Kommunatlas
Jämförelse · Hallands län

Halmstad vs Hylte — vilket är bäst att bo i?

Halmstad har 106 315 invånare och Hylte har 10 094 (2025). Båda kommunerna ligger i Hallands län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Halmstad ett bättre värde på 40 och Hylte på 11.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Halmstad jämfört med Hylte, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Hylte Riket
Folkmängd jämförs ej 106 315 10 094 10 605 529
Befolkningsförändring 0,2 % −1,0 % 0,2 %
Medelålder 42,2 år 44,0 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 21,4 % 24,4 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,8 % 23,8 % 22,4 %
Andel utrikes födda 20,6 % 23,6 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Halmstad jämfört med Hylte, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Hylte Riket
Kommunal skattesats 32,38 % (bättre värde) 33,85 % 32,38 %
Årets resultat 5 459 kr/inv. (bättre värde) 586 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 66,3 % (bättre värde) 25,1 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 68 502 kr/inv. 80 423 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Halmstad jämfört med Hylte, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Hylte Riket
Meritvärde åk 9 227,4 poäng (bättre värde) 201,2 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 228,1 poäng (bättre värde) 202,1 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 81,9 % (bättre värde) 80,0 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 72,1 % (bättre värde) 56,5 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,5 elever/lärare 11,5 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 208 583 kr 171 811 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,0 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,8 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Halmstad jämfört med Hylte, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Hylte Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 89,5 % (bättre värde) 85,9 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 81 % 84 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 76 dagar 66 dagar (bättre värde) –

Hälsa

Hälsa — Halmstad jämfört med Hylte, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Hylte Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,7 år (bättre värde) 80,0 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,3 dagar 9,7 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,5 % (bättre värde) 12,1 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,6 % 96,4 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 73,1 % (bättre värde) 69,7 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,1 % (bättre värde) 7,8 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 70,2 % (bättre värde) 67,1 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Halmstad jämfört med Hylte, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Hylte Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 30,7 % (2024) 43,6 % (2025) 29,5 % (2025)
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,1 % (bättre värde) 6,4 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Halmstad jämfört med Hylte, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Hylte Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 77,7 % (2024) – 79,4 % (2025)
Anmälda brott 12 948 per 100 000 inv. 9 522 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Halmstad jämfört med Hylte, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Hylte Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,7 % (bättre värde) 8,6 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,4 % 4,2 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 383 800 kr (bättre värde) 372 800 kr 401 400 kr
Nystartade företag 10,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 10,1 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,1 % (bättre värde) 79,9 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 75,0 index (0–100) 81,6 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 16,9 % 33,1 % –
Inpendling, andel 20,4 % 29,9 % –

Miljö

Miljö — Halmstad jämfört med Hylte, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Hylte Riket
Insamlat kommunalt avfall 479 kg/inv (bättre värde) 489 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 26 % (bättre värde) 11 % –
Andel elbilar 6,9 % (bättre värde) 4,3 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,08 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,78 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Halmstad jämfört med Hylte, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Hylte Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 3,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 15,8 % (bättre värde) 31,0 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 80,20 kr/kvm (bättre värde) 117,30 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25,62 kr/kvm 21,80 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 120 kr/kvm (bättre värde) 157 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 186 kr/kvm – –
Fastighetspris småhus 30 024 kr/kvm 10 072 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 27 305 kr/kvm 2 492 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 44 209 kr/kvm 16 181 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 239,1 per 1 000 inv. 169,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 66,5 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 193,6 per 1 000 inv. 308,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 499,2 per 1 000 inv. 489,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,4 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 2,5 % −5,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 107 399 9 615 10 633 801
Mediannettoinkomst 300 600 kr/inv. (bättre värde) 286 400 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 17,9 per 100 000 inv. (bättre värde) 19,8 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Halmstad jämfört med Hylte, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Hylte Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,6 % (bättre värde) 78,1 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,4 % (bättre värde) 82,1 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,6 % (bättre värde) 49,4 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 45,0 % 39,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Halmstad jämfört med Hylte, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Hylte Riket
Elever i kulturskola, andel 10,7 % (2024) 12,4 % (2022) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 2 144 kr/elev (2024) 30 kr/elev (2022) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 7,01 lån/inv (bättre värde) 4,62 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Halmstad jämfört med Hylte, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Hylte Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 68,8 % (2024) – 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Halmstad jämfört med Hylte, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Hylte Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,4 % (bättre värde) 6,2 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Halmstad jämfört med Hylte, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Hylte Riket
Cykelväg per invånare 4,94 m/inv (bättre värde) 4,04 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 % (bättre värde) 98,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 90,3 % (bättre värde) 60,7 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Halmstad jämfört med Hylte, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Hylte Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,2 % 7,5 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,1 % 3,3 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,9 % 10,1 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Halmstad jämfört med Hylte, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Halmstad Hylte Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 46,7 % (bättre värde) 27,8 % 48,5 %

Sammanfattning

Halmstad har lägre kommunalskatt (32,38 %) jämfört med Hylte (33,85 %), en skillnad på 1,47 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Halmstad (227,4 poäng) 26,2 poäng högre än Hylte (201,2 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Halmstad eller flytta till Hylte.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Halmstad eller Hylte?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,38 % i Halmstad och 33,85 % i Hylte (2026). Halmstad har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,47 procentenheter motsvarar ungefär 310 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Halmstad eller Hylte?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 227,4 poäng i Halmstad och 201,2 poäng i Hylte (2026). Halmstad har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 26,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Halmstad eller Hylte?

Halmstad har 106 315 invånare och Hylte har 10 094 (2025). Halmstad är alltså den större av de två kommunerna. Halmstad har ungefär 10,5 gånger fler invånare än Hylte. Medianinkomsten (20–64 år) är 383 800 kr i Halmstad och 372 800 kr i Hylte per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Halmstad och Hylte.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.