Flytta till Burlöv — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Burlöv? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Burlöv har 20 444 invånare och ligger i Skåne län.
Kommunalskatten på 31,27 % är 1,11 procentenheter lägre än rikssnittet på 32,38 %.
Ekonomi och skatt
Ekonomiskt sett är Burlöv bra för den som värderar låg skatt — kommunalskatten på 31,27 % ligger 1,11 procentenheter under rikssnittet på 32,38 %. Det innebär att en inkomst på 35 000 kr/mån ger runt 4 662 kr mer per år jämfört med en genomsnittlig svensk kommun (förenklad beräkning, exklusive jobbskatteavdrag och statlig skatt).
Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Burlöv är 368 100 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Meritvärdet i åk 9 i Burlöv på 218,3 poäng är 11,4 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 81,0 % (rikssnitt 83,6 %).
Trygghet
61,3 % av invånarna i Burlöv känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2023), vilket är 14,6 procentenheter under rikssnittet samma år (75,9 %).
Bostadspriser och boende i Burlöv
Fastighetspriset för småhus i Burlöv är 33 771 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 5 065 650 kr. Bostadsrätter ligger på 22 791 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 595 370 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm.
Trångboddhet i flerbostadshus i Burlöv: 18,0 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.
Se även boendekostnader i Burlöv och guiden för att köpa bostad i Burlöv.
Arbetsmarknad
Arbetslösheten bland 18–65-åringar i Burlöv på 11,1 % (årsmedelvärde 2025) är 4,1 procentenheter över rikssnittet (7,0 %). Tänk på det om du planerar att jobba i kommunen.
Medianinkomsten i Burlöv är 368 100 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Burlöv jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Burlöv | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt (2026) | 31,27 % | 32,38 % | Bättre |
| Arbetslöshet 18–65 år (2025) | 11,1 % | 7,0 % | Sämre |
| Meritvärde åk 9 (2026) | 218,3 | 229,7 | Sämre |
| Trygghet utomhus (2023) | 61,3 % | 75,9 % | Sämre |
| Gymnasiebehörighet (2026) | 81,0 % | 83,6 % | Sämre |
| Medianinkomst (2024) | 368 100 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning (2025) | 43,6 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus (2025) | 33 771 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Sämre |
| Rekommenderar att flytta hit (2023) | 50,8 % | 62,3 % | Sämre |
Sammanfattning — är Burlöv rätt för dig?
Ekonomiskt sett är Burlöv bra för den som värderar låg skatt — kommunalskatten på 31,27 % ligger 1,11 procentenheter under rikssnittet på 32,38 %. Det innebär att en inkomst på 35 000 kr/mån ger runt 4 662 kr mer per år jämfört med en genomsnittlig svensk kommun (förenklad beräkning, exklusive jobbskatteavdrag och statlig skatt). Arbetslösheten bland 18–65-åringar i Burlöv på 11,1 % (årsmedelvärde 2025) är 4,1 procentenheter över rikssnittet (7,0 %). Tänk på det om du planerar att jobba i kommunen. Meritvärdet i åk 9 i Burlöv på 218,3 poäng är 11,4 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 81,0 % (rikssnitt 83,6 %). 61,3 % av invånarna i Burlöv känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2023), vilket är 14,6 procentenheter under rikssnittet samma år (75,9 %). Fastighetspriset för småhus i Burlöv är 33 771 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 5 065 650 kr. Bostadsrätter ligger på 22 791 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 595 370 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm. 50,8 % av invånarna rekommenderar att flytta till Burlöv (2023; rikssnitt samma år 62,3 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Burlöv en mellanstor kommun med 20 444 invånare i Skåne län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Burlöv
Är det dyrt att bo i Burlöv?
Kommunalskatten i Burlöv är 31,27 % (2026), vilket är 1,11 procentenheter lägre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 368 100 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Burlöv?
Fastighetspriset för småhus i Burlöv är 33 771 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 5 065 650 kr. Bostadsrätter ligger på 22 791 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Burlöv?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Burlöv är 218,3 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 81,0 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Burlöv?
Sysselsättningsgraden i Burlöv är 76,4 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 368 100 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 11,1 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).
Hur trygg är Burlöv?
61,3 % av invånarna i Burlöv uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2023; rikssnitt samma år 75,9 %). Det är under riksgenomsnittet, vilket är ett skäl att undersöka enskilda stadsdelar närmare. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Burlöv?
Burlöv hade 20 444 invånare år 2025. Det gör Burlöv till en mellanstor kommun.
I vilket län ligger Burlöv?
Burlöv kommun ligger i Skåne län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Skåne.
Mer om Burlöv
- Fullständig statistik om Burlöv alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Burlöv skattsida
- Barnfamiljer i Burlöv skola & förskola
- Trygghet i Burlöv brott & trygghet
- Befolkning i Burlöv befolkningsstatistik
- VA-taxa i Burlöv vatten & avlopp
- Pendling i Burlöv in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Burlöv lön efter skatt
Andra kommuner i Skåne län du kanske vill jämföra:
Relaterade guider
Källor
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
- Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
- Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
- Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2023.
- Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2023.
- Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
- Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
- Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2025.