Kommunatlas
Jämförelse · Skåne län

Eslöv vs Kävlinge — vilket är bäst att bo i?

Eslöv har 35 126 invånare och Kävlinge har 32 655 (2025). Båda kommunerna ligger i Skåne län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Kävlinge ett bättre värde på 48 och Eslöv på 8.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Eslöv jämfört med Kävlinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Kävlinge Riket
Folkmängd jämförs ej 35 126 32 655 10 605 529
Befolkningsförändring 0,6 % 0,5 % 0,2 %
Medelålder 41,3 år 41,6 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 19,2 % 19,2 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 24,8 % 26,6 % 22,4 %
Andel utrikes födda 21,7 % 12,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Eslöv jämfört med Kävlinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Kävlinge Riket
Kommunal skattesats 31,72 % 29,59 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 1 676 kr/inv. 7 020 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 46,7 % 47,3 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 72 579 kr/inv. 60 553 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Eslöv jämfört med Kävlinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Kävlinge Riket
Meritvärde åk 9 224,3 poäng 240,7 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 225,4 poäng 242,7 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 84,4 % 91,0 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 73,8 % 83,1 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,4 elever/lärare (bättre värde) 12,9 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 178 047 kr 170 224 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,5 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,7 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Eslöv jämfört med Kävlinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Kävlinge Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 87 % 90 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 74 % 80 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 91 dagar 55 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Eslöv jämfört med Kävlinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Kävlinge Riket
Medellivslängd 80,6 år 82,5 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 9,3 dagar (bättre värde) 9,4 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,1 % 9,4 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,0 % 98,2 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 72,5 % 75,4 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 7,9 % 6,0 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 59,8 % 69,0 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Eslöv jämfört med Kävlinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Kävlinge Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 34,2 % 30,2 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,4 % 2,5 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Eslöv jämfört med Kävlinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Kävlinge Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 65,7 % 85,0 % (bättre värde) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 10 393 per 100 000 inv. 8 343 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Eslöv jämfört med Kävlinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Kävlinge Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,4 % 4,0 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,8 % 3,9 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 385 700 kr 448 200 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 10,2 per 1 000 inv. 11,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,6 % 86,1 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 69,0 index (0–100) 70,2 index (0–100) (bättre värde)
Utpendling, andel 60,3 % 71,5 %
Inpendling, andel 43,4 % 47,1 %

Miljö

Miljö — Eslöv jämfört med Kävlinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Kävlinge Riket
Insamlat kommunalt avfall 424 kg/inv (bättre värde) 558 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 38 % (bättre värde) 30 %
Andel elbilar 6,1 % 10,1 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 6,32 ton CO2-ekv/inv 2,78 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Eslöv jämfört med Kävlinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Kävlinge Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 3,8 per 1 000 inv. 3,8 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 18,3 % 14,2 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 115,17 kr/kvm 77,74 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 31 kr/år 13 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 164 kr/kvm 157 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 244 kr/kvm 0 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 23 039 kr/kvm 33 643 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 15 639 kr/kvm 24 554 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 20 989 kr/kvm 30 561 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 173,3 per 1 000 inv. 122,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 74,2 per 1 000 inv. 65,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 208,9 per 1 000 inv. 239,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 456,4 per 1 000 inv. 428,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 43,0 kvm/inv 46,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,9 per 1 000 inv. 4,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,0 per 1 000 inv. 1,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 2,9 % 2,0 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 35 398 32 496 10 633 801
Mediannettoinkomst 302 400 kr/inv. 354 100 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 25,6 per 100 000 inv. 12,2 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Eslöv jämfört med Kävlinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Kävlinge Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,0 % 88,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 % 91,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,7 % 56,6 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 39,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Eslöv jämfört med Kävlinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Kävlinge Riket
Elever i kulturskola, andel 11,0 % 13,7 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 891 kr/elev (bättre värde) 1 876 kr/elev 1 342 kr/elev
Bibliotekslån per invånare 4,25 lån/inv 4,51 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Eslöv jämfört med Kävlinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Kävlinge Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 51,2 % 71,9 % (bättre värde) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Eslöv jämfört med Kävlinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Kävlinge Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,8 % 4,9 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Eslöv jämfört med Kävlinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Kävlinge Riket
Cykelväg per invånare 2,56 m/inv 5,37 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 74,2 % (bättre värde) 68,4 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Eslöv jämfört med Kävlinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Kävlinge Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,7 % (bättre värde) 4,6 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 4,4 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,7 % 21,4 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Eslöv jämfört med Kävlinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Kävlinge Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 43,3 % 53,1 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Kävlinge har lägre kommunalskatt (29,59 %) jämfört med Eslöv (31,72 %), en skillnad på 2,13 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Kävlinge (240,7 poäng) 16,4 poäng högre än Eslöv (224,3 poäng). Medianinkomsten är 16 % högre i Kävlinge (448 200 kr) än i Eslöv (385 700 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Eslöv eller flytta till Kävlinge.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Eslöv eller Kävlinge?

Den totala kommunala skattesatsen är 31,72 % i Eslöv och 29,59 % i Kävlinge (2026). Kävlinge har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 2,13 procentenheter motsvarar i storleksordningen 745 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Eslöv eller Kävlinge?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 224,3 poäng i Eslöv och 240,7 poäng i Kävlinge (2025). Kävlinge har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 16,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Eslöv eller Kävlinge?

Eslöv har 35 126 invånare och Kävlinge har 32 655 (2025). Eslöv är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 385 700 kr i Eslöv och 448 200 kr i Kävlinge per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare