Kommunatlas
Västra Götalands län

Flytta till Lysekil — skatt, boende & fakta 2026

Funderar du på att flytta till Lysekil? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.

Kommunalskatt 33,94 %
Befolkning 13 796 inv.
Meritvärde åk 9 218,2
Läge Västra Götalands län

Lysekil har 13 796 invånare och ligger i Västra Götalands län.

Kommunalskatten på 33,94 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.

Ekonomi och skatt

Kommunalskatten i Lysekil på 33,94 % är 1,56 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.

Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Lysekil är 406 900 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.

Skola och utbildning

Meritvärdet i åk 9 i Lysekil på 218,2 poäng är 10,3 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 85,8 % (rikssnitt 84,2 %).

Trygghet

Tryggheten utomhus i Lysekil (78,6 %) ligger nära riksgenomsnittet på 79,4 %.

Bostadspriser och boende i Lysekil

Villa/småhus 26 561 kr/kvm
Exempel: villa 150 kvm ≈ 3 984 150 kr
Bostadsrätt 24 899 kr/kvm
Exempel: lägenhet 70 kvm ≈ 1 742 930 kr

Fastighetspriset för småhus i Lysekil är 26 561 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 3 984 150 kr. Bostadsrätter ligger på 24 899 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 742 930 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm.

Trångboddhet i flerbostadshus i Lysekil: 10,8 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.

Arbetsmarknad

Arbetsmarknaden i Lysekil är stark med en arbetslöshet på 3,9 % — 1,5 procentenheter under rikssnittet (5,4 %).

Medianinkomsten i Lysekil är 406 900 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.

Utpendling: 28,1 % Inpendling: 26,2 % andel förvärvsarbetande som pendlar in/ut

Lysekil jämfört med rikssnittet

Nyckeltal Lysekil Rikssnitt Jämförelse
Kommunalskatt 33,94 % 32,4 % Sämre
Arbetslöshet 3,9 % 5,4 % Bättre
Meritvärde åk 9 218,2 228,5 Sämre
Trygghet utomhus 78,6 % 79,4 % Sämre
Gymnasiebehörighet 85,8 % 84,2 % Bättre
Medianinkomst 406 900 kr 401 400 kr Bättre
Eftergymnasial utbildning 36,8 % 48,5 % Sämre
Fastighetspris småhus 26 561 kr/kvm 28 884 kr/kvm Bättre
Rekommenderar att flytta hit 59,5 % 63,9 % Sämre

Sammanfattning — är Lysekil rätt för dig?

Kommunalskatten i Lysekil på 33,94 % är 1,56 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Lysekil är stark med en arbetslöshet på 3,9 % — 1,5 procentenheter under rikssnittet (5,4 %). Meritvärdet i åk 9 i Lysekil på 218,2 poäng är 10,3 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 85,8 % (rikssnitt 84,2 %). Tryggheten utomhus i Lysekil (78,6 %) ligger nära riksgenomsnittet på 79,4 %. Fastighetspriset för småhus i Lysekil är 26 561 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 3 984 150 kr. Bostadsrätter ligger på 24 899 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 742 930 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm. 59,5 % av invånarna rekommenderar att flytta till Lysekil (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Lysekil en mindre ort med 13 796 invånare i Västra Götalands län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.

Vanliga frågor om att flytta till Lysekil

Är det dyrt att bo i Lysekil?

Kommunalskatten i Lysekil är 33,94 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 406 900 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.

Vad kostar ett hus i Lysekil?

Fastighetspriset för småhus i Lysekil är 26 561 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 3 984 150 kr. Bostadsrätter ligger på 24 899 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.

Hur är skolorna i Lysekil?

Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Lysekil är 218,2 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 85,8 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.

Hur är arbetsmarknaden i Lysekil?

Sysselsättningsgraden i Lysekil är 82,9 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 406 900 kr/år. Arbetslösheten är 3,9 % (rikssnitt 5,4 %).

Hur trygg är Lysekil?

78,6 % av invånarna i Lysekil uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.

Hur stor är Lysekil?

Lysekil hade 13 796 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mindre ort.

I vilket län ligger Lysekil?

Lysekil kommun ligger i Västra Götalands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Västra Götalandsregionen.