Kommunatlas
Dalarnas län

Flytta till Vansbro — skatt, boende & fakta 2026

Funderar du på att flytta till Vansbro? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.

Kommunalskatt 34,28 %
Befolkning 6 741 inv.
Meritvärde åk 9 201,3
Läge Dalarnas län

Vansbro har 6 741 invånare och ligger i Dalarnas län.

Kommunalskatten på 34,28 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.

Ekonomi och skatt

Kommunalskatten i Vansbro på 34,28 % är 1,90 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.

Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Vansbro är 367 600 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.

Skola och utbildning

Meritvärdet i åk 9 i Vansbro på 201,3 poäng är 27,2 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 72,3 % (rikssnitt 84,2 %).

Bostadspriser och boende i Vansbro

Villa/småhus 10 813 kr/kvm
Exempel: villa 150 kvm ≈ 1 621 950 kr
Bostadsrätt 6 419 kr/kvm
Exempel: lägenhet 70 kvm ≈ 449 330 kr

Fastighetspriset för småhus i Vansbro är 10 813 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 621 950 kr. Bostadsrätter ligger på 6 419 kr/kvm, motsvarande ungefär 449 330 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.

Trångboddhet i flerbostadshus i Vansbro: 16,3 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.

Arbetsmarknad

Arbetsmarknaden i Vansbro är stark med en arbetslöshet på 3,2 % — 2,2 procentenheter under rikssnittet (5,4 %).

Medianinkomsten i Vansbro är 367 600 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.

Utpendling: 17,0 % Inpendling: 14,5 % andel förvärvsarbetande som pendlar in/ut

Vansbro jämfört med rikssnittet

Nyckeltal Vansbro Rikssnitt Jämförelse
Kommunalskatt 34,28 % 32,4 % Sämre
Arbetslöshet 3,2 % 5,4 % Bättre
Meritvärde åk 9 201,3 228,5 Sämre
Gymnasiebehörighet 72,3 % 84,2 % Sämre
Medianinkomst 367 600 kr 401 400 kr Sämre
Eftergymnasial utbildning 26,2 % 48,5 % Sämre
Fastighetspris småhus 10 813 kr/kvm 28 884 kr/kvm Bättre

Sammanfattning — är Vansbro rätt för dig?

Kommunalskatten i Vansbro på 34,28 % är 1,90 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Vansbro är stark med en arbetslöshet på 3,2 % — 2,2 procentenheter under rikssnittet (5,4 %). Meritvärdet i åk 9 i Vansbro på 201,3 poäng är 27,2 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 72,3 % (rikssnitt 84,2 %). Fastighetspriset för småhus i Vansbro är 10 813 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 621 950 kr. Bostadsrätter ligger på 6 419 kr/kvm, motsvarande ungefär 449 330 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. Storleksmässigt är Vansbro en liten ort med 6 741 invånare i Dalarnas län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.

Vanliga frågor om att flytta till Vansbro

Är det dyrt att bo i Vansbro?

Kommunalskatten i Vansbro är 34,28 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 367 600 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.

Vad kostar ett hus i Vansbro?

Fastighetspriset för småhus i Vansbro är 10 813 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 621 950 kr. Bostadsrätter ligger på 6 419 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.

Hur är skolorna i Vansbro?

Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Vansbro är 201,3 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 72,3 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.

Hur är arbetsmarknaden i Vansbro?

Sysselsättningsgraden i Vansbro är 85,0 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 367 600 kr/år. Arbetslösheten är 3,2 % (rikssnitt 5,4 %).

Hur trygg är Vansbro?

Det saknas aktuella trygghetssiffror för Vansbro i Koladas statistik. Brottsförebyggande rådet (Brå) publicerar brottsstatistik på kommunnivå för en kompletterande bild.

Hur stor är Vansbro?

Vansbro hade 6 741 invånare år 2025. Det gör kommunen till en liten ort.

I vilket län ligger Vansbro?

Vansbro kommun ligger i Dalarnas län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Dalarna.