Kommunatlas
Jämförelse · Norrbottens län

Jokkmokk vs Pajala — vilket är bäst att bo i?

Jokkmokk har 4 695 invånare och Pajala har 5 706 (2025). Båda kommunerna ligger i Norrbottens län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Jokkmokk ett bättre värde på 28 och Pajala på 24.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Jokkmokk jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Jokkmokk Pajala Riket
Folkmängd jämförs ej 4 695 5 706 10 605 529
Befolkningsförändring −0,1 % −2,6 % 0,2 %
Medelålder 48,3 år 49,2 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 31,2 % 36,2 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 18,0 % 19,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 13,8 % 14,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Jokkmokk jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Jokkmokk Pajala Riket
Kommunal skattesats 34,29 % (bättre värde) 34,74 % 32,38 %
Årets resultat 1 005 kr/inv. (bättre värde) −634 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 55,9 % (bättre värde) 36,9 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 79 969 kr/inv. 94 281 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Jokkmokk jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Jokkmokk Pajala Riket
Meritvärde åk 9 228,9 poäng (bättre värde) 221,5 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 229,7 poäng (bättre värde) 223,9 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 78,8 % 82,4 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 73,1 % (bättre värde) 68,6 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 9,9 elever/lärare 8,5 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 199 566 kr 227 427 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,4 barn/årsarbetare 4,3 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Jokkmokk jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Jokkmokk Pajala Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 90,7 % (bättre värde) 88,2 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 80 % (bättre värde) 76 % 79 %
Väntetid till äldreboende 11 dagar (2024) 21 dagar (2014) –

Hälsa

Hälsa — Jokkmokk jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Jokkmokk Pajala Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,5 år (bättre värde) 79,9 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,0 dagar (bättre värde) 10,2 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 13,7 % 8,2 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 88,6 % 93,5 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 62,8 % 63,4 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,9 % 4,1 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,9 % 61,6 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Jokkmokk jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Jokkmokk Pajala Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 27,7 % 32,1 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,5 % 2,9 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Jokkmokk jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Jokkmokk Pajala Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 96,1 % – 79,4 %
Anmälda brott 10 856 per 100 000 inv. 6 365 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Jokkmokk jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Jokkmokk Pajala Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,1 % (bättre värde) 3,6 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,4 % 3,0 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 404 800 kr 411 800 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 12,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 12,3 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 87,3 % (bättre värde) 86,2 % 80,9 %
Utpendling, andel 16,3 % 13,1 % –
Inpendling, andel 9,8 % 10,6 % –

Miljö

Miljö — Jokkmokk jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Jokkmokk Pajala Riket
Insamlat kommunalt avfall 550 kg/inv (2023) 533 kg/inv (2023) (bättre värde) 424 kg/inv (2025)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 21 % (bättre värde) 12 % –
Andel elbilar 2,6 % (bättre värde) 1,1 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 9,19 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 16,49 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Jokkmokk jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Jokkmokk Pajala Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 13,0 % (bättre värde) 14,1 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 89,16 kr/kvm (bättre värde) 108,39 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 35,74 kr/kvm 32,63 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 109 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 223 kr/kvm (bättre värde) 254 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 9 038 kr/kvm 7 392 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 10 157 kr/kvm (2025) 2 882 kr/kvm (2021) 39 813 kr/kvm (2025)
Fastighetspris fritidshus 19 248 kr/kvm 5 977 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 203,4 per 1 000 inv. 184,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 18,1 per 1 000 inv. 2,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 342,9 per 1 000 inv. 390,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 564,4 per 1 000 inv. 577,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,0 per 1 000 inv. 1,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −3,2 % −4,4 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 4 482 5 393 10 633 801
Mediannettoinkomst 281 500 kr/inv. (bättre värde) 271 400 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 42,6 per 100 000 inv. 17,5 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 69 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Jokkmokk jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Jokkmokk Pajala Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 77,1 % 77,2 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 80,0 % (bättre värde) 78,9 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,6 % (bättre värde) 40,6 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 43,0 % 48,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Jokkmokk jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Jokkmokk Pajala Riket
Elever i kulturskola, andel 14,8 % 17,9 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 244 kr/elev (2024) 0 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 7,34 lån/inv (bättre värde) 4,01 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Jokkmokk jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Jokkmokk Pajala Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 58,8 % – 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Jokkmokk jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Jokkmokk Pajala Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,2 % 2,9 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Jokkmokk jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Jokkmokk Pajala Riket
Cykelväg per invånare 2,13 m/inv 4,54 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 94,8 % (bättre värde) 87,2 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 42,5 % (bättre värde) 20,8 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Jokkmokk jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Jokkmokk Pajala Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,9 % 8,3 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 6,2 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,5 % 12,0 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Jokkmokk jämfört med Pajala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Jokkmokk Pajala Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 33,5 % (bättre värde) 26,9 % 48,5 %

Sammanfattning

Jokkmokk har lägre kommunalskatt (34,29 %) jämfört med Pajala (34,74 %), en skillnad på 0,45 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Jokkmokk (228,9 poäng) 7,4 poäng högre än Pajala (221,5 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Jokkmokk eller flytta till Pajala.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Jokkmokk eller Pajala?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,29 % i Jokkmokk och 34,74 % i Pajala (2026). Jokkmokk har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,45 procentenheter motsvarar ungefär 100 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Jokkmokk eller Pajala?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 228,9 poäng i Jokkmokk och 221,5 poäng i Pajala (2026). Jokkmokk har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 7,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Jokkmokk eller Pajala?

Jokkmokk har 4 695 invånare och Pajala har 5 706 (2025). Pajala är alltså den större av de två kommunerna. Pajala har ungefär 1,2 gånger fler invånare än Jokkmokk. Medianinkomsten (20–64 år) är 404 800 kr i Jokkmokk och 411 800 kr i Pajala per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2014–2026. Jämförelsen omfattar 53 jämförbara nyckeltal mellan Jokkmokk och Pajala.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.