Jämförelse · Norrbottens län
Arvidsjaur vs Jokkmokk — vilket är bäst att bo i? Arvidsjaur har 6 026 invånare och Jokkmokk har 4 695 (2025). Båda kommunerna ligger i Norrbottens län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Arvidsjaur ett bättre värde på 30 och Jokkmokk på 25.
Arvidsjaur
30
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Jokkmokk
25
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Arvidsjaur jämfört med Jokkmokk, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Jokkmokk
Riket
Folkmängd jämförs ej 6 026 4 695 10 605 529 Befolkningsförändring −1,0 % −0,1 % 0,2 % Medelålder 46,7 år 48,3 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 28,8 % 31,2 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 19,2 % 18,0 % 22,4 % Andel utrikes födda 10,1 % 13,8 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Arvidsjaur jämfört med Jokkmokk, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Jokkmokk
Riket
Kommunal skattesats 34,14 %
★
(bättre värde) 34,29 % 32,38 % Årets resultat 7 831 kr/inv.
★
(bättre värde) 1 005 kr/inv. 3 327 kr/inv. Soliditet 55,5 % 55,9 %
★
(bättre värde) 39,4 % Nettokostnad egentlig verksamhet 79 348 kr/inv. 79 969 kr/inv. 69 112 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Arvidsjaur jämfört med Jokkmokk, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Jokkmokk
Riket
Meritvärde åk 9 213,0 poäng 214,5 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 213,9 poäng 214,5 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 84,0 % 88,4 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 82,0 %
★
(bättre värde) 72,1 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,7 elever/lärare 9,9 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 193 746 kr 199 566 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,2 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 4,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Arvidsjaur jämfört med Jokkmokk, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Jokkmokk
Riket
Medellivslängd 78,8 år 80,5 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,2 dagar 10,0 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,7 %
★
(bättre värde) 13,7 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 93,9 %
★
(bättre värde) 88,6 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 60,2 % 62,8 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 6,3 %
★
(bättre värde) 6,9 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,9 %
★
(bättre värde) 58,9 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Arvidsjaur jämfört med Jokkmokk, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Jokkmokk
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 92,0 % 96,1 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 7 478 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 10 856 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Arvidsjaur jämfört med Jokkmokk, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Jokkmokk
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,6 % 2,0 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,1 %
★
(bättre värde) 3,4 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 404 800 kr 404 800 kr 401 400 kr Nystartade företag 10,9 per 1 000 inv. 12,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,7 % 87,3 %
★
(bättre värde) 80,9 % Utpendling, andel 16,6 % 16,3 % – Inpendling, andel 13,1 % 9,8 % –
Boende Boende — Arvidsjaur jämfört med Jokkmokk, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Jokkmokk
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 1,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 5,1 %
★
(bättre värde) 13,0 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 75,78 kr/kvm
★
(bättre värde) 89,16 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23 kr/år
★
(bättre värde) 36 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 109 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 204 kr/kvm
★
(bättre värde) 223 kr/kvm – Fastighetspris småhus 9 847 kr/kvm 9 038 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 5 362 kr/kvm 10 157 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 5 539 kr/kvm 19 248 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 255,7 per 1 000 inv. 203,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 27,0 per 1 000 inv. 18,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 335,7 per 1 000 inv. 342,9 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 618,5 per 1 000 inv. 564,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. 1,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −1,9 % −3,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 5 835 4 482 10 633 801 Mediannettoinkomst 288 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 281 500 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 16,6 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 42,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Arvidsjaur jämfört med Jokkmokk, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Jokkmokk
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 %
★
(bättre värde) 78,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,0 %
★
(bättre värde) 82,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,0 % 47,6 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 43,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Arvidsjaur jämfört med Jokkmokk, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Jokkmokk
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 69,3 %
★
(bättre värde) 58,8 % 63,9 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Arvidsjaur jämfört med Jokkmokk, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Jokkmokk
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,7 % 3,2 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Arvidsjaur jämfört med Jokkmokk, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Jokkmokk
Riket
Cykelväg per invånare 3,62 m/inv
★
(bättre värde) 2,13 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 96,0 %
★
(bättre värde) 94,8 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 29,4 % 42,5 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Arvidsjaur jämfört med Jokkmokk, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvidsjaur Jokkmokk
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,9 % 7,9 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 7,0 % 3,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,4 %
★
(bättre värde) 9,5 % 9,0 %
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Arvidsjaur eller Jokkmokk? Den totala kommunala skattesatsen är 34,14 % i Arvidsjaur och 34,29 % i Jokkmokk (2026). Arvidsjaur har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,15 procentenheter motsvarar i storleksordningen 52 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Arvidsjaur eller Jokkmokk? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 213,0 poäng i Arvidsjaur och 214,5 poäng i Jokkmokk (2025). Jokkmokk har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 1,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Arvidsjaur eller Jokkmokk? Arvidsjaur har 6 026 invånare och Jokkmokk har 4 695 (2025). Arvidsjaur är alltså den största av de två kommunerna. Arvidsjaur har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Jokkmokk. Medianinkomsten (20–64 år) är 404 800 kr i Arvidsjaur och 404 800 kr i Jokkmokk per år. Källa: SCB via Kolada.