Kommunatlas
Jämförelse · Hallands län

Hylte vs Laholm — vilket är bäst att bo i?

Hylte har 10 094 invånare och Laholm har 26 565 (2025). Båda kommunerna ligger i Hallands län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Laholm ett bättre värde på 42 och Hylte på 9.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Hylte jämfört med Laholm, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hylte Laholm Riket
Folkmängd jämförs ej 10 094 26 565 10 605 529
Befolkningsförändring −1,0 % −0,1 % 0,2 %
Medelålder 44,0 år 45,3 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 24,4 % 27,0 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 23,8 % 22,3 % 22,4 %
Andel utrikes födda 23,6 % 15,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Hylte jämfört med Laholm, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hylte Laholm Riket
Kommunal skattesats 33,85 % 32,80 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 586 kr/inv. 1 575 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 25,1 % 60,7 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 80 423 kr/inv. 71 432 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Hylte jämfört med Laholm, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hylte Laholm Riket
Meritvärde åk 9 201,2 poäng 221,6 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 202,1 poäng 224,0 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 80,0 % 80,9 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 56,5 % 67,6 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,5 elever/lärare 11,4 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 171 811 kr 189 952 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,8 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Hylte jämfört med Laholm, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hylte Laholm Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 85,9 % 90,0 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 84 % 86 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 66 dagar 38 dagar (bättre värde) –

Hälsa

Hälsa — Hylte jämfört med Laholm, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hylte Laholm Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,0 år 82,4 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,7 dagar (bättre värde) 10,9 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 12,1 % 10,2 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 96,4 % (bättre värde) 95,7 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 69,7 % 72,8 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 7,8 % 6,7 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 67,1 % 69,6 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Hylte jämfört med Laholm, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hylte Laholm Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 43,6 % 31,7 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 6,4 % 4,2 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Hylte jämfört med Laholm, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hylte Laholm Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt – 78,6 % (2024) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 9 522 per 100 000 inv. 8 973 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Hylte jämfört med Laholm, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hylte Laholm Riket
Arbetslöshet 18–65 år 8,6 % 5,7 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,2 % (bättre värde) 4,3 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 372 800 kr 380 300 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 10,1 per 1 000 inv. 12,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,9 % 83,3 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 81,6 index (0–100) (bättre värde) 78,5 index (0–100) –
Utpendling, andel 33,1 % 46,1 % –
Inpendling, andel 29,9 % 24,8 % –

Miljö

Miljö — Hylte jämfört med Laholm, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hylte Laholm Riket
Insamlat kommunalt avfall 489 kg/inv (bättre värde) 510 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 11 % 13 % (bättre värde) –
Andel elbilar 4,3 % 5,8 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,78 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 6,48 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Hylte jämfört med Laholm, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hylte Laholm Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv. 0,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 31,0 % 15,5 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 117,30 kr/kvm 91,60 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,80 kr/kvm (bättre värde) 26,03 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 145 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 10 072 kr/kvm 21 068 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 2 492 kr/kvm 18 918 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 16 181 kr/kvm 25 542 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 169,8 per 1 000 inv. 131,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 11,5 per 1 000 inv. 21,7 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 308,0 per 1 000 inv. 327,9 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 489,3 per 1 000 inv. 481,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv. 0,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,4 per 1 000 inv. 4,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −5,2 % 2,3 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 9 615 26 797 10 633 801
Mediannettoinkomst 286 400 kr/inv. 294 000 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 19,8 per 100 000 inv. 11,3 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 10 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Hylte jämfört med Laholm, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hylte Laholm Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 78,1 % 83,3 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,1 % 85,6 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,4 % 50,0 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 44,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Hylte jämfört med Laholm, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hylte Laholm Riket
Elever i kulturskola, andel 12,4 % (2022) 6,7 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 30 kr/elev (2022) 1 572 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,62 lån/inv 4,84 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Hylte jämfört med Laholm, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hylte Laholm Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel – 54,3 % (2024) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Hylte jämfört med Laholm, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hylte Laholm Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,2 % 5,5 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Hylte jämfört med Laholm, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hylte Laholm Riket
Cykelväg per invånare 4,04 m/inv 4,65 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,0 % 99,4 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 60,7 % 63,4 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Hylte jämfört med Laholm, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hylte Laholm Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,5 % (bättre värde) 5,8 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,3 % 2,9 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,1 % (bättre värde) 8,0 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Hylte jämfört med Laholm, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hylte Laholm Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 27,8 % 35,9 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Laholm har lägre kommunalskatt (32,80 %) jämfört med Hylte (33,85 %), en skillnad på 1,05 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Laholm (221,6 poäng) 20,4 poäng högre än Hylte (201,2 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Hylte eller flytta till Laholm.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Hylte eller Laholm?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,85 % i Hylte och 32,80 % i Laholm (2026). Laholm har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,05 procentenheter motsvarar ungefär 220 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Hylte eller Laholm?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 201,2 poäng i Hylte och 221,6 poäng i Laholm (2026). Laholm har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 20,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Hylte eller Laholm?

Hylte har 10 094 invånare och Laholm har 26 565 (2025). Laholm är alltså den större av de två kommunerna. Laholm har ungefär 2,6 gånger fler invånare än Hylte. Medianinkomsten (20–64 år) är 372 800 kr i Hylte och 380 300 kr i Laholm per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Hylte och Laholm.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.