Kommunatlas
Jämförelse · Kalmar län

Mönsterås vs Vimmerby — vilket är bäst att bo i?

Mönsterås har 12 978 invånare och Vimmerby har 15 327 (2025). Båda kommunerna ligger i Kalmar län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Vimmerby ett bättre värde på 28 och Mönsterås på 24.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Mönsterås jämfört med Vimmerby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mönsterås Vimmerby Riket
Folkmängd jämförs ej 12 978 15 327 10 605 529
Befolkningsförändring −0,7 % −0,4 % 0,2 %
Medelålder 46,5 år 45,5 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 28,3 % 26,8 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,7 % 21,3 % 22,4 %
Andel utrikes födda 13,5 % 13,1 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Mönsterås jämfört med Vimmerby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mönsterås Vimmerby Riket
Kommunal skattesats 34,07 % (bättre värde) 34,22 % 32,38 %
Årets resultat −731 kr/inv. 2 961 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 41,7 % 46,7 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 82 564 kr/inv. 77 047 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Mönsterås jämfört med Vimmerby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mönsterås Vimmerby Riket
Meritvärde åk 9 213,2 poäng 216,9 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 214,8 poäng 216,9 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 87,6 % (bättre värde) 86,1 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 75,2 % (bättre värde) 72,1 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,5 elever/lärare 10,9 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 222 067 kr 202 012 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,7 barn/årsarbetare (bättre värde) 4,9 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Mönsterås jämfört med Vimmerby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mönsterås Vimmerby Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 92,7 % (bättre värde) 88,4 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 85 % (bättre värde) 74 % 79 %
Väntetid till äldreboende – 61 dagar –

Hälsa

Hälsa — Mönsterås jämfört med Vimmerby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mönsterås Vimmerby Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,2 år 81,9 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,1 dagar 9,4 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,3 % 9,0 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,2 % 96,6 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 71,4 % (bättre värde) 64,1 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 7,2 % (bättre värde) 9,7 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,2 % 69,1 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Mönsterås jämfört med Vimmerby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mönsterås Vimmerby Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 21,6 % 27,2 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,5 % 3,5 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Mönsterås jämfört med Vimmerby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mönsterås Vimmerby Riket
Anmälda brott 8 070 per 100 000 inv. (bättre värde) 10 524 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Mönsterås jämfört med Vimmerby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mönsterås Vimmerby Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,5 % 5,2 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,1 % 4,2 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 388 900 kr 389 800 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 8,6 per 1 000 inv. 9,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,9 % 85,1 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) – 84,4 index (0–100) –
Utpendling, andel 41,1 % 22,8 % –
Inpendling, andel 28,7 % 25,9 % –

Miljö

Miljö — Mönsterås jämfört med Vimmerby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mönsterås Vimmerby Riket
Insamlat kommunalt avfall 617 kg/inv 400 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 19 % 20 % (bättre värde) –
Andel elbilar 3,3 % 4,6 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 7,53 ton CO2-ekv/inv 6,38 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Mönsterås jämfört med Vimmerby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mönsterås Vimmerby Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 12,3 % 11,7 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 105,45 kr/kvm (bättre värde) 106,63 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 29,03 kr/kvm 22,83 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 132 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 255 kr/kvm 247 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 13 374 kr/kvm 12 827 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 10 677 kr/kvm 10 408 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 23 656 kr/kvm 16 992 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 165,0 per 1 000 inv. 196,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 20,1 per 1 000 inv. 23,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 325,8 per 1 000 inv. 281,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 511,0 per 1 000 inv. 500,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,2 % −2,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 12 582 14 962 10 633 801
Mediannettoinkomst 286 900 kr/inv. 288 200 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 23,1 per 100 000 inv. 6,5 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Mönsterås jämfört med Vimmerby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mönsterås Vimmerby Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,4 % (bättre värde) 83,2 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,1 % (bättre värde) 85,6 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,8 % (bättre värde) 47,1 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 49,0 % 37,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Mönsterås jämfört med Vimmerby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mönsterås Vimmerby Riket
Elever i kulturskola, andel 10,9 % 17,2 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 955 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 410 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,38 lån/inv (bättre värde) 4,25 lån/inv 5,01 lån/inv

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Mönsterås jämfört med Vimmerby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mönsterås Vimmerby Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,1 % 4,6 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Mönsterås jämfört med Vimmerby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mönsterås Vimmerby Riket
Cykelväg per invånare 5,63 m/inv (bättre värde) 3,20 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,4 % (bättre värde) 92,3 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 65,3 % (bättre värde) 55,0 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Mönsterås jämfört med Vimmerby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mönsterås Vimmerby Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 12,3 % (bättre värde) 8,8 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 3,3 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,4 % (bättre värde) 10,2 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Mönsterås jämfört med Vimmerby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mönsterås Vimmerby Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 32,6 % (bättre värde) 31,0 % 48,5 %

Sammanfattning

Mönsterås har lägre kommunalskatt (34,07 %) jämfört med Vimmerby (34,22 %), en skillnad på 0,15 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Vimmerby (216,9 poäng) 3,7 poäng högre än Mönsterås (213,2 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Mönsterås eller flytta till Vimmerby.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Mönsterås eller Vimmerby?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,07 % i Mönsterås och 34,22 % i Vimmerby (2026). Mönsterås har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,15 procentenheter motsvarar ungefär 30 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Mönsterås eller Vimmerby?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 213,2 poäng i Mönsterås och 216,9 poäng i Vimmerby (2026). Vimmerby har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 3,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Mönsterås eller Vimmerby?

Mönsterås har 12 978 invånare och Vimmerby har 15 327 (2025). Vimmerby är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 388 900 kr i Mönsterås och 389 800 kr i Vimmerby per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2019–2026. Jämförelsen omfattar 53 jämförbara nyckeltal mellan Mönsterås och Vimmerby.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.