Flytta till Lomma — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Lomma? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Lomma har 24 677 invånare och ligger i Skåne län.
Kommunalskatten på 30,72 % är 1,66 procentenheter lägre än rikssnittet på 32,38 %.
Ekonomi och skatt
Ekonomiskt sett är Lomma bra för den som värderar låg skatt — kommunalskatten på 30,72 % ligger 1,66 procentenheter under rikssnittet på 32,38 %. Det innebär att en inkomst på 35 000 kr/mån ger runt 6 972 kr mer per år jämfört med en genomsnittlig svensk kommun (förenklad beräkning, exklusive jobbskatteavdrag och statlig skatt).
Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Lomma är 552 100 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Skolresultaten i Lomma är starka. Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 på 272,5 poäng ligger 42,8 poäng över riksgenomsnittet (229,7). För barnfamiljer är det ett viktigt argument. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 97,0 % (rikssnitt 83,6 %).
Trygghet
Trygghetsnivån i Lomma är hög. 90,8 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025) — 11,4 procentenheter över rikssnittet samma år (79,4 %).
Bostadspriser och boende i Lomma
Fastighetspriset för småhus i Lomma är 48 079 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 7 211 850 kr. Bostadsrätter ligger på 40 511 kr/kvm, motsvarande ungefär 2 835 770 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är över rikssnittet på 28 884 kr/kvm.
Trångboddhet i flerbostadshus i Lomma: 6,6 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %. Det indikerar ett relativt rymligt bostadsbestånd.
Se även boendekostnader i Lomma och guiden för att köpa bostad i Lomma.
Arbetsmarknad
Arbetsmarknaden i Lomma är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 4,2 % (årsmedelvärde 2025) — 2,8 procentenheter under rikssnittet (7,0 %).
Medianinkomsten i Lomma är 552 100 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Lomma jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Lomma | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt (2026) | 30,72 % | 32,38 % | Bättre |
| Arbetslöshet 18–65 år (2025) | 4,2 % | 7,0 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 (2026) | 272,5 | 229,7 | Bättre |
| Trygghet utomhus (2025) | 90,8 % | 79,4 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet (2026) | 97,0 % | 83,6 % | Bättre |
| Medianinkomst (2024) | 552 100 kr | 401 400 kr | Bättre |
| Eftergymnasial utbildning (2025) | 72,7 % | 48,5 % | Bättre |
| Fastighetspris småhus (2025) | 48 079 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Sämre |
| Rekommenderar att flytta hit (2025) | 77,2 % | 63,9 % | Bättre |
Sammanfattning — är Lomma rätt för dig?
Ekonomiskt sett är Lomma bra för den som värderar låg skatt — kommunalskatten på 30,72 % ligger 1,66 procentenheter under rikssnittet på 32,38 %. Det innebär att en inkomst på 35 000 kr/mån ger runt 6 972 kr mer per år jämfört med en genomsnittlig svensk kommun (förenklad beräkning, exklusive jobbskatteavdrag och statlig skatt). Arbetsmarknaden i Lomma är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 4,2 % (årsmedelvärde 2025) — 2,8 procentenheter under rikssnittet (7,0 %). Skolresultaten i Lomma är starka. Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 på 272,5 poäng ligger 42,8 poäng över riksgenomsnittet (229,7). För barnfamiljer är det ett viktigt argument. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 97,0 % (rikssnitt 83,6 %). Trygghetsnivån i Lomma är hög. 90,8 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025) — 11,4 procentenheter över rikssnittet samma år (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Lomma är 48 079 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 7 211 850 kr. Bostadsrätter ligger på 40 511 kr/kvm, motsvarande ungefär 2 835 770 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är över rikssnittet på 28 884 kr/kvm. 77,2 % av invånarna rekommenderar att flytta till Lomma (2025; rikssnitt samma år 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Lomma en mellanstor kommun med 24 677 invånare i Skåne län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Lomma
Är det dyrt att bo i Lomma?
Kommunalskatten i Lomma är 30,72 % (2026), vilket är 1,66 procentenheter lägre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 552 100 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Lomma?
Fastighetspriset för småhus i Lomma är 48 079 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 7 211 850 kr. Bostadsrätter ligger på 40 511 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Lomma?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Lomma är 272,5 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 97,0 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Lomma?
Sysselsättningsgraden i Lomma är 86,4 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 552 100 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 4,2 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).
Hur trygg är Lomma?
90,8 % av invånarna i Lomma uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025; rikssnitt samma år 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Lomma tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Lomma?
Lomma hade 24 677 invånare år 2025. Det gör Lomma till en mellanstor kommun.
I vilket län ligger Lomma?
Lomma kommun ligger i Skåne län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Skåne.
Mer om Lomma
- Fullständig statistik om Lomma alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Lomma skattsida
- Barnfamiljer i Lomma skola & förskola
- Trygghet i Lomma brott & trygghet
- Befolkning i Lomma befolkningsstatistik
- VA-taxa i Lomma vatten & avlopp
- Pendling i Lomma in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Lomma lön efter skatt
Andra kommuner i Skåne län du kanske vill jämföra:
Relaterade guider
Källor
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
- Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
- Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
- Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2025.
- Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
- Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
- Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2025.