Kommunatlas
Jämförelse · Kalmar län

Högsby vs Mönsterås — vilket är bäst att bo i?

Högsby har 5 134 invånare och Mönsterås har 12 978 (2025). Båda kommunerna ligger i Kalmar län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Mönsterås ett bättre värde på 32 och Högsby på 18.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Högsby jämfört med Mönsterås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mönsterås Riket
Folkmängd jämförs ej 5 134 12 978 10 605 529
Befolkningsförändring −3,5 % −0,7 % 0,2 %
Medelålder 48,5 år 46,5 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 31,9 % 28,3 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 19,9 % 20,7 % 22,4 %
Andel utrikes födda 24,7 % 13,5 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Högsby jämfört med Mönsterås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mönsterås Riket
Kommunal skattesats 34,07 % 34,07 % 32,38 %
Årets resultat −237 kr/inv. (bättre värde) −731 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 27,3 % 41,7 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 88 181 kr/inv. 82 564 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Högsby jämfört med Mönsterås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mönsterås Riket
Meritvärde åk 9 217,9 poäng (bättre värde) 213,2 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 217,9 poäng (bättre värde) 214,8 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 87,3 % 87,6 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 78,2 % (bättre värde) 75,2 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,5 elever/lärare (bättre värde) 11,5 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 203 246 kr 222 067 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,2 barn/årsarbetare (bättre värde) 4,7 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Högsby jämfört med Mönsterås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mönsterås Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 95,2 % (bättre värde) 92,7 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 83 % 85 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 42 dagar – –

Hälsa

Hälsa — Högsby jämfört med Mönsterås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mönsterås Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 76,9 år 81,2 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 8,5 dagar (bättre värde) 11,1 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,8 % (bättre värde) 9,3 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,5 % (bättre värde) 93,2 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 72,0 % (bättre värde) 71,4 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 7,1 % (bättre värde) 7,2 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,9 % 61,2 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Högsby jämfört med Mönsterås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mönsterås Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 36,4 % 21,6 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 7,2 % 4,5 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Högsby jämfört med Mönsterås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mönsterås Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 73,3 % (2024) – 79,4 % (2025)
Anmälda brott 10 407 per 100 000 inv. 8 070 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Högsby jämfört med Mönsterås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mönsterås Riket
Arbetslöshet 18–65 år 8,7 % 6,5 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,6 % (bättre värde) 5,1 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 335 700 kr 388 900 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 10,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 8,6 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 74,0 % 81,9 % (bättre värde) 80,9 %
Utpendling, andel 44,9 % 41,1 % –
Inpendling, andel 27,5 % 28,7 % –

Miljö

Miljö — Högsby jämfört med Mönsterås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mönsterås Riket
Insamlat kommunalt avfall 546 kg/inv (bättre värde) 617 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 21 % (bättre värde) 19 % –
Andel elbilar 1,7 % 3,3 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 7,73 ton CO2-ekv/inv 7,53 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Högsby jämfört med Mönsterås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mönsterås Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 24,7 % 12,3 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 117,12 kr/kvm 105,45 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23,25 kr/kvm (bättre värde) 29,03 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 157 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms – 255 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 6 549 kr/kvm 13 374 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 6 904 kr/kvm 10 677 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 9 212 kr/kvm 23 656 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 182,7 per 1 000 inv. 165,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 2,3 per 1 000 inv. 20,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 391,1 per 1 000 inv. 325,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 576,4 per 1 000 inv. 511,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 54,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv. 0,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,8 per 1 000 inv. 1,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −10,4 % −2,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 4 637 12 582 10 633 801
Mediannettoinkomst 246 300 kr/inv. 286 900 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 58,4 per 100 000 inv. 23,1 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Högsby jämfört med Mönsterås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mönsterås Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 77,3 % 83,4 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 81,8 % 86,1 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,3 % 47,8 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 32,0 % 49,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Högsby jämfört med Mönsterås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mönsterås Riket
Elever i kulturskola, andel 9,0 % 10,9 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 987 kr/elev (2024) 955 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,53 lån/inv 6,38 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Högsby jämfört med Mönsterås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mönsterås Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 28,7 % (2024) – 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Högsby jämfört med Mönsterås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mönsterås Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,3 % (bättre värde) 7,1 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Högsby jämfört med Mönsterås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mönsterås Riket
Cykelväg per invånare 3,18 m/inv 5,63 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 92,3 % 99,4 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 63,5 % 65,3 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Högsby jämfört med Mönsterås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mönsterås Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,2 % 12,3 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 3,9 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,5 % 11,4 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Högsby jämfört med Mönsterås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mönsterås Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 27,8 % 32,6 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Högsby och Mönsterås har samma kommunalskatt (34,07 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Högsby (217,9 poäng) 4,7 poäng högre än Mönsterås (213,2 poäng). Medianinkomsten är 16 % högre i Mönsterås (388 900 kr) än i Högsby (335 700 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Högsby eller flytta till Mönsterås.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Högsby eller Mönsterås?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,07 % i Högsby och 34,07 % i Mönsterås (2026). Kommunerna har samma skattesats. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Högsby eller Mönsterås?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 217,9 poäng i Högsby och 213,2 poäng i Mönsterås (2026). Högsby har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 4,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Högsby eller Mönsterås?

Högsby har 5 134 invånare och Mönsterås har 12 978 (2025). Mönsterås är alltså den större av de två kommunerna. Mönsterås har ungefär 2,5 gånger fler invånare än Högsby. Medianinkomsten (20–64 år) är 335 700 kr i Högsby och 388 900 kr i Mönsterås per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2013–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Högsby och Mönsterås.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.