Kommuner i Hallands län — alla 6 kommuner
Hallands län har 6 kommuner. Se statistik, rankingar och jämförelser för varje kommun nedan.
Kommuner i Hallands län
Jämför länets kommuner
Kommunerna i Hallands län rangordnade på centrala nyckeltal. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.
Folkmängd 2025
| Rang | Kommun | Folkmängd |
|---|---|---|
| 1 | Halmstad | 106 315 |
| 2 | Kungsbacka | 86 332 |
| 3 | Varberg | 69 460 |
| 4 | Falkenberg | 47 321 |
| 5 | Laholm | 26 565 |
| 6 | Hylte | 10 094 |
Kommunal skattesats 2026
| Rang | Kommun | Kommunal skattesats |
|---|---|---|
| 1 | Varberg | 31,73 % |
| 2 | Halmstad | 32,38 % |
| 3 | Falkenberg | 32,50 % |
| 4 | Kungsbacka | 32,58 % |
| 5 | Laholm | 32,80 % |
| 6 | Hylte | 33,85 % |
Meritvärde åk 9 2026
| Rang | Kommun | Meritvärde åk 9 |
|---|---|---|
| 1 | Kungsbacka | 239,5 poäng |
| 2 | Halmstad | 227,4 poäng |
| 3 | Varberg | 225,5 poäng |
| 4 | Laholm | 221,6 poäng |
| 5 | Falkenberg | 216,5 poäng |
| 6 | Hylte | 201,2 poäng |
Arbetslöshet 18–65 år 2025
| Rang | Kommun | Arbetslöshet 18–65 år |
|---|---|---|
| 1 | Kungsbacka | 3,4 % |
| 2 | Varberg | 4,2 % |
| 3 | Falkenberg | 5,5 % |
| 4 | Laholm | 5,7 % |
| 5 | Halmstad | 7,7 % |
| 6 | Hylte | 8,6 % |
Medianinkomst 20–64 år 2024
| Rang | Kommun | Medianinkomst 20–64 år |
|---|---|---|
| 1 | Kungsbacka | 469 500 kr |
| 2 | Varberg | 413 800 kr |
| 3 | Falkenberg | 383 900 kr |
| 4 | Halmstad | 383 800 kr |
| 5 | Laholm | 380 300 kr |
| 6 | Hylte | 372 800 kr |
Trygghet utomhus när det är mörkt 2025
| Rang | Kommun | Trygghet utomhus när det är mörkt |
|---|---|---|
| 1 | Kungsbacka | 87,8 % |
| 2 | Varberg | 86,5 % |
Saknar värde för 2025: Halmstad (senast 2024), Laholm (senast 2024).
Direktjämförelser i Hallands län
Så rankas länets kommuner
Välj ett nyckeltal och se hur Hallands läns kommuner placerar sig mot varandra och mot riks- och länssnittet.
Varje punkt visar kommunens senaste värde. Streckade linjer markerar riks- och länssnitt. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.
Vanliga frågor om Hallands län
Hur många kommuner finns i Hallands län?
Hallands län består av 6 kommuner: Falkenberg, Halmstad, Hylte, Kungsbacka, Laholm, Varberg.
Vilken är den största kommunen i Hallands län?
Halmstad är den folkrikaste kommunen i Hallands län med 106 315 invånare (2025).
Vilken kommun har lägst skatt i Hallands län?
Varberg har den lägsta kommunala skattesatsen i Hallands län med 31,73 % (2026).
Vilken kommun har bäst skolresultat i Hallands län?
Kungsbacka har det högsta genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 bland Hallands läns kommuner, 239,5 poäng (2026).
Vilken region tillhör Hallands län?
Kommunerna i Hallands län ingår i Region Halland, som ansvarar för bland annat hälso- och sjukvård och kollektivtrafik i länet.
Lägst kommunalskatt i Hallands län
De fem kommuner i Hallands län med lägst kommunalskatt 2026 — se lönetabell och fullständig analys.
Bästa kommuner i Hallands län
Topp 5 kommuner i länet per kategori — klicka på en kommun för fullständig statistik.
Lägst kommunalskatt 2026
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Varberg | 31,73 % |
| 2 | Halmstad | 32,38 % |
| 3 | Falkenberg | 32,50 % |
| 4 | Kungsbacka | 32,58 % |
| 5 | Laholm | 32,80 % |
Högst meritvärde 2026
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Kungsbacka | 239,5 poäng |
| 2 | Halmstad | 227,4 poäng |
| 3 | Varberg | 225,5 poäng |
| 4 | Laholm | 221,6 poäng |
| 5 | Falkenberg | 216,5 poäng |
Lägst brottslighet 2025
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Kungsbacka | 7 590 per 100 000 inv. |
| 2 | Varberg | 7 909 per 100 000 inv. |
| 3 | Laholm | 8 973 per 100 000 inv. |
| 4 | Falkenberg | 9 428 per 100 000 inv. |
| 5 | Hylte | 9 522 per 100 000 inv. |
Högst medianinkomst 2024
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Kungsbacka | 469 500 kr |
| 2 | Varberg | 413 800 kr |
| 3 | Falkenberg | 383 900 kr |
| 4 | Halmstad | 383 800 kr |
| 5 | Laholm | 380 300 kr |
Regionfullmäktige Region Halland — valresultat 2026
Staplarna visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna. Källa: Valmyndigheten.
| Parti | 2022 | 2026 | +/− |
|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 21 | 19 | -2 |
| Moderaterna | 17 | 18 | +1 |
| Sverigedemokraterna | 12 | 12 | ±0 |
| Kristdemokraterna | 6 | 7 | +1 |
| Centerpartiet | 7 | 5 | -2 |
| Vänsterpartiet | 4 | 4 | ±0 |
| Liberalerna | 4 | 3 | -1 |
| Miljöpartiet | 0 | 3 | +3 |
Så har Region Halland styrts
Vilka partier som ingått i den styrande konstellationen efter varje val. Källa: SKR.
- 2026–2030Styre inte fastställt ännu
Valet hölls 13 september 2026 och förhandlingarna om vem som ska styra pågår. SKR sammanställer styrena när de är klara — sidan uppdateras då.
- 2022–2026MCLKDBorgerligt styre
- 2018–2022MCLKDSKR:s klassning:
B - 2014–2018MCLKDMPSKR:s klassning:
A - 2010–2014MCLKDMPSKR:s klassning:
A
SKR publicerar ingen teckenförklaring för bokstavskoderna, och betydelsen
skiftar mellan valår — koden B betecknar borgerligt styre
1994–2018 men borgerligt styre med SD 2022. Därför skrivs styrestypen ut i
klartext bara för 2022, där den kan stämmas av mot SKR:s publicerade
sammanställning. För tidigare val visas SKR:s kod oförändrad. Partierna
i styret är hämtade direkt ur SKR:s data och gäller samtliga år.
Partiernas utveckling i Region Halland
Mandat och andel av rösterna, valen 2010–2026.
| Parti | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | 2010→2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 2129,1 % | 2330,4 % | 1926,7 % | 2128,8 % | 1927,2 % | -2 |
| Moderaterna | 2432,1 % | 1925,9 % | 1723,2 % | 1723,2 % | 1825,2 % | -6 |
| Sverigedemokraterna | 34,3 % | 79,4 % | 1014,1 % | 1216,6 % | 1216,3 % | +9 |
| Centerpartiet | 79,8 % | 79,9 % | 811,6 % | 78,9 % | 57,7 % | -2 |
| Vänsterpartiet | 33,7 % | 34,6 % | 45,3 % | 45,1 % | 46,1 % | +1 |
| Kristdemokraterna | 34,4 % | 34,3 % | 67,6 % | 68,3 % | 79,1 % | +4 |
| Miljöpartiet | 45,5 % | 46,0 % | 23,3 % | 02,6 % | 33,5 % | -1 |
| Liberalerna | 68,1 % | 56,5 % | 57,2 % | 44,9 % | 34,2 % | -3 |
| Övriga partier | 03,1 % | 03,0 % | 01,1 % | 01,6 % | 00,7 % | ±0 |
| Mandat totalt | 71 | 71 | 71 | 71 | 71 | ±0 |
Stort tal = mandat, litet = andel av rösterna. Stapeln visar andelen, som är jämförbar mellan val även när fullmäktiges storlek ändras.Källa: SCB ME0104B, samt Valmyndigheten för 2022 och 2026.
Politik och opinion i Hallands län
SCBs regionala opinionssiffra för Västsverige — inte en mätning av Hallands län specifikt. SCB mäter aldrig opinion per kommun eller enskilt län.
Se fullständig opinionsmätning →Relaterade guider
Källor
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Anmälda brott: Brå via Kolada (RKA), nyckeltal N07540, 2025.
- Valmyndigheten: valresultat per kommun, valen 2026 (fastställt).
- SCB: tabell ME0104A (mandat i kommunfullmäktige 1973–2022).
- SKR: politiska styren i kommunerna efter valet 2022.
Länssnitt och rangordningar är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.