Jämförelse · Norrbottens län
Älvsbyn vs Pajala — vilket är bäst att bo i? Älvsbyn har 7 815 invånare och Pajala har 5 706 (2025). Båda kommunerna ligger i Norrbottens län. Av 50 jämförbara nyckeltal har Pajala ett bättre värde på 27 och Älvsbyn på 20.
Älvsbyn
20
nyckeltal i topp
vs 3 lika
Pajala
27
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Älvsbyn jämfört med Pajala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Pajala
Riket
Folkmängd jämförs ej 7 815 5 706 10 605 529 Befolkningsförändring 0,5 % −2,6 % 0,2 % Medelålder 45,8 år 49,2 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 27,5 % 36,2 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,3 % 19,4 % 22,4 % Andel utrikes födda 11,5 % 14,9 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Älvsbyn jämfört med Pajala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Pajala
Riket
Meritvärde åk 9 214,7 poäng 221,5 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 213,5 poäng 223,9 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 84,6 %
★
(bättre värde) 82,4 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 74,4 %
★
(bättre värde) 68,6 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,7 elever/lärare 8,5 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 206 742 kr 227 427 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,3 barn/årsarbetare 4,3 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Älvsbyn jämfört med Pajala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Pajala
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,2 år
★
(bättre värde) 79,9 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,0 dagar 10,2 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 12,8 % 8,2 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 86,1 % 93,5 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 62,4 % 63,4 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 5,9 % 4,1 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,8 % 61,6 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Älvsbyn jämfört med Pajala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Pajala
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 90,6 % (2022) – 79,4 % (2025) Anmälda brott 9 122 per 100 000 inv. 6 365 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Älvsbyn jämfört med Pajala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Pajala
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,8 % 3,6 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,2 % 3,0 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 396 000 kr 411 800 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 12,2 per 1 000 inv. 12,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,8 % 86,2 %
★
(bättre värde) 80,9 % Utpendling, andel 29,5 % 13,1 % – Inpendling, andel 19,3 % 10,6 % –
Boende Boende — Älvsbyn jämfört med Pajala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Pajala
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,2 %
★
(bättre värde) 14,1 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 86,86 kr/kvm
★
(bättre värde) 108,39 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 28,73 kr/kvm
★
(bättre värde) 32,63 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 109 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 233 kr/kvm
★
(bättre värde) 254 kr/kvm – Fastighetspris småhus 7 538 kr/kvm 7 392 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 7 268 kr/kvm (2025) 2 882 kr/kvm (2021) 39 813 kr/kvm (2025) Fastighetspris fritidshus 10 145 kr/kvm 5 977 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 199,6 per 1 000 inv. 184,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 9,7 per 1 000 inv. 2,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 344,1 per 1 000 inv. 390,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 553,4 per 1 000 inv. 577,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. 1,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,5 per 1 000 inv. 1,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,0 % −4,4 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 7 528 5 393 10 633 801 Mediannettoinkomst 285 500 kr/inv.
★
(bättre värde) 271 400 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 51,2 per 100 000 inv. 17,5 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 69 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Älvsbyn jämfört med Pajala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Pajala
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,5 %
★
(bättre värde) 77,2 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,3 %
★
(bättre värde) 78,9 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 42,2 %
★
(bättre värde) 40,6 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 48,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Älvsbyn jämfört med Pajala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Pajala
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,2 % 2,9 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Älvsbyn jämfört med Pajala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Pajala
Riket
Cykelväg per invånare 2,54 m/inv 4,54 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,4 %
★
(bättre värde) 87,2 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 43,9 %
★
(bättre värde) 20,8 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Älvsbyn jämfört med Pajala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Pajala
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,5 % 8,3 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,6 % 6,2 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,6 % 12,0 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Älvsbyn har lägre kommunalskatt (33,79 %) jämfört med Pajala (34,74 %), en skillnad på 0,95 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Pajala (221,5 poäng) 6,8 poäng högre än Älvsbyn (214,7 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Älvsbyn eller flytta till Pajala .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Älvsbyn eller Pajala? Den totala kommunala skattesatsen är 33,79 % i Älvsbyn och 34,74 % i Pajala (2026). Älvsbyn har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,95 procentenheter motsvarar ungefär 200 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Älvsbyn eller Pajala? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 214,7 poäng i Älvsbyn och 221,5 poäng i Pajala (2026). Pajala har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 6,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Älvsbyn eller Pajala? Älvsbyn har 7 815 invånare och Pajala har 5 706 (2025). Älvsbyn är alltså den större av de två kommunerna. Älvsbyn har ungefär 1,4 gånger fler invånare än Pajala. Medianinkomsten (20–64 år) är 396 000 kr i Älvsbyn och 411 800 kr i Pajala per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.