Kommunatlas
Västra Götalands län

Flytta till Munkedal — skatt, boende & fakta 2026

Funderar du på att flytta till Munkedal? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.

Kommunalskatt 34,86 %
Befolkning 10 272 inv.
Meritvärde åk 9 203,3
Läge Västra Götalands län

Munkedal har 10 272 invånare och ligger i Västra Götalands län.

Kommunalskatten på 34,86 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.

Ekonomi och skatt

Kommunalskatten i Munkedal på 34,86 % är 2,48 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.

Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Munkedal är 384 200 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.

Skola och utbildning

Meritvärdet i åk 9 i Munkedal på 203,3 poäng är 25,2 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 77,9 % (rikssnitt 84,2 %).

Trygghet

Tryggheten utomhus i Munkedal (81,9 %) ligger nära riksgenomsnittet på 79,4 %.

Bostadspriser och boende i Munkedal

Villa/småhus 16 809 kr/kvm
Exempel: villa 150 kvm ≈ 2 521 350 kr
Bostadsrätt 11 112 kr/kvm
Exempel: lägenhet 70 kvm ≈ 777 840 kr

Fastighetspriset för småhus i Munkedal är 16 809 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 521 350 kr. Bostadsrätter ligger på 11 112 kr/kvm, motsvarande ungefär 777 840 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.

Trångboddhet i flerbostadshus i Munkedal: 14,7 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.

Arbetsmarknad

Arbetsmarknaden i Munkedal är stark med en arbetslöshet på 3,8 % — 1,6 procentenheter under rikssnittet (5,4 %).

Medianinkomsten i Munkedal är 384 200 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.

Utpendling: 52,3 % Inpendling: 36,9 % andel förvärvsarbetande som pendlar in/ut

Munkedal jämfört med rikssnittet

Nyckeltal Munkedal Rikssnitt Jämförelse
Kommunalskatt 34,86 % 32,4 % Sämre
Arbetslöshet 3,8 % 5,4 % Bättre
Meritvärde åk 9 203,3 228,5 Sämre
Trygghet utomhus 81,9 % 79,4 % Bättre
Gymnasiebehörighet 77,9 % 84,2 % Sämre
Medianinkomst 384 200 kr 401 400 kr Sämre
Eftergymnasial utbildning 29,9 % 48,5 % Sämre
Fastighetspris småhus 16 809 kr/kvm 28 884 kr/kvm Bättre
Rekommenderar att flytta hit 39,5 % 63,9 % Sämre

Sammanfattning — är Munkedal rätt för dig?

Kommunalskatten i Munkedal på 34,86 % är 2,48 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Munkedal är stark med en arbetslöshet på 3,8 % — 1,6 procentenheter under rikssnittet (5,4 %). Meritvärdet i åk 9 i Munkedal på 203,3 poäng är 25,2 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 77,9 % (rikssnitt 84,2 %). Tryggheten utomhus i Munkedal (81,9 %) ligger nära riksgenomsnittet på 79,4 %. Fastighetspriset för småhus i Munkedal är 16 809 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 521 350 kr. Bostadsrätter ligger på 11 112 kr/kvm, motsvarande ungefär 777 840 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 39,5 % av invånarna rekommenderar att flytta till Munkedal (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Munkedal en mindre ort med 10 272 invånare i Västra Götalands län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.

Vanliga frågor om att flytta till Munkedal

Är det dyrt att bo i Munkedal?

Kommunalskatten i Munkedal är 34,86 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 384 200 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.

Vad kostar ett hus i Munkedal?

Fastighetspriset för småhus i Munkedal är 16 809 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 521 350 kr. Bostadsrätter ligger på 11 112 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.

Hur är skolorna i Munkedal?

Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Munkedal är 203,3 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 77,9 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.

Hur är arbetsmarknaden i Munkedal?

Sysselsättningsgraden i Munkedal är 83,6 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 384 200 kr/år. Arbetslösheten är 3,8 % (rikssnitt 5,4 %).

Hur trygg är Munkedal?

81,9 % av invånarna i Munkedal uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.

Hur stor är Munkedal?

Munkedal hade 10 272 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mindre ort.

I vilket län ligger Munkedal?

Munkedal kommun ligger i Västra Götalands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Västra Götalandsregionen.