Flytta till Vara — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Vara? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Vara har 16 011 invånare och ligger i Västra Götalands län.
Kommunalskatten på 33,25 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Vara på 33,25 % är 0,87 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Vara är 375 600 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Meritvärdet i åk 9 i Vara på 203,6 poäng är 24,9 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 78,9 % (rikssnitt 84,2 %).
Trygghet
Tryggheten utomhus i Vara (83,7 %) ligger nära riksgenomsnittet på 79,4 %.
Bostadspriser och boende i Vara
Fastighetspriset för småhus i Vara är 11 923 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 788 450 kr. Bostadsrätter ligger på 7 620 kr/kvm, motsvarande ungefär 533 400 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.
Trångboddhet i flerbostadshus i Vara: 15,7 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.
Se även boendekostnader i Vara och guiden för att köpa bostad i Vara.
Arbetsmarknad
Arbetsmarknaden i Vara är stark med en arbetslöshet på 3,4 % — 2,0 procentenheter under rikssnittet (5,4 %).
Medianinkomsten i Vara är 375 600 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Vara jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Vara | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt | 33,25 % | 32,4 % | Sämre |
| Arbetslöshet | 3,4 % | 5,4 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 | 203,6 | 228,5 | Sämre |
| Trygghet utomhus | 83,7 % | 79,4 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet | 78,9 % | 84,2 % | Sämre |
| Medianinkomst | 375 600 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning | 28,8 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus | 11 923 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
| Rekommenderar att flytta hit | 57,0 % | 63,9 % | Sämre |
Sammanfattning — är Vara rätt för dig?
Kommunalskatten i Vara på 33,25 % är 0,87 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Vara är stark med en arbetslöshet på 3,4 % — 2,0 procentenheter under rikssnittet (5,4 %). Meritvärdet i åk 9 i Vara på 203,6 poäng är 24,9 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 78,9 % (rikssnitt 84,2 %). Tryggheten utomhus i Vara (83,7 %) ligger nära riksgenomsnittet på 79,4 %. Fastighetspriset för småhus i Vara är 11 923 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 788 450 kr. Bostadsrätter ligger på 7 620 kr/kvm, motsvarande ungefär 533 400 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 57,0 % av invånarna rekommenderar att flytta till Vara (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Vara en mellanstor ort med 16 011 invånare i Västra Götalands län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Vara
Är det dyrt att bo i Vara?
Kommunalskatten i Vara är 33,25 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 375 600 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Vara?
Fastighetspriset för småhus i Vara är 11 923 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 788 450 kr. Bostadsrätter ligger på 7 620 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Vara?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Vara är 203,6 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 78,9 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Vara?
Sysselsättningsgraden i Vara är 82,5 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 375 600 kr/år. Arbetslösheten är 3,4 % (rikssnitt 5,4 %).
Hur trygg är Vara?
83,7 % av invånarna i Vara uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Vara?
Vara hade 16 011 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mellanstor ort.
I vilket län ligger Vara?
Vara kommun ligger i Västra Götalands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Västra Götalandsregionen.
Mer om Vara
- Fullständig statistik om Vara alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Vara skattsida
- Barnfamiljer i Vara skola & förskola
- Trygghet i Vara brott & trygghet
- Befolkning i Vara befolkningsstatistik
- VA-taxa i Vara vatten & avlopp
- Pendling i Vara in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Vara lön efter skatt
Andra kommuner i Västra Götalands län du kanske vill jämföra:
Relaterade guider