Jämförelse · Västerbottens län
Åsele vs Nordmaling — vilket är bäst att bo i? Åsele har 2 683 invånare och Nordmaling har 6 905 (2025). Båda kommunerna ligger i Västerbottens län. Av 49 jämförbara nyckeltal har Nordmaling ett bättre värde på 28 och Åsele på 21.
Åsele
21
nyckeltal i topp
vs
Nordmaling
28
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Åsele jämfört med Nordmaling, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åsele Nordmaling
Riket
Folkmängd jämförs ej 2 683 6 905 10 605 529 Befolkningsförändring −0,4 % −0,5 % 0,2 % Medelålder 47,9 år 46,7 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 32,4 % 29,2 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 19,6 % 20,4 % 22,4 % Andel utrikes födda 14,5 % 9,1 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Åsele jämfört med Nordmaling, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åsele Nordmaling
Riket
Meritvärde åk 9 218,6 poäng
★
(bättre värde) 202,7 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 218,6 poäng
★
(bättre värde) 202,7 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 100,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 71,0 % (2025) 58,6 % (2026) 72,1 % (2026) Elever per lärare i grundskolan 10,0 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,5 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 166 955 kr 172 500 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 4,8 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Åsele jämfört med Nordmaling, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åsele Nordmaling
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,0 år 80,1 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,7 dagar
★
(bättre värde) 12,4 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 15,2 % 10,2 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,5 % 96,3 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 66,5 % 68,0 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 6,3 % 4,0 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,7 %
★
(bättre värde) 62,7 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Åsele jämfört med Nordmaling, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åsele Nordmaling
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt – 90,4 % 79,4 % Anmälda brott 9 708 per 100 000 inv. 7 280 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Åsele jämfört med Nordmaling, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åsele Nordmaling
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,3 % 5,0 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,8 %
★
(bättre värde) 4,4 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 362 900 kr 385 800 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 9,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 9,0 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,5 % 85,1 %
★
(bättre värde) 80,9 % Utpendling, andel 18,2 % 43,0 % – Inpendling, andel 10,8 % 19,4 % –
Boende Boende — Åsele jämfört med Nordmaling, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åsele Nordmaling
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 14,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 6,5 %
★
(bättre värde) 9,7 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 129,91 kr/kvm 105,84 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 45,39 kr/kvm 27,89 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 103 kr/kvm
★
(bättre värde) 109 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 237 kr/kvm
★
(bättre värde) 303 kr/kvm – Fastighetspris småhus 3 860 kr/kvm 10 715 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 2 058 kr/kvm (2025) 7 723 kr/kvm (2024) 39 813 kr/kvm (2025) Fastighetspris fritidshus 5 567 kr/kvm 19 295 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 180,4 per 1 000 inv. 149,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 37,3 per 1 000 inv. 2,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 377,2 per 1 000 inv. 352,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 594,9 per 1 000 inv. 504,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 56,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 15,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,4 per 1 000 inv. 1,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −4,3 % −2,9 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 2 565 6 761 10 633 801 Mediannettoinkomst 258 900 kr/inv. 285 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 14,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 175 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Åsele jämfört med Nordmaling, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åsele Nordmaling
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 78,6 % 80,8 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,1 %
★
(bättre värde) 82,6 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,1 % 46,7 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 48,0 % 52,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Åsele jämfört med Nordmaling, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åsele Nordmaling
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,2 % 4,7 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Åsele jämfört med Nordmaling, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åsele Nordmaling
Riket
Cykelväg per invånare 0,82 m/inv 2,10 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 94,2 % 97,3 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 25,2 % 51,9 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Åsele jämfört med Nordmaling, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åsele Nordmaling
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,8 %
★
(bättre värde) 7,3 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,4 % 3,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,0 %
★
(bättre värde) 10,7 % 9,0 %
Sammanfattning Nordmaling har lägre kommunalskatt (35,10 %) jämfört med Åsele (35,45 %), en skillnad på 0,35 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Åsele (218,6 poäng) 15,9 poäng högre än Nordmaling (202,7 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Nordmaling (385 800 kr) än i Åsele (362 900 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Åsele eller flytta till Nordmaling .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Åsele eller Nordmaling? Den totala kommunala skattesatsen är 35,45 % i Åsele och 35,10 % i Nordmaling (2026). Nordmaling har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,35 procentenheter motsvarar ungefär 70 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Åsele eller Nordmaling? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 218,6 poäng i Åsele och 202,7 poäng i Nordmaling (2026). Åsele har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 15,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Åsele eller Nordmaling? Åsele har 2 683 invånare och Nordmaling har 6 905 (2025). Nordmaling är alltså den större av de två kommunerna. Nordmaling har ungefär 2,6 gånger fler invånare än Åsele. Medianinkomsten (20–64 år) är 362 900 kr i Åsele och 385 800 kr i Nordmaling per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.