Kommunatlas
Västra Götalands län

Flytta till Hjo — skatt, boende & fakta 2026

Funderar du på att flytta till Hjo? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.

Kommunalskatt 33,48 %
Befolkning 9 322 inv.
Meritvärde åk 9 216,9
Läge Västra Götalands län

Hjo har 9 322 invånare och ligger i Västra Götalands län.

Kommunalskatten på 33,48 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.

Ekonomi och skatt

Kommunalskatten i Hjo på 33,48 % är 1,10 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.

Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Hjo är 395 700 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.

Skola och utbildning

Meritvärdet i åk 9 i Hjo på 216,9 poäng är 11,6 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 86,7 % (rikssnitt 84,2 %).

Trygghet

Trygghetsnivån i Hjo är hög. 86,8 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 7,4 procentenheter över rikssnittet (79,4 %).

Bostadspriser och boende i Hjo

Villa/småhus 19 174 kr/kvm
Exempel: villa 150 kvm ≈ 2 876 100 kr
Bostadsrätt 10 616 kr/kvm
Exempel: lägenhet 70 kvm ≈ 743 120 kr

Fastighetspriset för småhus i Hjo är 19 174 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 876 100 kr. Bostadsrätter ligger på 10 616 kr/kvm, motsvarande ungefär 743 120 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.

Trångboddhet i flerbostadshus i Hjo: 8,2 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %. Det indikerar ett relativt rymligt bostadsbestånd.

Arbetsmarknad

Arbetsmarknaden i Hjo är stark med en arbetslöshet på 3,0 % — 2,4 procentenheter under rikssnittet (5,4 %).

Medianinkomsten i Hjo är 395 700 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.

Utpendling: 48,4 % Inpendling: 27,3 % andel förvärvsarbetande som pendlar in/ut

Hjo jämfört med rikssnittet

Nyckeltal Hjo Rikssnitt Jämförelse
Kommunalskatt 33,48 % 32,4 % Sämre
Arbetslöshet 3,0 % 5,4 % Bättre
Meritvärde åk 9 216,9 228,5 Sämre
Trygghet utomhus 86,8 % 79,4 % Bättre
Gymnasiebehörighet 86,7 % 84,2 % Bättre
Medianinkomst 395 700 kr 401 400 kr Sämre
Eftergymnasial utbildning 38,6 % 48,5 % Sämre
Fastighetspris småhus 19 174 kr/kvm 28 884 kr/kvm Bättre
Rekommenderar att flytta hit 75,1 % 63,9 % Bättre

Sammanfattning — är Hjo rätt för dig?

Kommunalskatten i Hjo på 33,48 % är 1,10 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Hjo är stark med en arbetslöshet på 3,0 % — 2,4 procentenheter under rikssnittet (5,4 %). Meritvärdet i åk 9 i Hjo på 216,9 poäng är 11,6 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 86,7 % (rikssnitt 84,2 %). Trygghetsnivån i Hjo är hög. 86,8 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 7,4 procentenheter över rikssnittet (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Hjo är 19 174 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 876 100 kr. Bostadsrätter ligger på 10 616 kr/kvm, motsvarande ungefär 743 120 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 75,1 % av invånarna rekommenderar att flytta till Hjo (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Hjo en mindre ort med 9 322 invånare i Västra Götalands län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.

Vanliga frågor om att flytta till Hjo

Är det dyrt att bo i Hjo?

Kommunalskatten i Hjo är 33,48 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 395 700 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.

Vad kostar ett hus i Hjo?

Fastighetspriset för småhus i Hjo är 19 174 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 876 100 kr. Bostadsrätter ligger på 10 616 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.

Hur är skolorna i Hjo?

Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Hjo är 216,9 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 86,7 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.

Hur är arbetsmarknaden i Hjo?

Sysselsättningsgraden i Hjo är 84,0 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 395 700 kr/år. Arbetslösheten är 3,0 % (rikssnitt 5,4 %).

Hur trygg är Hjo?

86,8 % av invånarna i Hjo uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Hjo tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.

Hur stor är Hjo?

Hjo hade 9 322 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mindre ort.

I vilket län ligger Hjo?

Hjo kommun ligger i Västra Götalands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Västra Götalandsregionen.