Kommunatlas
Jämförelse · Skåne län

Lund vs Trelleborg — vilket är bäst att bo i?

Lund har 132 333 invånare och Trelleborg har 47 405 (2025). Båda kommunerna ligger i Skåne län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Lund ett bättre värde på 39 och Trelleborg på 17.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Lund jämfört med Trelleborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Trelleborg Riket
Folkmängd jämförs ej 132 333 47 405 10 605 529
Befolkningsförändring 0,6 % 0,3 % 0,2 %
Medelålder 39,7 år 43,3 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 17,7 % 22,1 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,4 % 23,1 % 22,4 %
Andel utrikes födda 24,0 % 18,7 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Lund jämfört med Trelleborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Trelleborg Riket
Kommunal skattesats 32,42 % 31,58 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 3 809 kr/inv. 4 167 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 35,1 % (bättre värde) 28,6 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 65 390 kr/inv. 69 361 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Lund jämfört med Trelleborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Trelleborg Riket
Meritvärde åk 9 251,3 poäng (bättre värde) 223,1 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 252,4 poäng (bättre värde) 224,3 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 89,1 % (bättre värde) 79,8 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 82,1 % (bättre värde) 67,7 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,5 elever/lärare (bättre värde) 12,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 204 776 kr 189 433 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,7 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Lund jämfört med Trelleborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Trelleborg Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 85 % 85 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 77 % 87 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 47 dagar 29 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Lund jämfört med Trelleborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Trelleborg Riket
Medellivslängd 83,0 år (bättre värde) 80,5 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 6,7 dagar (bättre värde) 9,5 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,6 % 9,5 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 94,9 % (bättre värde) 94,5 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 77,5 % (bättre värde) 66,7 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 3,1 % (bättre värde) 10,0 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 74,4 % (bättre värde) 63,1 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Lund jämfört med Trelleborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Trelleborg Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 31,3 % 29,2 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,2 % (bättre värde) 5,1 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Lund jämfört med Trelleborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Trelleborg Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,4 % (bättre värde) 80,3 % 79,4 %
Anmälda brott 11 174 per 100 000 inv. 10 142 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Lund jämfört med Trelleborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Trelleborg Riket
Arbetslöshet 20–64 år 5,0 % (bättre värde) 6,2 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 1,7 % (bättre värde) 4,3 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 366 300 kr 390 300 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 10,5 per 1 000 inv. 11,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 69,0 % 81,5 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 77,8 index (0–100) (bättre värde) 76,4 index (0–100)
Utpendling, andel 41,1 % 53,7 %
Inpendling, andel 54,9 % 26,9 %

Miljö

Miljö — Lund jämfört med Trelleborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Trelleborg Riket
Insamlat kommunalt avfall 378 kg/inv (bättre värde) 493 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 57 % (bättre värde) 34 %
Andel elbilar 8,6 % (bättre värde) 5,9 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 1,59 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 2,74 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Lund jämfört med Trelleborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Trelleborg Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,6 per 1 000 inv. 1,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 9,4 % (bättre värde) 14,2 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 78,12 kr/kvm (bättre värde) 91,92 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 15 kr/år (bättre värde) 17 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 164 kr/kvm 134 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 244 kr/kvm (bättre värde) 258 kr/kvm
Fastighetspris småhus 40 303 kr/kvm 29 744 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 36 137 kr/kvm 19 353 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 38 339 kr/kvm 39 958 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 243,6 per 1 000 inv. 159,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 170,4 per 1 000 inv. 87,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 116,1 per 1 000 inv. 217,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 530,1 per 1 000 inv. 463,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 41,0 kvm/inv 45,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,7 per 1 000 inv. 2,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 21,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 5,1 % 3,3 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 133 828 48 081 10 633 801
Mediannettoinkomst 301 400 kr/inv. 307 100 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 11,3 per 100 000 inv. (bättre värde) 40,1 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 207 kr/inv. 34 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Lund jämfört med Trelleborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Trelleborg Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,0 % (bättre värde) 80,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 90,0 % (bättre värde) 85,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 67,0 % (bättre värde) 46,0 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 49,0 % 30,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Lund jämfört med Trelleborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Trelleborg Riket
Elever i kulturskola, andel 16,5 % (bättre värde) 3,6 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 2 970 kr/elev 2 912 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 7,45 lån/inv (bättre värde) 3,87 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Lund jämfört med Trelleborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Trelleborg Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 85,3 % (bättre värde) 45,4 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Lund jämfört med Trelleborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Trelleborg Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 2,0 % (bättre värde) 5,8 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Lund jämfört med Trelleborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Trelleborg Riket
Cykelväg per invånare 3,30 m/inv (bättre värde) 3,03 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 92,3 % (bättre värde) 84,2 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Lund jämfört med Trelleborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Trelleborg Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,7 % (bättre värde) 6,5 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 4,0 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,1 % 10,2 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Lund jämfört med Trelleborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lund Trelleborg Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 72,6 % (bättre värde) 38,6 % 48,5 %

Sammanfattning

Lund och Trelleborg har nästan identisk kommunalskatt (32,42 % respektive 31,58 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Lund (251,3 poäng) 28,2 poäng högre än Trelleborg (223,1 poäng). Medianinkomsten är 7 % högre i Trelleborg (390 300 kr) än i Lund (366 300 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Lund eller flytta till Trelleborg.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Lund eller Trelleborg?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,42 % i Lund och 31,58 % i Trelleborg (2026). Trelleborg har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,84 procentenheter motsvarar i storleksordningen 294 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Lund eller Trelleborg?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 251,3 poäng i Lund och 223,1 poäng i Trelleborg (2025). Lund har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 28,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Lund eller Trelleborg?

Lund har 132 333 invånare och Trelleborg har 47 405 (2025). Lund är alltså den största av de två kommunerna. Lund har ungefär 2,8 gånger fler invånare än Trelleborg. Medianinkomsten (20–64 år) är 366 300 kr i Lund och 390 300 kr i Trelleborg per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare