Kommunatlas
Jämförelse · Norrbottens län

Arvidsjaur vs Pajala — vilket är bäst att bo i?

Arvidsjaur har 6 026 invånare och Pajala har 5 706 (2025). Båda kommunerna ligger i Norrbottens län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Pajala ett bättre värde på 24 och Arvidsjaur på 23.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Arvidsjaur jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Pajala Riket
Folkmängd jämförs ej 6 026 5 706 10 605 529
Befolkningsförändring −1,0 % −2,6 % 0,2 %
Medelålder 46,7 år 49,2 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 28,8 % 36,2 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 19,2 % 19,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 10,1 % 14,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Arvidsjaur jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Pajala Riket
Kommunal skattesats 34,14 % (bättre värde) 34,74 % 32,38 %
Årets resultat 7 831 kr/inv. (bättre värde) −634 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 55,5 % (bättre värde) 36,9 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 79 348 kr/inv. 94 281 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Arvidsjaur jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Pajala Riket
Meritvärde åk 9 207,3 poäng 221,5 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 207,3 poäng 223,9 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 79,0 % 82,4 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 72,6 % (bättre värde) 68,6 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,7 elever/lärare 8,5 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 193 746 kr 227 427 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,2 barn/årsarbetare (bättre värde) 4,3 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Arvidsjaur jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Pajala Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 93,4 % (bättre värde) 88,2 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 68 % 76 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 25 dagar (2025) 21 dagar (2014) –

Hälsa

Hälsa — Arvidsjaur jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Pajala Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 78,8 år 79,9 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,2 dagar 10,2 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,7 % 8,2 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,9 % (bättre värde) 93,5 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 60,2 % 63,4 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,3 % 4,1 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,9 % (bättre värde) 61,6 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Arvidsjaur jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Pajala Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 31,6 % 32,1 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,0 % 2,9 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Arvidsjaur jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Pajala Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 92,0 % – 79,4 %
Anmälda brott 7 478 per 100 000 inv. 6 365 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Arvidsjaur jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Pajala Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,1 % 3,6 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,1 % 3,0 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 404 800 kr 411 800 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 10,9 per 1 000 inv. 12,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,7 % 86,2 % (bättre värde) 80,9 %
Utpendling, andel 16,6 % 13,1 % –
Inpendling, andel 13,1 % 10,6 % –

Miljö

Miljö — Arvidsjaur jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Pajala Riket
Insamlat kommunalt avfall 499 kg/inv (2025) 533 kg/inv (2023) 424 kg/inv (2025)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 9 % (2024) 12 % (2025) –
Andel elbilar 1,9 % (bättre värde) 1,1 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 6,45 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 16,49 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Arvidsjaur jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Pajala Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 5,1 % (bättre värde) 14,1 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 75,78 kr/kvm (bättre värde) 108,39 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23,34 kr/kvm (bättre värde) 32,63 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 109 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 204 kr/kvm (bättre värde) 254 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 9 847 kr/kvm 7 392 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 5 362 kr/kvm (2025) 2 882 kr/kvm (2021) 39 813 kr/kvm (2025)
Fastighetspris fritidshus 5 539 kr/kvm 5 977 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 255,7 per 1 000 inv. 184,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 27,0 per 1 000 inv. 2,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 335,7 per 1 000 inv. 390,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 618,5 per 1 000 inv. 577,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. 1,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,0 per 1 000 inv. 1,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −1,9 % −4,4 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 5 835 5 393 10 633 801
Mediannettoinkomst 288 800 kr/inv. (bättre värde) 271 400 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 16,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 17,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 69 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Arvidsjaur jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Pajala Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,0 % (bättre värde) 77,2 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,8 % (bättre värde) 78,9 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,0 % (bättre värde) 40,6 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 48,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Arvidsjaur jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Pajala Riket
Elever i kulturskola, andel 16,1 % 17,9 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 0 kr/elev (2024) 0 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,20 lån/inv (bättre värde) 4,01 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Arvidsjaur jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Pajala Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 69,3 % – 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Arvidsjaur jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Pajala Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,7 % 2,9 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Arvidsjaur jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Pajala Riket
Cykelväg per invånare 3,62 m/inv 4,54 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 96,0 % (bättre värde) 87,2 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 29,4 % (bättre värde) 20,8 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Arvidsjaur jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Pajala Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,9 % 8,3 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 7,0 % 6,2 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,4 % 12,0 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Arvidsjaur jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Pajala Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 29,1 % (bättre värde) 26,9 % 48,5 %

Sammanfattning

Arvidsjaur har lägre kommunalskatt (34,14 %) jämfört med Pajala (34,74 %), en skillnad på 0,60 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Pajala (221,5 poäng) 14,2 poäng högre än Arvidsjaur (207,3 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Arvidsjaur eller flytta till Pajala.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Arvidsjaur eller Pajala?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,14 % i Arvidsjaur och 34,74 % i Pajala (2026). Arvidsjaur har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,60 procentenheter motsvarar ungefär 130 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Arvidsjaur eller Pajala?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 207,3 poäng i Arvidsjaur och 221,5 poäng i Pajala (2026). Pajala har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 14,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Arvidsjaur eller Pajala?

Arvidsjaur har 6 026 invånare och Pajala har 5 706 (2025). Arvidsjaur är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 404 800 kr i Arvidsjaur och 411 800 kr i Pajala per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2014–2026. Jämförelsen omfattar 51 jämförbara nyckeltal mellan Arvidsjaur och Pajala.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.