Jämförelse · Västmanlands län
Kungsör vs Västerås — vilket är bäst att bo i? Kungsör har 8 550 invånare och Västerås har 161 240 (2025). Båda kommunerna ligger i Västmanlands län. Av 50 jämförbara nyckeltal har Västerås ett bättre värde på 29 och Kungsör på 15.
Kungsör
15
nyckeltal i topp
vs 6 lika
Västerås
29
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Kungsör jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Västerås
Riket
Folkmängd jämförs ej 8 550 161 240 10 605 529 Befolkningsförändring −1,7 % 0,4 % 0,2 % Medelålder 44,6 år 41,7 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 25,3 % 19,8 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,1 % 23,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 18,3 % 25,2 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Kungsör jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Västerås
Riket
Meritvärde åk 9 215,2 poäng 226,7 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 215,2 poäng 227,4 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 86,7 %
★
(bättre värde) 81,5 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 62,2 % 67,6 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,9 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,8 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 191 324 kr 193 937 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,2 barn/årsarbetare 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Kungsör jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Västerås
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,7 år 81,7 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,7 dagar 10,6 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,0 %
★
(bättre värde) 11,3 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 94,7 %
★
(bättre värde) 92,5 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,4 % (2022) 73,8 % (2024) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 7,5 % (2022) 4,0 % (2024) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 59,7 % (2022) 68,1 % (2024) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Kungsör jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Västerås
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 83,6 % (2024) – 79,4 % (2025) Anmälda brott 8 803 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 14 153 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Kungsör jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Västerås
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 8,8 %
★
(bättre värde) 9,1 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,8 % 5,2 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 385 100 kr 399 500 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 11,0 per 1 000 inv. 11,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 78,7 % 80,4 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 76,4 index (0–100) 77,6 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 57,9 % 18,9 % – Inpendling, andel 41,6 % 21,5 % –
Boende Boende — Kungsör jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Västerås
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 2,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 18,4 % 13,9 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 109,13 kr/kvm 57,03 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,89 kr/kvm 21,89 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 126 kr/kvm 126 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 220 kr/kvm 212 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 17 688 kr/kvm 29 938 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 9 983 kr/kvm 22 527 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 19 879 kr/kvm 32 850 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 187,7 per 1 000 inv. 201,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 17,1 per 1 000 inv. 154,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 279,1 per 1 000 inv. 151,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 483,9 per 1 000 inv. 507,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 41,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv. 2,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,2 % 3,7 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 8 443 163 698 10 633 801 Mediannettoinkomst 288 200 kr/inv. 314 200 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 11,7 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 706 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Kungsör jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Västerås
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,1 %
★
(bättre värde) 81,4 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,5 %
★
(bättre värde) 83,6 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,3 % 48,0 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 55,0 % 49,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Kungsör jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Västerås
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,0 % 7,1 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Kungsör jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Västerås
Riket
Cykelväg per invånare 0,80 m/inv 2,91 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 % 99,9 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 28,4 % 83,6 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Kungsör jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Västerås
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,1 %
★
(bättre värde) 6,6 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,7 % 4,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,4 %
★
(bättre värde) 10,1 % 9,0 %
Sammanfattning Västerås har lägre kommunalskatt (31,24 %) jämfört med Kungsör (32,91 %), en skillnad på 1,67 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Västerås (226,7 poäng) 11,5 poäng högre än Kungsör (215,2 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Kungsör eller flytta till Västerås .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Kungsör eller Västerås? Den totala kommunala skattesatsen är 32,91 % i Kungsör och 31,24 % i Västerås (2026). Västerås har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,67 procentenheter motsvarar ungefär 360 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Kungsör eller Västerås? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 215,2 poäng i Kungsör och 226,7 poäng i Västerås (2026). Västerås har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 11,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Kungsör eller Västerås? Kungsör har 8 550 invånare och Västerås har 161 240 (2025). Västerås är alltså den större av de två kommunerna. Västerås har ungefär 18,9 gånger fler invånare än Kungsör. Medianinkomsten (20–64 år) är 385 100 kr i Kungsör och 399 500 kr i Västerås per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.