Jämförelse · Hallands län
Kungsbacka vs Varberg — vilket är bäst att bo i? Kungsbacka har 86 332 invånare och Varberg har 69 460 (2025). Båda kommunerna ligger i Hallands län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Kungsbacka ett bättre värde på 41 och Varberg på 16.
Kungsbacka
41
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Varberg
16
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Kungsbacka jämfört med Varberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsbacka Varberg
Riket
Folkmängd jämförs ej 86 332 69 460 10 605 529 Befolkningsförändring 0,6 % 0,6 % 0,2 % Medelålder 43,0 år 44,4 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 21,5 % 25,5 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 25,3 % 22,5 % 22,4 % Andel utrikes födda 9,7 % 11,8 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Kungsbacka jämfört med Varberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsbacka Varberg
Riket
Kommunal skattesats 32,58 % 31,73 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat 6 566 kr/inv.
★
(bättre värde) −386 kr/inv. 3 327 kr/inv. Soliditet 51,4 %
★
(bättre värde) 27,0 % 39,4 % Nettokostnad egentlig verksamhet 68 220 kr/inv. 66 098 kr/inv. 69 112 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Kungsbacka jämfört med Varberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsbacka Varberg
Riket
Meritvärde åk 9 236,3 poäng
★
(bättre värde) 222,7 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 237,4 poäng
★
(bättre värde) 224,9 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 88,2 %
★
(bättre värde) 84,6 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 81,4 %
★
(bättre värde) 75,5 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 13,0 elever/lärare 11,8 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 183 945 kr 198 245 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,7 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,7 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Kungsbacka jämfört med Varberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsbacka Varberg
Riket
Medellivslängd 83,7 år
★
(bättre värde) 83,4 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 9,0 dagar
★
(bättre värde) 10,0 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,4 % 9,8 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,3 %
★
(bättre värde) 95,6 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 75,9 %
★
(bättre värde) 74,0 % 71,0 % Dagligrökare, andel 3,8 %
★
(bättre värde) 5,5 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 71,1 % 71,5 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Kungsbacka jämfört med Varberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsbacka Varberg
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 87,8 %
★
(bättre värde) 86,5 % 79,4 % Anmälda brott 7 590 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 7 909 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Kungsbacka jämfört med Varberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsbacka Varberg
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,4 %
★
(bättre värde) 3,3 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,3 %
★
(bättre värde) 3,4 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 469 500 kr
★
(bättre värde) 413 800 kr 401 400 kr Nystartade företag 12,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,9 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 87,9 %
★
(bättre värde) 86,2 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 62,5 index (0–100) 74,3 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 55,3 % 26,2 % – Inpendling, andel 29,7 % 20,4 % –
Boende Boende — Kungsbacka jämfört med Varberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsbacka Varberg
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 6,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,1 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,9 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 7,6 %
★
(bättre värde) 8,1 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 107,65 kr/kvm
★
(bättre värde) 119,06 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 18 kr/år
★
(bättre värde) 26 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 146 kr/kvm 125 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 271 kr/kvm 227 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 43 273 kr/kvm 35 431 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 42 254 kr/kvm 35 352 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 47 897 kr/kvm 43 047 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 103,1 per 1 000 inv. 181,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 51,3 per 1 000 inv. 70,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 269,4 per 1 000 inv. 228,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 423,8 per 1 000 inv. 479,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 45,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 7,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,7 per 1 000 inv. 8,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 1,7 % 6,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 86 084 72 084 10 633 801 Mediannettoinkomst 370 100 kr/inv.
★
(bättre värde) 321 300 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 5,8 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 8,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 28 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Kungsbacka jämfört med Varberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsbacka Varberg
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 88,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 91,0 %
★
(bättre värde) 89,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 61,6 %
★
(bättre värde) 58,1 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 44,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Kungsbacka jämfört med Varberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsbacka Varberg
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 79,0 %
★
(bättre värde) 78,4 % 63,9 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Kungsbacka jämfört med Varberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsbacka Varberg
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,0 %
★
(bättre värde) 3,5 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Kungsbacka jämfört med Varberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsbacka Varberg
Riket
Cykelväg per invånare 2,49 m/inv 3,23 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 68,5 % 73,6 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Kungsbacka jämfört med Varberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsbacka Varberg
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,6 % 6,8 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 3,2 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,1 %
★
(bättre värde) 6,7 % 9,0 %
Sammanfattning Kungsbacka och Varberg har nästan identisk kommunalskatt (32,58 % respektive 31,73 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Kungsbacka (236,3 poäng) 13,6 poäng högre än Varberg (222,7 poäng). Medianinkomsten är 13 % högre i Kungsbacka (469 500 kr) än i Varberg (413 800 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Kungsbacka eller flytta till Varberg .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Kungsbacka eller Varberg? Den totala kommunala skattesatsen är 32,58 % i Kungsbacka och 31,73 % i Varberg (2026). Varberg har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,85 procentenheter motsvarar i storleksordningen 297 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Kungsbacka eller Varberg? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 236,3 poäng i Kungsbacka och 222,7 poäng i Varberg (2025). Kungsbacka har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 13,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Kungsbacka eller Varberg? Kungsbacka har 86 332 invånare och Varberg har 69 460 (2025). Kungsbacka är alltså den största av de två kommunerna. Kungsbacka har ungefär 1,2 gånger fler invånare än Varberg. Medianinkomsten (20–64 år) är 469 500 kr i Kungsbacka och 413 800 kr i Varberg per år. Källa: SCB via Kolada.