Kommunatlas
Värmlands län

Flytta till Munkfors — skatt, boende & fakta 2026

Funderar du på att flytta till Munkfors? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.

Kommunalskatt 34,30 %
Befolkning 3 637 inv.
Meritvärde åk 9 219,9
Läge Värmlands län

Munkfors har 3 637 invånare och ligger i Värmlands län.

Kommunalskatten på 34,30 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.

Ekonomi och skatt

Kommunalskatten i Munkfors på 34,30 % är 1,92 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.

Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Munkfors är 370 600 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.

Skola och utbildning

Skolresultaten i Munkfors ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 219,9 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 90,9 % (rikssnitt 84,2 %).

Bostadspriser och boende i Munkfors

Villa/småhus 7 303 kr/kvm
Exempel: villa 150 kvm ≈ 1 095 450 kr
Bostadsrätt 210 kr/kvm
Exempel: lägenhet 70 kvm ≈ 14 700 kr

Fastighetspriset för småhus i Munkfors är 7 303 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 095 450 kr. Bostadsrätter ligger på 210 kr/kvm, motsvarande ungefär 14 700 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.

Trångboddhet i flerbostadshus i Munkfors: 8,6 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %. Det indikerar ett relativt rymligt bostadsbestånd.

Arbetsmarknad

Arbetsmarknaden i Munkfors är stark med en arbetslöshet på 4,4 % — 1,0 procentenheter under rikssnittet (5,4 %).

Medianinkomsten i Munkfors är 370 600 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.

Utpendling: 32,2 % Inpendling: 31,3 % andel förvärvsarbetande som pendlar in/ut

Munkfors jämfört med rikssnittet

Nyckeltal Munkfors Rikssnitt Jämförelse
Kommunalskatt 34,30 % 32,4 % Sämre
Arbetslöshet 4,4 % 5,4 % Bättre
Meritvärde åk 9 219,9 228,5 Sämre
Gymnasiebehörighet 90,9 % 84,2 % Bättre
Medianinkomst 370 600 kr 401 400 kr Sämre
Eftergymnasial utbildning 25,2 % 48,5 % Sämre
Fastighetspris småhus 7 303 kr/kvm 28 884 kr/kvm Bättre

Sammanfattning — är Munkfors rätt för dig?

Kommunalskatten i Munkfors på 34,30 % är 1,92 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Munkfors är stark med en arbetslöshet på 4,4 % — 1,0 procentenheter under rikssnittet (5,4 %). Skolresultaten i Munkfors ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 219,9 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 90,9 % (rikssnitt 84,2 %). Fastighetspriset för småhus i Munkfors är 7 303 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 095 450 kr. Bostadsrätter ligger på 210 kr/kvm, motsvarande ungefär 14 700 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. Storleksmässigt är Munkfors en liten ort med 3 637 invånare i Värmlands län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.

Vanliga frågor om att flytta till Munkfors

Är det dyrt att bo i Munkfors?

Kommunalskatten i Munkfors är 34,30 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 370 600 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.

Vad kostar ett hus i Munkfors?

Fastighetspriset för småhus i Munkfors är 7 303 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 095 450 kr. Bostadsrätter ligger på 210 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.

Hur är skolorna i Munkfors?

Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Munkfors är 219,9 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 90,9 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.

Hur är arbetsmarknaden i Munkfors?

Sysselsättningsgraden i Munkfors är 79,5 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 370 600 kr/år. Arbetslösheten är 4,4 % (rikssnitt 5,4 %).

Hur trygg är Munkfors?

Det saknas aktuella trygghetssiffror för Munkfors i Koladas statistik. Brottsförebyggande rådet (Brå) publicerar brottsstatistik på kommunnivå för en kompletterande bild.

Hur stor är Munkfors?

Munkfors hade 3 637 invånare år 2025. Det gör kommunen till en liten ort.

I vilket län ligger Munkfors?

Munkfors kommun ligger i Värmlands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Värmland.