Kommunatlas
Jämförelse · Skåne län

Ängelholm vs Vellinge — vilket är bäst att bo i?

Ängelholm har 45 159 invånare och Vellinge har 37 833 (2025). Båda kommunerna ligger i Skåne län. Av 56 jämförbara nyckeltal har Vellinge ett bättre värde på 39 och Ängelholm på 16.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Ängelholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Vellinge Riket
Folkmängd jämförs ej 45 159 37 833 10 605 529
Befolkningsförändring 0,1 % 0,0 % 0,2 %
Medelålder 44,7 år 44,2 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 24,9 % 23,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,2 % 25,8 % 22,4 %
Andel utrikes födda 13,5 % 9,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Ängelholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Vellinge Riket
Kommunal skattesats 31,35 % 29,68 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 2 916 kr/inv. 4 900 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 26,2 % 37,1 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 69 592 kr/inv. 59 705 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Ängelholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Vellinge Riket
Meritvärde åk 9 225,7 poäng 253,0 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 227,1 poäng 253,9 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 84,7 % 94,6 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 72,6 % 88,8 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,5 elever/lärare 12,2 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 195 032 kr 176 032 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,0 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Ängelholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Vellinge Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 89,6 % (bättre värde) 83,3 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 82 % 84 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 48 dagar (bättre värde) 55 dagar –

Hälsa

Hälsa — Ängelholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Vellinge Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,3 år 84,0 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,6 dagar 6,6 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,3 % 8,4 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 94,2 % 96,3 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 77,1 % 78,3 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,0 % 4,1 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 68,7 % 74,5 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Ängelholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Vellinge Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 25,2 % 27,7 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,9 % 1,4 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Ängelholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Vellinge Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 83,1 % 95,7 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 9 817 per 100 000 inv. 6 713 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Ängelholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Vellinge Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,4 % 4,2 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,8 % 2,4 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 409 400 kr 504 000 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 11,9 per 1 000 inv. 14,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,8 % 86,1 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 76,1 index (0–100) 77,4 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 45,7 % 69,5 % –
Inpendling, andel 40,3 % 44,5 % –

Miljö

Miljö — Ängelholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Vellinge Riket
Insamlat kommunalt avfall 416 kg/inv (bättre värde) 601 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 39 % 39 % –
Andel elbilar 7,2 % 12,3 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,07 ton CO2-ekv/inv 2,05 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Ängelholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Vellinge Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,8 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 8,0 % 6,1 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 81,79 kr/kvm (bättre värde) 107,39 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 12,32 kr/kvm (bättre värde) 20,59 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 144 kr/kvm (bättre värde) 157 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 203 kr/kvm – –
Fastighetspris småhus 31 037 kr/kvm 49 418 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 25 660 kr/kvm 41 050 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 27 549 kr/kvm 65 664 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 187,3 per 1 000 inv. 56,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 67,5 per 1 000 inv. 59,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 225,4 per 1 000 inv. 296,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 480,3 per 1 000 inv. 412,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,8 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 7,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 4,3 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 5,2 % 2,5 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 46 484 37 926 10 633 801
Mediannettoinkomst 318 500 kr/inv. 400 600 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 11,1 per 100 000 inv. 2,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Ängelholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Vellinge Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,6 % 90,6 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,3 % 91,1 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 52,1 % 63,0 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 53,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Ängelholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Vellinge Riket
Elever i kulturskola, andel 7,8 % 13,0 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 356 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 970 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 7,76 lån/inv (bättre värde) 6,14 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Ängelholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Vellinge Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 81,5 % 88,6 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Ängelholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Vellinge Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,3 % 3,3 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Ängelholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Vellinge Riket
Cykelväg per invånare 3,77 m/inv 4,01 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 % (bättre värde) 97,6 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 82,8 % (bättre värde) 69,5 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Ängelholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Vellinge Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,1 % 6,6 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 2,9 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,5 % (bättre värde) 8,3 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Ängelholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Vellinge Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 44,2 % 59,6 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Vellinge har lägre kommunalskatt (29,68 %) jämfört med Ängelholm (31,35 %), en skillnad på 1,67 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Vellinge (253,0 poäng) 27,3 poäng högre än Ängelholm (225,7 poäng). Medianinkomsten är 23 % högre i Vellinge (504 000 kr) än i Ängelholm (409 400 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Ängelholm eller flytta till Vellinge.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Ängelholm eller Vellinge?

Den totala kommunala skattesatsen är 31,35 % i Ängelholm och 29,68 % i Vellinge (2026). Vellinge har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,67 procentenheter motsvarar ungefär 360 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Ängelholm eller Vellinge?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 225,7 poäng i Ängelholm och 253,0 poäng i Vellinge (2026). Vellinge har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 27,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Ängelholm eller Vellinge?

Ängelholm har 45 159 invånare och Vellinge har 37 833 (2025). Ängelholm är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 409 400 kr i Ängelholm och 504 000 kr i Vellinge per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2024–2026. Jämförelsen omfattar 56 jämförbara nyckeltal mellan Ängelholm och Vellinge.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.