226,0 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 86,1 % (bättre värde) 83,1 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 75,5 % (bättre värde) 68,3 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 13,1 elever/lärare 11,8 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 185 664 kr 193 937 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,5 barn/årsarbetare 5,2 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Uppsala jämfört med Västerås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Uppsala Västerås Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 84 % 84 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 76 % 80 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 48 dagar (bättre värde) 71 dagar

Hälsa

Hälsa — Uppsala jämfört med Västerås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Uppsala Västerås Riket
Medellivslängd 83,1 år (bättre värde) 81,7 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 8,8 dagar (bättre värde) 10,6 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,3 % (bättre värde) 11,3 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,7 % (bättre värde) 92,5 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 74,3 % (bättre värde) 73,8 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 2,8 % (bättre värde) 4,0 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 75,8 % (bättre värde) 68,1 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Uppsala jämfört med Västerås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Uppsala Västerås Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 30,1 % 29,5 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,9 % (bättre värde) 4,5 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Uppsala jämfört med Västerås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Uppsala Västerås Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 76,8 % 79,4 %
Anmälda brott 11 137 per 100 000 inv. (bättre värde) 14 153 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Uppsala jämfört med Västerås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Uppsala Västerås Riket
Arbetslöshet 20–64 år 4,8 % (bättre värde) 7,0 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,7 % (bättre värde) 5,2 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 382 900 kr 399 500 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 9,8 per 1 000 inv. 11,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 76,5 % 80,4 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 75,3 index (0–100) 77,6 index (0–100) (bättre värde)
Utpendling, andel 24,8 % 18,9 %
Inpendling, andel 21,0 % 21,5 %

Miljö

Miljö — Uppsala jämfört med Västerås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Uppsala Västerås Riket
Insamlat kommunalt avfall 334 kg/inv (bättre värde) 467 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 44 % (bättre värde) 38 %
Andel elbilar 8,5 % (bättre värde) 7,7 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 2,48 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 3,22 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Uppsala jämfört med Västerås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Uppsala Västerås Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,1 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 13,7 % (bättre värde) 13,9 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 87,21 kr/kvm 57,03 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 18 kr/år (bättre värde) 22 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 126 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 240 kr/kvm 212 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 36 813 kr/kvm 29 938 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 34 064 kr/kvm 22 527 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 30 075 kr/kvm 32 850 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 197,4 per 1 000 inv. 201,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 195,0 per 1 000 inv. 154,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 113,8 per 1 000 inv. 151,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 506,4 per 1 000 inv. 507,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 39,0 kvm/inv 41,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,5 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 9,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 6,8 % 3,7 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 259 095 163 698 10 633 801
Mediannettoinkomst 308 600 kr/inv. 314 200 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 49,3 per 100 000 inv. 31,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 100 kr/inv. 706 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Uppsala jämfört med Västerås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Uppsala Västerås Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,0 % (bättre värde) 79,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 88,0 % (bättre värde) 84,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 61,7 % (bättre värde) 48,0 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 49,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Uppsala jämfört med Västerås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Uppsala Västerås Riket
Elever i kulturskola, andel 10,2 % (bättre värde) 9,1 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 583 kr/elev (bättre värde) 2 142 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,97 lån/inv (bättre värde) 5,40 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Uppsala jämfört med Västerås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Uppsala Västerås Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 66,3 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Uppsala jämfört med Västerås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Uppsala Västerås Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,0 % (bättre värde) 7,1 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Uppsala jämfört med Västerås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Uppsala Västerås Riket
Cykelväg per invånare 2,13 m/inv 2,91 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 96,1 % 99,9 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 89,5 % (bättre värde) 83,6 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Uppsala jämfört med Västerås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Uppsala Västerås Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,2 % 6,6 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,1 % 4,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,1 % 10,1 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Uppsala jämfört med Västerås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Uppsala Västerås Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 61,2 % (bättre värde) 49,2 % 48,5 %

Sammanfattning

Västerås har lägre kommunalskatt (31,24 %) jämfört med Uppsala (32,85 %), en skillnad på 1,61 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Uppsala (242,4 poäng) 17,5 poäng högre än Västerås (224,9 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Uppsala eller flytta till Västerås.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Uppsala eller Västerås?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,85 % i Uppsala och 31,24 % i Västerås (2026). Västerås har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,61 procentenheter motsvarar i storleksordningen 564 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Uppsala eller Västerås?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 242,4 poäng i Uppsala och 224,9 poäng i Västerås (2025). Uppsala har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 17,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Uppsala eller Västerås?

Uppsala har 249 726 invånare och Västerås har 161 240 (2025). Uppsala är alltså den största av de två kommunerna. Uppsala har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Västerås. Medianinkomsten (20–64 år) är 382 900 kr i Uppsala och 399 500 kr i Västerås per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare