Flytta till Bollebygd — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Bollebygd? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Se all statistik om Bollebygd →
Bollebygd har 9 784 invånare och ligger i Västra Götalands län.
Kommunalskatten på 33,07 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Bollebygd på 33,07 % är 0,69 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Bollebygd är 430 100 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Meritvärdet i åk 9 i Bollebygd på 212,8 poäng är 15,7 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 91,4 % (rikssnitt 84,2 %).
Trygghet
Trygghetsnivån i Bollebygd är hög. 90,5 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 11,1 procentenheter över rikssnittet (79,4 %).
Bostadspriser och boende i Bollebygd
Fastighetspriset för småhus i Bollebygd är 27 547 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 132 050 kr. Bostadsrätter ligger på 25 115 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 758 050 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm.
Trångboddhet i flerbostadshus i Bollebygd: 6,3 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %. Det indikerar ett relativt rymligt bostadsbestånd.
Se även boendekostnader i Bollebygd och guiden för att köpa bostad i Bollebygd.
Arbetsmarknad
Arbetsmarknaden i Bollebygd är stark med en arbetslöshet på 2,9 % — 2,5 procentenheter under rikssnittet (5,4 %).
Medianinkomsten i Bollebygd är 430 100 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Bollebygd jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Bollebygd | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt | 33,07 % | 32,4 % | Sämre |
| Arbetslöshet | 2,9 % | 5,4 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 | 212,8 | 228,5 | Sämre |
| Trygghet utomhus | 90,5 % | 79,4 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet | 91,4 % | 84,2 % | Bättre |
| Medianinkomst | 430 100 kr | 401 400 kr | Bättre |
| Eftergymnasial utbildning | 41,8 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus | 27 547 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
| Rekommenderar att flytta hit | 62,4 % | 63,9 % | Sämre |
Sammanfattning — är Bollebygd rätt för dig?
Kommunalskatten i Bollebygd på 33,07 % är 0,69 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Bollebygd är stark med en arbetslöshet på 2,9 % — 2,5 procentenheter under rikssnittet (5,4 %). Meritvärdet i åk 9 i Bollebygd på 212,8 poäng är 15,7 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 91,4 % (rikssnitt 84,2 %). Trygghetsnivån i Bollebygd är hög. 90,5 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 11,1 procentenheter över rikssnittet (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Bollebygd är 27 547 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 132 050 kr. Bostadsrätter ligger på 25 115 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 758 050 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm. 62,4 % av invånarna rekommenderar att flytta till Bollebygd (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Bollebygd en mindre ort med 9 784 invånare i Västra Götalands län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Bollebygd
Är det dyrt att bo i Bollebygd?
Kommunalskatten i Bollebygd är 33,07 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 430 100 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Bollebygd?
Fastighetspriset för småhus i Bollebygd är 27 547 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 132 050 kr. Bostadsrätter ligger på 25 115 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Bollebygd?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Bollebygd är 212,8 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 91,4 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Bollebygd?
Sysselsättningsgraden i Bollebygd är 87,9 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 430 100 kr/år. Arbetslösheten är 2,9 % (rikssnitt 5,4 %).
Hur trygg är Bollebygd?
90,5 % av invånarna i Bollebygd uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Bollebygd tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Bollebygd?
Bollebygd hade 9 784 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mindre ort.
I vilket län ligger Bollebygd?
Bollebygd kommun ligger i Västra Götalands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Västra Götalandsregionen.
Mer om Bollebygd
- Fullständig statistik om Bollebygd alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Bollebygd skattsida
- Barnfamiljer i Bollebygd skola & förskola
- Trygghet i Bollebygd brott & trygghet
- Befolkning i Bollebygd befolkningsstatistik
- VA-taxa i Bollebygd vatten & avlopp
- Pendling i Bollebygd in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Bollebygd lön efter skatt
Andra kommuner i Västra Götalands län du kanske vill jämföra:
Relaterade guider