Kommunatlas
Jämförelse · Värmlands län

Hagfors vs Torsby — vilket är bäst att bo i?

Hagfors har 11 324 invånare och Torsby har 11 278 (2025). Båda kommunerna ligger i Värmlands län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Torsby ett bättre värde på 35 och Hagfors på 17.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Hagfors jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hagfors Torsby Riket
Folkmängd jämförs ej 11 324 11 278 10 605 529
Befolkningsförändring −0,8 % −0,4 % 0,2 %
Medelålder 49,0 år 48,2 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 32,1 % 31,1 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 18,0 % 18,7 % 22,4 %
Andel utrikes födda 18,5 % 15,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Hagfors jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hagfors Torsby Riket
Kommunal skattesats 34,30 % 34,30 % 32,38 %
Årets resultat 3 124 kr/inv. 6 448 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 40,2 % (bättre värde) 38,5 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 76 896 kr/inv. 79 430 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Hagfors jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hagfors Torsby Riket
Meritvärde åk 9 198,5 poäng 200,1 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 198,1 poäng 203,9 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 78,0 % 81,8 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 64,4 % 67,7 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,0 elever/lärare (bättre värde) 12,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 204 945 kr 219 989 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare 4,7 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Hagfors jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hagfors Torsby Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 95 % 95 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 82 % (bättre värde) 68 % 79 %
Väntetid till äldreboende 170 dagar 85 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Hagfors jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hagfors Torsby Riket
Medellivslängd 78,5 år 79,3 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 17,9 dagar 14,2 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,3 % 9,4 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 92,3 % (bättre värde) 90,2 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 61,6 % 64,5 % (bättre värde) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 6,8 % (bättre värde) 8,1 % 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 57,5 % (bättre värde) 56,9 % 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Hagfors jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hagfors Torsby Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 22,5 % 22,5 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,3 % 4,6 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Hagfors jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hagfors Torsby Riket
Anmälda brott 7 739 per 100 000 inv. (bättre värde) 8 310 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Hagfors jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hagfors Torsby Riket
Arbetslöshet 20–64 år 4,5 % 2,6 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,8 % 1,9 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 370 800 kr 383 500 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 13,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 10,1 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 77,6 % 83,8 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 83,8 index (0–100)
Utpendling, andel 19,2 % 17,4 %
Inpendling, andel 16,3 % 21,0 %

Miljö

Miljö — Hagfors jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hagfors Torsby Riket
Insamlat kommunalt avfall 534 kg/inv 483 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 12 % 16 % (bättre värde)
Andel elbilar 1,7 % 2,0 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 6,44 ton CO2-ekv/inv 4,99 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Hagfors jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hagfors Torsby Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 2,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,0 % (bättre värde) 10,3 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 84,78 kr/kvm (bättre värde) 135,86 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 27 kr/år 15 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm 111 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 219 kr/kvm (bättre värde) 266 kr/kvm
Fastighetspris småhus 7 775 kr/kvm 11 293 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 803 kr/kvm 17 179 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 11 299 kr/kvm 19 004 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 124,7 per 1 000 inv. 227,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 84,8 per 1 000 inv. 17,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 357,8 per 1 000 inv. 375,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 567,3 per 1 000 inv. 620,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 52,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv. 2,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,1 per 1 000 inv. 10,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −1,7 % −2,3 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 10 858 10 852 10 633 801
Mediannettoinkomst 266 800 kr/inv. 283 200 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 8,8 per 100 000 inv. (bättre värde) 8,9 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 160 kr/inv. 433 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Hagfors jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hagfors Torsby Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 77,0 % 79,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,0 % 84,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 39,9 % 42,8 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 34,0 % 35,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Hagfors jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hagfors Torsby Riket
Elever i kulturskola, andel 14,2 % 17,9 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 274 kr/elev 893 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,80 lån/inv 5,58 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Hagfors jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hagfors Torsby Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,8 % 3,0 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Hagfors jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hagfors Torsby Riket
Cykelväg per invånare 5,51 m/inv (bättre värde) 1,41 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,6 % (bättre värde) 95,2 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 58,2 % (bättre värde) 32,5 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Hagfors jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hagfors Torsby Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,1 % (bättre värde) 8,0 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,2 % 2,8 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 16,4 % (bättre värde) 15,1 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Hagfors jämfört med Torsby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hagfors Torsby Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 26,7 % 27,7 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Hagfors och Torsby har nästan identisk kommunalskatt (34,30 % respektive 34,30 %).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Hagfors eller flytta till Torsby.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Hagfors eller Torsby?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,30 % i Hagfors och 34,30 % i Torsby (2026). Kommunerna har samma skattesats. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Hagfors eller Torsby?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 198,5 poäng i Hagfors och 200,1 poäng i Torsby (2025). Torsby har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 1,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Hagfors eller Torsby?

Hagfors har 11 324 invånare och Torsby har 11 278 (2025). Hagfors är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 370 800 kr i Hagfors och 383 500 kr i Torsby per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare