Kommunatlas
Skåne län

Flytta till Höör — skatt, boende & fakta 2026

Funderar du på att flytta till Höör? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.

Kommunalskatt 32,63 %
Befolkning 17 680 inv.
Meritvärde åk 9 226,9
Läge Skåne län

Höör har 17 680 invånare och ligger i Skåne län.

Kommunalskatten på 32,63 % ligger nära rikssnittet.

Ekonomi och skatt

Kommunalskatten i Höör på 32,63 % är 0,25 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.

Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Höör är 402 500 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.

Skola och utbildning

Skolresultaten i Höör ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 226,9 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 87,3 % (rikssnitt 84,2 %).

Trygghet

Trygghetsnivån i Höör är hög. 88,0 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 8,6 procentenheter över rikssnittet (79,4 %).

Bostadspriser och boende i Höör

Villa/småhus 21 510 kr/kvm
Exempel: villa 150 kvm ≈ 3 226 500 kr
Bostadsrätt 19 425 kr/kvm
Exempel: lägenhet 70 kvm ≈ 1 359 750 kr

Fastighetspriset för småhus i Höör är 21 510 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 3 226 500 kr. Bostadsrätter ligger på 19 425 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 359 750 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.

Trångboddhet i flerbostadshus i Höör: 8,3 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %. Det indikerar ett relativt rymligt bostadsbestånd.

Arbetsmarknad

Arbetsmarknaden i Höör är stark med en arbetslöshet på 4,2 % — 1,2 procentenheter under rikssnittet (5,4 %).

Medianinkomsten i Höör är 402 500 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.

Utpendling: 61,3 % Inpendling: 38,9 % andel förvärvsarbetande som pendlar in/ut

Höör jämfört med rikssnittet

Nyckeltal Höör Rikssnitt Jämförelse
Kommunalskatt 32,63 % 32,4 % Sämre
Arbetslöshet 4,2 % 5,4 % Bättre
Meritvärde åk 9 226,9 228,5 Sämre
Trygghet utomhus 88,0 % 79,4 % Bättre
Gymnasiebehörighet 87,3 % 84,2 % Bättre
Medianinkomst 402 500 kr 401 400 kr Bättre
Eftergymnasial utbildning 49,0 % 48,5 % Bättre
Fastighetspris småhus 21 510 kr/kvm 28 884 kr/kvm Bättre
Rekommenderar att flytta hit 72,4 % 63,9 % Bättre

Sammanfattning — är Höör rätt för dig?

Kommunalskatten i Höör på 32,63 % är 0,25 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Höör är stark med en arbetslöshet på 4,2 % — 1,2 procentenheter under rikssnittet (5,4 %). Skolresultaten i Höör ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 226,9 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 87,3 % (rikssnitt 84,2 %). Trygghetsnivån i Höör är hög. 88,0 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 8,6 procentenheter över rikssnittet (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Höör är 21 510 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 3 226 500 kr. Bostadsrätter ligger på 19 425 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 359 750 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 72,4 % av invånarna rekommenderar att flytta till Höör (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Höör en mellanstor ort med 17 680 invånare i Skåne län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.

Vanliga frågor om att flytta till Höör

Är det dyrt att bo i Höör?

Kommunalskatten i Höör är 32,63 % — i linje med rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 402 500 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.

Vad kostar ett hus i Höör?

Fastighetspriset för småhus i Höör är 21 510 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 3 226 500 kr. Bostadsrätter ligger på 19 425 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.

Hur är skolorna i Höör?

Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Höör är 226,9 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 87,3 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.

Hur är arbetsmarknaden i Höör?

Sysselsättningsgraden i Höör är 83,6 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 402 500 kr/år. Arbetslösheten är 4,2 % (rikssnitt 5,4 %).

Hur trygg är Höör?

88,0 % av invånarna i Höör uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Höör tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.

Hur stor är Höör?

Höör hade 17 680 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mellanstor ort.

I vilket län ligger Höör?

Höör kommun ligger i Skåne län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Skåne.