Flytta till Hörby — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Hörby? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Hörby har 15 559 invånare och ligger i Skåne län.
Kommunalskatten på 32,26 % ligger nära rikssnittet.
Ekonomi och skatt
Ekonomiskt sett är Hörby bra för den som värderar låg skatt — kommunalskatten på 32,26 % ligger 0,12 procentenheter under rikssnittet på 32,38 %. Det innebär att en inkomst på 35 000 kr/mån ger runt 504 kr mer per år jämfört med en genomsnittlig svensk kommun (förenklad beräkning, exklusive jobbskatteavdrag och statlig skatt).
Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Hörby är 380 500 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Meritvärdet i åk 9 i Hörby på 204,3 poäng är 24,2 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 73,8 % (rikssnitt 84,2 %).
Bostadspriser och boende i Hörby
Fastighetspriset för småhus i Hörby är 19 667 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 950 050 kr. Bostadsrätter ligger på 18 527 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 296 890 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.
Trångboddhet i flerbostadshus i Hörby: 14,5 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.
Se även boendekostnader i Hörby och guiden för att köpa bostad i Hörby.
Arbetsmarknad
Arbetslösheten i Hörby på 4,6 % är i linje med riksgenomsnittet på 5,4 %.
Medianinkomsten i Hörby är 380 500 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Hörby jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Hörby | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt | 32,26 % | 32,4 % | Bättre |
| Arbetslöshet | 4,6 % | 5,4 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 | 204,3 | 228,5 | Sämre |
| Gymnasiebehörighet | 73,8 % | 84,2 % | Sämre |
| Medianinkomst | 380 500 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning | 36,7 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus | 19 667 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
Sammanfattning — är Hörby rätt för dig?
Ekonomiskt sett är Hörby bra för den som värderar låg skatt — kommunalskatten på 32,26 % ligger 0,12 procentenheter under rikssnittet på 32,38 %. Det innebär att en inkomst på 35 000 kr/mån ger runt 504 kr mer per år jämfört med en genomsnittlig svensk kommun (förenklad beräkning, exklusive jobbskatteavdrag och statlig skatt). Arbetslösheten i Hörby på 4,6 % är i linje med riksgenomsnittet på 5,4 %. Meritvärdet i åk 9 i Hörby på 204,3 poäng är 24,2 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 73,8 % (rikssnitt 84,2 %). Fastighetspriset för småhus i Hörby är 19 667 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 950 050 kr. Bostadsrätter ligger på 18 527 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 296 890 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. Storleksmässigt är Hörby en mellanstor ort med 15 559 invånare i Skåne län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Hörby
Är det dyrt att bo i Hörby?
Kommunalskatten i Hörby är 32,26 % — i linje med rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 380 500 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Hörby?
Fastighetspriset för småhus i Hörby är 19 667 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 950 050 kr. Bostadsrätter ligger på 18 527 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Hörby?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Hörby är 204,3 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 73,8 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Hörby?
Sysselsättningsgraden i Hörby är 82,1 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 380 500 kr/år. Arbetslösheten är 4,6 % (rikssnitt 5,4 %).
Hur trygg är Hörby?
Det saknas aktuella trygghetssiffror för Hörby i Koladas statistik. Brottsförebyggande rådet (Brå) publicerar brottsstatistik på kommunnivå för en kompletterande bild.
Hur stor är Hörby?
Hörby hade 15 559 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mellanstor ort.
I vilket län ligger Hörby?
Hörby kommun ligger i Skåne län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Skåne.
Mer om Hörby
- Fullständig statistik om Hörby alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Hörby skattsida
- Barnfamiljer i Hörby skola & förskola
- Trygghet i Hörby brott & trygghet
- Befolkning i Hörby befolkningsstatistik
- VA-taxa i Hörby vatten & avlopp
- Pendling i Hörby in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Hörby lön efter skatt
Andra kommuner i Skåne län du kanske vill jämföra:
Jämför Hörby med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider