Jämförelse · Västra Götalands län
Alingsås vs Kungälv — vilket är bäst att bo i? Alingsås har 42 861 invånare och Kungälv har 50 496 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Kungälv ett bättre värde på 32 och Alingsås på 21.
Alingsås
21
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Kungälv
32
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Alingsås jämfört med Kungälv, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Kungälv
Riket
Folkmängd jämförs ej 42 861 50 496 10 605 529 Befolkningsförändring 0,3 % 0,4 % 0,2 % Medelålder 43,2 år 42,3 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 23,5 % 21,0 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 24,0 % 24,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 12,5 % 11,3 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Alingsås jämfört med Kungälv, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Kungälv
Riket
Meritvärde åk 9 219,7 poäng 229,3 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 220,7 poäng 230,1 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 81,4 %
★
(bättre värde) 80,6 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 67,5 % 69,5 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,3 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 190 456 kr 193 354 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,5 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Alingsås jämfört med Kungälv, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Kungälv
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,9 år 83,4 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,1 dagar
★
(bättre värde) 12,4 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 8,8 % 7,8 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,3 %
★
(bättre värde) 93,8 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 66,6 % 77,4 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 4,0 %
★
(bättre värde) 4,3 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 69,3 % 72,5 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Alingsås jämfört med Kungälv, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Kungälv
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,9 % (2024) 83,0 % (2023) 79,4 % (2025) Anmälda brott 9 873 per 100 000 inv. 7 144 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Alingsås jämfört med Kungälv, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Kungälv
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,1 % 3,8 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,6 % 2,7 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 412 000 kr 449 800 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 11,5 per 1 000 inv. 12,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,4 % 87,3 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 74,0 index (0–100)
★
(bättre värde) 71,7 index (0–100) – Utpendling, andel 44,6 % 58,7 % – Inpendling, andel 29,0 % 45,4 % –
Boende Boende — Alingsås jämfört med Kungälv, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Kungälv
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,7 per 1 000 inv. 1,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 12,0 % 9,4 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 138,13 kr/kvm 133,66 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 40,01 kr/kvm 19,99 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 118 kr/kvm
★
(bättre värde) 124 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 259 kr/kvm 234 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 31 870 kr/kvm 40 086 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 30 269 kr/kvm 33 815 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 29 588 kr/kvm 47 442 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 183,7 per 1 000 inv. 119,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 80,9 per 1 000 inv. 114,7 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 211,5 per 1 000 inv. 217,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 476,0 per 1 000 inv. 451,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,7 per 1 000 inv. 1,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,4 per 1 000 inv. 8,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 3,0 % 7,3 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 43 274 52 762 10 633 801 Mediannettoinkomst 317 100 kr/inv. 349 100 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 16,3 per 100 000 inv. 5,9 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 2 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Alingsås jämfört med Kungälv, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Kungälv
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 86,5 % 88,0 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,8 % 89,2 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 58,3 % 58,6 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 49,0 % 46,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Alingsås jämfört med Kungälv, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Kungälv
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 75,5 % (2024) 65,3 % (2023) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Alingsås jämfört med Kungälv, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Kungälv
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,2 % 3,3 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Alingsås jämfört med Kungälv, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Kungälv
Riket
Cykelväg per invånare 2,91 m/inv
★
(bättre värde) 2,84 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 % 99,8 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 78,1 %
★
(bättre värde) 75,1 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Alingsås jämfört med Kungälv, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Kungälv
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,8 %
★
(bättre värde) 5,6 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 3,7 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,6 %
★
(bättre värde) 6,7 % 9,0 %
Sammanfattning Alingsås och Kungälv har nästan identisk kommunalskatt (32,84 % respektive 32,92 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Kungälv (229,3 poäng) 9,6 poäng högre än Alingsås (219,7 poäng). Medianinkomsten är 9 % högre i Kungälv (449 800 kr) än i Alingsås (412 000 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Alingsås eller flytta till Kungälv .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Alingsås eller Kungälv? Den totala kommunala skattesatsen är 32,84 % i Alingsås och 32,92 % i Kungälv (2026). Alingsås har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Alingsås eller Kungälv? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 219,7 poäng i Alingsås och 229,3 poäng i Kungälv (2026). Kungälv har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 9,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Alingsås eller Kungälv? Alingsås har 42 861 invånare och Kungälv har 50 496 (2025). Kungälv är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 412 000 kr i Alingsås och 449 800 kr i Kungälv per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.