Kommunatlas
Värmlands län

Flytta till Grums — skatt, boende & fakta 2026

Funderar du på att flytta till Grums? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.

Kommunalskatt 34,78 %
Befolkning 8 854 inv.
Meritvärde åk 9 194,4
Läge Värmlands län

Grums har 8 854 invånare och ligger i Värmlands län.

Kommunalskatten på 34,78 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.

Ekonomi och skatt

Kommunalskatten i Grums på 34,78 % är 2,40 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.

Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Grums är 379 800 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.

Skola och utbildning

Meritvärdet i åk 9 i Grums på 194,4 poäng är 34,1 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 81,6 % (rikssnitt 84,2 %).

Trygghet

Tryggheten utomhus i Grums (83,8 %) ligger nära riksgenomsnittet på 79,4 %.

Bostadspriser och boende i Grums

Villa/småhus 11 186 kr/kvm
Exempel: villa 150 kvm ≈ 1 677 900 kr
Bostadsrätt 5 651 kr/kvm
Exempel: lägenhet 70 kvm ≈ 395 570 kr

Fastighetspriset för småhus i Grums är 11 186 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 677 900 kr. Bostadsrätter ligger på 5 651 kr/kvm, motsvarande ungefär 395 570 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.

Trångboddhet i flerbostadshus i Grums: 12,1 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.

Arbetsmarknad

Arbetslösheten i Grums på 5,5 % är i linje med riksgenomsnittet på 5,4 %.

Medianinkomsten i Grums är 379 800 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.

Utpendling: 48,3 % Inpendling: 41,3 % andel förvärvsarbetande som pendlar in/ut

Grums jämfört med rikssnittet

Nyckeltal Grums Rikssnitt Jämförelse
Kommunalskatt 34,78 % 32,4 % Sämre
Arbetslöshet 5,5 % 5,4 % Sämre
Meritvärde åk 9 194,4 228,5 Sämre
Trygghet utomhus 83,8 % 79,4 % Bättre
Gymnasiebehörighet 81,6 % 84,2 % Sämre
Medianinkomst 379 800 kr 401 400 kr Sämre
Eftergymnasial utbildning 28,4 % 48,5 % Sämre
Fastighetspris småhus 11 186 kr/kvm 28 884 kr/kvm Bättre
Rekommenderar att flytta hit 61,7 % 63,9 % Sämre

Sammanfattning — är Grums rätt för dig?

Kommunalskatten i Grums på 34,78 % är 2,40 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetslösheten i Grums på 5,5 % är i linje med riksgenomsnittet på 5,4 %. Meritvärdet i åk 9 i Grums på 194,4 poäng är 34,1 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 81,6 % (rikssnitt 84,2 %). Tryggheten utomhus i Grums (83,8 %) ligger nära riksgenomsnittet på 79,4 %. Fastighetspriset för småhus i Grums är 11 186 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 677 900 kr. Bostadsrätter ligger på 5 651 kr/kvm, motsvarande ungefär 395 570 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 61,7 % av invånarna rekommenderar att flytta till Grums (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Grums en mindre ort med 8 854 invånare i Värmlands län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.

Vanliga frågor om att flytta till Grums

Är det dyrt att bo i Grums?

Kommunalskatten i Grums är 34,78 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 379 800 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.

Vad kostar ett hus i Grums?

Fastighetspriset för småhus i Grums är 11 186 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 677 900 kr. Bostadsrätter ligger på 5 651 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.

Hur är skolorna i Grums?

Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Grums är 194,4 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 81,6 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.

Hur är arbetsmarknaden i Grums?

Sysselsättningsgraden i Grums är 79,7 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 379 800 kr/år. Arbetslösheten är 5,5 % (rikssnitt 5,4 %).

Hur trygg är Grums?

83,8 % av invånarna i Grums uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.

Hur stor är Grums?

Grums hade 8 854 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mindre ort.

I vilket län ligger Grums?

Grums kommun ligger i Värmlands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Värmland.

Jämför Grums med grannkommuner

Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.