Eslöv
10
nyckeltal i topp
vs
Vellinge
41
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Eslöv jämfört med Vellinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Vellinge
Riket
Folkmängd jämförs ej 35 126 37 833 10 605 529 Befolkningsförändring 0,6 % 0,0 % 0,2 % Medelålder 41,3 år 44,2 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 19,2 % 23,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 24,8 % 25,8 % 22,4 % Andel utrikes födda 21,7 % 9,9 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Eslöv jämfört med Vellinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Vellinge
Riket
Meritvärde åk 9 222,0 poäng 253,0 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 223,9 poäng 253,9 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 78,3 % 94,6 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 63,6 % 88,8 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,4 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,2 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 178 047 kr 176 032 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,5 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Eslöv jämfört med Vellinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Vellinge
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,6 år 84,0 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,3 dagar 6,6 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,1 % 8,4 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,0 % 96,3 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 72,5 % 78,3 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 7,9 % 4,1 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 59,8 % 74,5 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Eslöv jämfört med Vellinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Vellinge
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 65,7 % (2024) 95,7 % (2025) 79,4 % (2025) Anmälda brott 10 393 per 100 000 inv. 6 713 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Eslöv jämfört med Vellinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Vellinge
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 8,1 % 4,2 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,8 % 2,4 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 385 700 kr 504 000 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 10,2 per 1 000 inv. 14,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,6 % 86,1 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 69,0 index (0–100) 77,4 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 60,3 % 69,5 % – Inpendling, andel 43,4 % 44,5 % –
Boende Boende — Eslöv jämfört med Vellinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Vellinge
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 3,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 18,3 % 6,1 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 115,17 kr/kvm 107,39 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 30,93 kr/kvm 20,59 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 164 kr/kvm 157 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 244 kr/kvm – – Fastighetspris småhus 23 039 kr/kvm 49 418 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 15 639 kr/kvm 41 050 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 20 989 kr/kvm 65 664 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 173,3 per 1 000 inv. 56,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 74,2 per 1 000 inv. 59,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 208,9 per 1 000 inv. 296,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 456,4 per 1 000 inv. 412,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 43,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,8 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,0 per 1 000 inv. 4,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 2,9 % 2,5 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 35 398 37 926 10 633 801 Mediannettoinkomst 302 400 kr/inv. 400 600 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 25,6 per 100 000 inv. 2,6 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Eslöv jämfört med Vellinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Vellinge
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,9 % 90,6 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,6 % 91,1 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,7 % 63,0 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 53,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Eslöv jämfört med Vellinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Vellinge
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,8 % 3,3 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Eslöv jämfört med Vellinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Vellinge
Riket
Cykelväg per invånare 2,56 m/inv 4,01 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 %
★
(bättre värde) 97,6 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 74,2 %
★
(bättre värde) 69,5 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Eslöv jämfört med Vellinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Vellinge
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,7 % 6,6 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 2,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,7 %
★
(bättre värde) 8,3 % 9,0 %
Sammanfattning Vellinge har lägre kommunalskatt (29,68 %) jämfört med Eslöv (31,72 %), en skillnad på 2,04 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Vellinge (253,0 poäng) 31,0 poäng högre än Eslöv (222,0 poäng). Medianinkomsten är 31 % högre i Vellinge (504 000 kr) än i Eslöv (385 700 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Eslöv eller flytta till Vellinge .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Eslöv eller Vellinge? Den totala kommunala skattesatsen är 31,72 % i Eslöv och 29,68 % i Vellinge (2026). Vellinge har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 2,04 procentenheter motsvarar ungefär 430 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Eslöv eller Vellinge? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 222,0 poäng i Eslöv och 253,0 poäng i Vellinge (2026). Vellinge har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 31,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Eslöv eller Vellinge? Eslöv har 35 126 invånare och Vellinge har 37 833 (2025). Vellinge är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 385 700 kr i Eslöv och 504 000 kr i Vellinge per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.