Kommunatlas
Jämförelse · Norrbottens län

Övertorneå vs Pajala — vilket är bäst att bo i?

Övertorneå har 3 995 invånare och Pajala har 5 706 (2025). Båda kommunerna ligger i Norrbottens län. Av 49 jämförbara nyckeltal har Pajala ett bättre värde på 25 och Övertorneå på 21.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Övertorneå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Övertorneå Pajala Riket
Folkmängd jämförs ej 3 995 5 706 10 605 529
Befolkningsförändring −1,5 % −2,6 % 0,2 %
Medelålder 51,7 år 49,2 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 38,9 % 36,2 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 16,6 % 19,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 24,3 % 14,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Övertorneå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Övertorneå Pajala Riket
Kommunal skattesats 33,84 % (bättre värde) 34,74 % 32,38 %
Årets resultat 4 119 kr/inv. (bättre värde) −634 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 79,2 % (bättre värde) 36,9 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 86 046 kr/inv. 94 281 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Övertorneå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Övertorneå Pajala Riket
Meritvärde åk 9 204,1 poäng 221,5 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 205,4 poäng 223,9 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 80,9 % 82,4 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 63,8 % 68,6 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 8,1 elever/lärare (bättre värde) 8,5 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 217 160 kr 227 427 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,0 barn/årsarbetare (bättre värde) 4,3 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Övertorneå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Övertorneå Pajala Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 81,8 % 88,2 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 76 % 76 % 79 %
Väntetid till äldreboende 74 dagar (2024) 21 dagar (2014) –

Hälsa

Hälsa — Övertorneå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Övertorneå Pajala Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 79,9 år 79,9 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,6 dagar 10,2 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,5 % 8,2 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,1 % 93,5 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 60,7 % 63,4 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,7 % 4,1 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 54,4 % 61,6 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Övertorneå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Övertorneå Pajala Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 27,1 % 32,1 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,9 % 2,9 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Övertorneå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Övertorneå Pajala Riket
Anmälda brott 8 843 per 100 000 inv. 6 365 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Övertorneå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Övertorneå Pajala Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,3 % 3,6 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 1,7 % (bättre värde) 3,0 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 387 200 kr 411 800 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 11,8 per 1 000 inv. 12,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,8 % 86,2 % (bättre värde) 80,9 %
Utpendling, andel 18,6 % 13,1 % –
Inpendling, andel 11,1 % 10,6 % –

Miljö

Miljö — Övertorneå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Övertorneå Pajala Riket
Insamlat kommunalt avfall 449 kg/inv (2025) 533 kg/inv (2023) 424 kg/inv (2025)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 23 % (2014) 12 % (2025) –
Andel elbilar 2,4 % (bättre värde) 1,1 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,58 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 16,49 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Övertorneå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Övertorneå Pajala Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 12,9 % (bättre värde) 14,1 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 84,20 kr/kvm (bättre värde) 108,39 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 14,61 kr/kvm (bättre värde) 32,63 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 98 kr/kvm (bättre värde) 109 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 216 kr/kvm (bättre värde) 254 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 5 237 kr/kvm 7 392 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 2 322 kr/kvm (2025) 2 882 kr/kvm (2021) 39 813 kr/kvm (2025)
Fastighetspris fritidshus 4 721 kr/kvm 5 977 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 222,0 per 1 000 inv. 184,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 10,0 per 1 000 inv. 2,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 395,0 per 1 000 inv. 390,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 627,5 per 1 000 inv. 577,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 53,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. 1,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,3 per 1 000 inv. 1,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −5,3 % −4,4 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 3 789 5 393 10 633 801
Mediannettoinkomst 259 700 kr/inv. 271 400 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 17,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 69 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Övertorneå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Övertorneå Pajala Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 72,2 % 77,2 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 76,2 % 78,9 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 41,2 % (bättre värde) 40,6 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 48,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Övertorneå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Övertorneå Pajala Riket
Elever i kulturskola, andel 22,7 % (2021) 17,9 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 530 kr/elev (2021) 0 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 7,14 lån/inv (bättre värde) 4,01 lån/inv 5,01 lån/inv

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Övertorneå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Övertorneå Pajala Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 2,9 % 2,9 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Övertorneå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Övertorneå Pajala Riket
Cykelväg per invånare 3,18 m/inv 4,54 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 87,5 % (bättre värde) 87,2 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 24,3 % (bättre värde) 20,8 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Övertorneå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Övertorneå Pajala Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 10,2 % (bättre värde) 8,3 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,5 % 6,2 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,1 % (bättre värde) 12,0 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Övertorneå jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Övertorneå Pajala Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 33,6 % (bättre värde) 26,9 % 48,5 %

Sammanfattning

Övertorneå har lägre kommunalskatt (33,84 %) jämfört med Pajala (34,74 %), en skillnad på 0,90 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Pajala (221,5 poäng) 17,4 poäng högre än Övertorneå (204,1 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Pajala (411 800 kr) än i Övertorneå (387 200 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Övertorneå eller flytta till Pajala.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Övertorneå eller Pajala?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,84 % i Övertorneå och 34,74 % i Pajala (2026). Övertorneå har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,90 procentenheter motsvarar ungefär 190 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Övertorneå eller Pajala?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 204,1 poäng i Övertorneå och 221,5 poäng i Pajala (2026). Pajala har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 17,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Övertorneå eller Pajala?

Övertorneå har 3 995 invånare och Pajala har 5 706 (2025). Pajala är alltså den större av de två kommunerna. Pajala har ungefär 1,4 gånger fler invånare än Övertorneå. Medianinkomsten (20–64 år) är 387 200 kr i Övertorneå och 411 800 kr i Pajala per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2014–2026. Jämförelsen omfattar 49 jämförbara nyckeltal mellan Övertorneå och Pajala.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.