Flytta till Essunga — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Essunga? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Essunga har 5 559 invånare och ligger i Västra Götalands län.
Kommunalskatten på 33,05 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Essunga på 33,05 % är 0,67 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Essunga är 377 700 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Meritvärdet i åk 9 i Essunga på 177,6 poäng är 50,9 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 66,7 % (rikssnitt 84,2 %).
Trygghet
Trygghetsnivån i Essunga är hög. 92,0 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 12,6 procentenheter över rikssnittet (79,4 %).
Bostadspriser och boende i Essunga
Fastighetspriset för småhus i Essunga är 11 569 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 735 350 kr. Bostadsrätter ligger på 11 625 kr/kvm, motsvarande ungefär 813 750 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.
Trångboddhet i flerbostadshus i Essunga: 9,5 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %. Det indikerar ett relativt rymligt bostadsbestånd.
Se även boendekostnader i Essunga och guiden för att köpa bostad i Essunga.
Arbetsmarknad
Arbetsmarknaden i Essunga är stark med en arbetslöshet på 3,7 % — 1,7 procentenheter under rikssnittet (5,4 %).
Medianinkomsten i Essunga är 377 700 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Essunga jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Essunga | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt | 33,05 % | 32,4 % | Sämre |
| Arbetslöshet | 3,7 % | 5,4 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 | 177,6 | 228,5 | Sämre |
| Trygghet utomhus | 92,0 % | 79,4 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet | 66,7 % | 84,2 % | Sämre |
| Medianinkomst | 377 700 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning | 27,7 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus | 11 569 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
| Rekommenderar att flytta hit | 61,0 % | 63,9 % | Sämre |
Sammanfattning — är Essunga rätt för dig?
Kommunalskatten i Essunga på 33,05 % är 0,67 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Essunga är stark med en arbetslöshet på 3,7 % — 1,7 procentenheter under rikssnittet (5,4 %). Meritvärdet i åk 9 i Essunga på 177,6 poäng är 50,9 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 66,7 % (rikssnitt 84,2 %). Trygghetsnivån i Essunga är hög. 92,0 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 12,6 procentenheter över rikssnittet (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Essunga är 11 569 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 735 350 kr. Bostadsrätter ligger på 11 625 kr/kvm, motsvarande ungefär 813 750 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 61,0 % av invånarna rekommenderar att flytta till Essunga (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Essunga en liten ort med 5 559 invånare i Västra Götalands län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Essunga
Är det dyrt att bo i Essunga?
Kommunalskatten i Essunga är 33,05 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 377 700 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Essunga?
Fastighetspriset för småhus i Essunga är 11 569 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 735 350 kr. Bostadsrätter ligger på 11 625 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Essunga?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Essunga är 177,6 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 66,7 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Essunga?
Sysselsättningsgraden i Essunga är 83,7 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 377 700 kr/år. Arbetslösheten är 3,7 % (rikssnitt 5,4 %).
Hur trygg är Essunga?
92,0 % av invånarna i Essunga uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Essunga tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Essunga?
Essunga hade 5 559 invånare år 2025. Det gör kommunen till en liten ort.
I vilket län ligger Essunga?
Essunga kommun ligger i Västra Götalands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Västra Götalandsregionen.
Mer om Essunga
- Fullständig statistik om Essunga alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Essunga skattsida
- Barnfamiljer i Essunga skola & förskola
- Trygghet i Essunga brott & trygghet
- Befolkning i Essunga befolkningsstatistik
- VA-taxa i Essunga vatten & avlopp
- Pendling i Essunga in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Essunga lön efter skatt
Andra kommuner i Västra Götalands län du kanske vill jämföra:
Relaterade guider