Jämförelse · Norrbottens län
Älvsbyn vs Arvidsjaur — vilket är bäst att bo i? Älvsbyn har 7 815 invånare och Arvidsjaur har 6 026 (2025). Båda kommunerna ligger i Norrbottens län. Av 50 jämförbara nyckeltal har Arvidsjaur ett bättre värde på 26 och Älvsbyn på 20.
Älvsbyn
20
nyckeltal i topp
vs 4 lika
Arvidsjaur
26
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Älvsbyn jämfört med Arvidsjaur, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Arvidsjaur
Riket
Folkmängd jämförs ej 7 815 6 026 10 605 529 Befolkningsförändring 0,5 % −1,0 % 0,2 % Medelålder 45,8 år 46,7 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 27,5 % 28,8 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,3 % 19,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 11,5 % 10,1 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Älvsbyn jämfört med Arvidsjaur, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Arvidsjaur
Riket
Kommunal skattesats 33,79 %
★
(bättre värde) 34,14 % 32,38 % Årets resultat −1 940 kr/inv. 7 831 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 340 kr/inv. Soliditet 51,1 % 55,5 %
★
(bättre värde) 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 82 913 kr/inv. 79 348 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Älvsbyn jämfört med Arvidsjaur, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Arvidsjaur
Riket
Meritvärde åk 9 214,7 poäng
★
(bättre värde) 207,3 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 213,5 poäng
★
(bättre värde) 207,3 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 84,6 %
★
(bättre värde) 79,0 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 74,4 %
★
(bättre värde) 72,6 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,7 elever/lärare 10,7 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 206 742 kr 193 746 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,3 barn/årsarbetare 4,2 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Älvsbyn jämfört med Arvidsjaur, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Arvidsjaur
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,2 år
★
(bättre värde) 78,8 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,0 dagar 10,2 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 12,8 % 10,7 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 86,1 % 93,9 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 62,4 %
★
(bättre värde) 60,2 % 71,0 % Dagligrökare, andel 5,9 %
★
(bättre värde) 6,3 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,8 % 64,9 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Älvsbyn jämfört med Arvidsjaur, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Arvidsjaur
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 90,6 % (2022) 92,0 % (2025) 79,4 % (2025) Anmälda brott 9 122 per 100 000 inv. 7 478 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Älvsbyn jämfört med Arvidsjaur, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Arvidsjaur
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,8 % 4,1 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,2 % 3,1 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 396 000 kr 404 800 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 12,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 10,9 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,8 % 85,7 %
★
(bättre värde) 80,9 % Utpendling, andel 29,5 % 16,6 % – Inpendling, andel 19,3 % 13,1 % –
Boende Boende — Älvsbyn jämfört med Arvidsjaur, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Arvidsjaur
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,2 % 5,1 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 86,86 kr/kvm 75,78 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 28,73 kr/kvm 23,34 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 109 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 233 kr/kvm 204 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 7 538 kr/kvm 9 847 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 7 268 kr/kvm 5 362 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 10 145 kr/kvm 5 539 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 199,6 per 1 000 inv. 255,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 9,7 per 1 000 inv. 27,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 344,1 per 1 000 inv. 335,7 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 553,4 per 1 000 inv. 618,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,0 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,0 % −1,9 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 7 528 5 835 10 633 801 Mediannettoinkomst 285 500 kr/inv. 288 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 51,2 per 100 000 inv. 16,6 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Älvsbyn jämfört med Arvidsjaur, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Arvidsjaur
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,5 %
★
(bättre värde) 80,0 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,3 % 83,8 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 42,2 % 44,0 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 39,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Älvsbyn jämfört med Arvidsjaur, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Arvidsjaur
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 59,9 % (2022) 69,3 % (2025) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Älvsbyn jämfört med Arvidsjaur, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Arvidsjaur
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,2 %
★
(bättre värde) 4,7 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Älvsbyn jämfört med Arvidsjaur, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Arvidsjaur
Riket
Cykelväg per invånare 2,54 m/inv 3,62 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,4 %
★
(bättre värde) 96,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 43,9 %
★
(bättre värde) 29,4 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Älvsbyn jämfört med Arvidsjaur, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Arvidsjaur
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,5 %
★
(bättre värde) 5,9 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,6 % 7,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,6 %
★
(bättre värde) 10,4 % 9,0 %
Sammanfattning Älvsbyn har lägre kommunalskatt (33,79 %) jämfört med Arvidsjaur (34,14 %), en skillnad på 0,35 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Älvsbyn (214,7 poäng) 7,4 poäng högre än Arvidsjaur (207,3 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Älvsbyn eller flytta till Arvidsjaur .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Älvsbyn eller Arvidsjaur? Den totala kommunala skattesatsen är 33,79 % i Älvsbyn och 34,14 % i Arvidsjaur (2026). Älvsbyn har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,35 procentenheter motsvarar ungefär 70 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Älvsbyn eller Arvidsjaur? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 214,7 poäng i Älvsbyn och 207,3 poäng i Arvidsjaur (2026). Älvsbyn har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 7,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Älvsbyn eller Arvidsjaur? Älvsbyn har 7 815 invånare och Arvidsjaur har 6 026 (2025). Älvsbyn är alltså den större av de två kommunerna. Älvsbyn har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Arvidsjaur. Medianinkomsten (20–64 år) är 396 000 kr i Älvsbyn och 404 800 kr i Arvidsjaur per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.