Kommunatlas
Jämförelse · Värmlands län

Forshaga vs Kil — vilket är bäst att bo i?

Forshaga har 11 439 invånare och Kil har 12 024 (2025). Båda kommunerna ligger i Värmlands län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Kil ett bättre värde på 30 och Forshaga på 17.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Forshaga jämfört med Kil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Kil Riket
Folkmängd jämförs ej 11 439 12 024 10 605 529
Befolkningsförändring −0,7 % −0,3 % 0,2 %
Medelålder 43,7 år 44,4 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 23,7 % 25,4 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 24,6 % 23,6 % 22,4 %
Andel utrikes födda 8,9 % 8,1 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Forshaga jämfört med Kil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Kil Riket
Kommunal skattesats 34,63 % 34,63 % 32,38 %
Årets resultat 2 166 kr/inv. 5 132 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 47,5 % (bättre värde) 27,0 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 77 464 kr/inv. 73 184 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Forshaga jämfört med Kil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Kil Riket
Meritvärde åk 9 216,0 poäng 220,6 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 218,3 poäng 220,0 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 82,3 % 89,9 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 76,6 % (bättre värde) 70,3 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,9 elever/lärare 11,0 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 194 782 kr 192 879 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,7 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Forshaga jämfört med Kil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Kil Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 91,1 % (bättre värde) 84,2 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 85 % 96 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 54 dagar (2025) 51 dagar (2024) –

Hälsa

Hälsa — Forshaga jämfört med Kil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Kil Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,7 år 82,3 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 15,5 dagar 13,2 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,0 % (bättre värde) 13,0 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 96,2 % 97,7 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 65,7 % (2022) 65,1 % (2024) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 3,3 % (2022) 3,8 % (2024) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,0 % (2022) 58,4 % (2024) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Forshaga jämfört med Kil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Kil Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 27,6 % 30,1 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,7 % 3,9 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Forshaga jämfört med Kil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Kil Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 89,8 % – 79,4 %
Anmälda brott 4 774 per 100 000 inv. (bättre värde) 5 016 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Forshaga jämfört med Kil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Kil Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,4 % 5,3 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,1 % 5,1 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 385 900 kr 400 200 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 10,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 9,3 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,5 % 85,4 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 81,2 index (0–100) (bättre värde) 80,2 index (0–100) –
Utpendling, andel 63,6 % 59,4 % –
Inpendling, andel 33,5 % 35,0 % –

Miljö

Miljö — Forshaga jämfört med Kil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Kil Riket
Insamlat kommunalt avfall 560 kg/inv 501 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 21 % 29 % (bättre värde) –
Andel elbilar 3,6 % 4,0 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 2,30 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,37 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Forshaga jämfört med Kil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Kil Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 11,7 % 9,0 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 123,32 kr/kvm (bättre värde) 131,08 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 24,25 kr/kvm 21,89 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm 117 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 241 kr/kvm 198 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 13 625 kr/kvm 17 112 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 10 953 kr/kvm 9 683 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 18 159 kr/kvm 24 014 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 132,8 per 1 000 inv. 136,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 27,5 per 1 000 inv. 47,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 315,9 per 1 000 inv. 293,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 476,8 per 1 000 inv. 477,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −0,7 % −0,8 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 11 341 11 868 10 633 801
Mediannettoinkomst 294 400 kr/inv. 301 500 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 8,7 per 100 000 inv. (bättre värde) 25,0 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 172 kr/inv. 11 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Forshaga jämfört med Kil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Kil Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 85,7 % 86,2 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,9 % 87,8 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,1 % 50,4 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 37,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Forshaga jämfört med Kil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Kil Riket
Elever i kulturskola, andel 7,7 % 20,0 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 494 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 798 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,93 lån/inv (bättre värde) 4,36 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Forshaga jämfört med Kil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Kil Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 65,0 % – 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Forshaga jämfört med Kil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Kil Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,2 % 6,8 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Forshaga jämfört med Kil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Kil Riket
Cykelväg per invånare 6,58 m/inv (bättre värde) 3,62 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,0 % 99,6 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 67,5 % (bättre värde) 44,2 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Forshaga jämfört med Kil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Kil Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,1 % (bättre värde) 7,6 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,8 % 2,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,9 % 15,1 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Forshaga jämfört med Kil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Forshaga Kil Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 38,1 % 39,5 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Forshaga och Kil har samma kommunalskatt (34,63 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Kil (220,6 poäng) 4,6 poäng högre än Forshaga (216,0 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Forshaga eller flytta till Kil.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Forshaga eller Kil?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,63 % i Forshaga och 34,63 % i Kil (2026). Kommunerna har samma skattesats. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Forshaga eller Kil?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 216,0 poäng i Forshaga och 220,6 poäng i Kil (2026). Kil har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 4,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Forshaga eller Kil?

Forshaga har 11 439 invånare och Kil har 12 024 (2025). Kil är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 385 900 kr i Forshaga och 400 200 kr i Kil per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 51 jämförbara nyckeltal mellan Forshaga och Kil.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.