Kommunatlas
Jämförelse · Skåne län

Ängelholm vs Lund — vilket är bäst att bo i?

Ängelholm har 45 159 invånare och Lund har 132 333 (2025). Båda kommunerna ligger i Skåne län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Lund ett bättre värde på 36 och Ängelholm på 22.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Ängelholm jämfört med Lund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Lund Riket
Folkmängd jämförs ej 45 159 132 333 10 605 529
Befolkningsförändring 0,1 % 0,6 % 0,2 %
Medelålder 44,7 år 39,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 24,9 % 17,7 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,2 % 20,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 13,5 % 24,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Ängelholm jämfört med Lund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Lund Riket
Kommunal skattesats 31,35 % (bättre värde) 32,42 % 32,38 %
Årets resultat 2 916 kr/inv. 3 809 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 26,2 % 35,1 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 69 592 kr/inv. 65 390 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Ängelholm jämfört med Lund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Lund Riket
Meritvärde åk 9 219,6 poäng 251,3 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 220,4 poäng 252,4 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 84,0 % 89,1 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 73,0 % 82,1 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,5 elever/lärare 11,5 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 195 032 kr 204 776 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,0 barn/årsarbetare 4,9 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Ängelholm jämfört med Lund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Lund Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 90 % (bättre värde) 85 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 82 % (bättre värde) 77 % 79 %
Väntetid till äldreboende 48 dagar 47 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Ängelholm jämfört med Lund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Lund Riket
Medellivslängd 82,3 år 83,0 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 9,6 dagar 6,7 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,3 % (bättre värde) 9,6 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 94,2 % 94,9 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 77,1 % 77,5 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,0 % 3,1 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 68,7 % 74,4 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Ängelholm jämfört med Lund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Lund Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 25,2 % (bättre värde) 31,3 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,9 % 2,2 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Ängelholm jämfört med Lund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Lund Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 83,1 % 85,4 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 9 817 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 174 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Ängelholm jämfört med Lund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Lund Riket
Arbetslöshet 20–64 år 4,1 % (bättre värde) 5,0 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,8 % 1,7 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 409 400 kr (bättre värde) 366 300 kr 401 400 kr
Nystartade företag 11,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 10,5 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,8 % (bättre värde) 69,0 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 76,1 index (0–100) 77,8 index (0–100) (bättre värde)
Utpendling, andel 45,7 % 41,1 %
Inpendling, andel 40,3 % 54,9 %

Miljö

Miljö — Ängelholm jämfört med Lund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Lund Riket
Insamlat kommunalt avfall 439 kg/inv 378 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 39 % 57 % (bättre värde)
Andel elbilar 7,2 % 8,6 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,07 ton CO2-ekv/inv 1,59 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Ängelholm jämfört med Lund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Lund Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,3 per 1 000 inv. 1,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 8,0 % (bättre värde) 9,4 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 81,79 kr/kvm 78,12 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 12 kr/år (bättre värde) 15 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 144 kr/kvm (bättre värde) 164 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 203 kr/kvm (bättre värde) 244 kr/kvm
Fastighetspris småhus 31 037 kr/kvm 40 303 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 25 660 kr/kvm 36 137 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 27 549 kr/kvm 38 339 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 187,3 per 1 000 inv. 243,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 67,5 per 1 000 inv. 170,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 225,4 per 1 000 inv. 116,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 480,3 per 1 000 inv. 530,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 41,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,7 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 7,2 per 1 000 inv. 21,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 5,2 % 5,1 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 46 484 133 828 10 633 801
Mediannettoinkomst 318 500 kr/inv. (bättre värde) 301 400 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 11,1 per 100 000 inv. (bättre värde) 11,3 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 207 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Ängelholm jämfört med Lund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Lund Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,0 % (bättre värde) 83,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,0 % 90,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 52,1 % 67,0 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 49,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Ängelholm jämfört med Lund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Lund Riket
Elever i kulturskola, andel 7,8 % 16,5 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 356 kr/elev (bättre värde) 2 970 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 7,76 lån/inv (bättre värde) 7,45 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Ängelholm jämfört med Lund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Lund Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 81,5 % 85,3 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Ängelholm jämfört med Lund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Lund Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,3 % 2,0 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Ängelholm jämfört med Lund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Lund Riket
Cykelväg per invånare 3,77 m/inv (bättre värde) 3,30 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 % 100,0 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 82,8 % 92,3 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Ängelholm jämfört med Lund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Lund Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,1 % 6,7 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 3,4 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,5 % 9,1 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Ängelholm jämfört med Lund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ängelholm Lund Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 44,2 % 72,6 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Ängelholm har lägre kommunalskatt (31,35 %) jämfört med Lund (32,42 %), en skillnad på 1,07 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Lund (251,3 poäng) 31,7 poäng högre än Ängelholm (219,6 poäng). Medianinkomsten är 12 % högre i Ängelholm (409 400 kr) än i Lund (366 300 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Ängelholm eller flytta till Lund.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Ängelholm eller Lund?

Den totala kommunala skattesatsen är 31,35 % i Ängelholm och 32,42 % i Lund (2026). Ängelholm har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,07 procentenheter motsvarar i storleksordningen 375 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Ängelholm eller Lund?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 219,6 poäng i Ängelholm och 251,3 poäng i Lund (2025). Lund har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 31,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Ängelholm eller Lund?

Ängelholm har 45 159 invånare och Lund har 132 333 (2025). Lund är alltså den största av de två kommunerna. Lund har ungefär 2,9 gånger fler invånare än Ängelholm. Medianinkomsten (20–64 år) är 409 400 kr i Ängelholm och 366 300 kr i Lund per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare