Kommunatlas
Uppsala län  ·  Köpa bostad

Köpa bostad i Knivsta 2025 — fastighetspriser villa och bostadsrätt

I Knivsta kostar en villa i genomsnitt 36 489 kr per kvm (2025). Det är 15 493 kr/kvm över rikssnittet på 20 996 kr/kvm.

Villa kr/kvm
36 489
kr/kvm · 2025
▲ Riks: 20 996 kr/kvm
Bostadsrätt kr/kvm
28 007
kr/kvm · 2025
▲ Riks: 16 593 kr/kvm
Villa 120 kvm — exempel
4 378 680
kr totalt · 2025
Riks: 2 519 520 kr

Fastighetspriser i Knivsta

Villor i Knivsta såldes i genomsnitt för 36 489 kr per kvm (2025). Knivsta är 74 % dyrare än rikssnittet — 15 493 kr/kvm över rikssnittet på 20 996 kr/kvm. Priset på villor var i stort sett oförändrat jämfört med föregående år.

En villa på 120 kvm kostar alltså i genomsnitt 4 378 680 kr i Knivsta. Motsvarande villa till rikssnittspris kostar 2 519 520 kr — en skillnad på 1 859 160 kr.

Bostadsrätter i Knivsta såldes i genomsnitt för 28 007 kr per kvm (2025). Knivsta är 69 % dyrare än rikssnittet — 11 414 kr/kvm över rikssnittet på 16 593 kr/kvm. Priset på bostadsrätter var i stort sett oförändrat jämfört med föregående år.

Priserna kommer från SCB Fastighetsprisregistret och avser genomsnittliga kvadratmeterpriser för genomförda försäljningar under 2025. Det är faktiska köpeskillingar — inte taxeringsvärden. Priserna varierar beroende på läge inom kommunen, fastighetens skick och storlek.

Källa: SCB Fastighetsprisregistret via Kolada/RKA. Fastighetspris småhus (N07909) och bostadsrätt (N07908). Rikssnitt villa 20 996 kr/kvm, bostadsrätt 16 593 kr/kvm (2025).

Bostadsutbud och nybyggnation

Fler nyckeltal för dig som funderar på att köpa i Knivsta: upplåtelseformer, nybyggnation, bygglov och inkomstläge.

Fastighetspris fritidshus

2025

50 320 kr/kvm

För beräkning av kvadratmeterpriset för fritidshus har respektive enskilt köp använts. \nMed fritidshus avses småhus (typkod 220) som inte haft någon folkbokförd befolkning under 4 kvartal före försäljningstidpunkten.\nDefinitionen av vad som räknas som permanentboende resp. fritidshus ändrades något år 2015 vilket kan påverka jämförelser över tid.\nKälla: SCB:s Fastighetsprisregister\n

72 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 19 av 289 kommuner

Plats 1 av 8 kommuner i Uppsala län

Källa: SCB Fastighetsprisregistret

Bostäder totalt

2025

433,4 per 1 000 inv.

Bostäder totalt (hyres-, bostads-, äganderätter och där information om upplåtelseform saknas). Med lägenhet menas alla permanenta boenden. Källa: Lägenhetsregistret, fastighetstaxeringsregistret (FTR) och registret över totalbefolkningen (RTB)

13 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 256 av 290 kommuner

Plats 7 av 8 kommuner i Uppsala län

Källa: SCB

Bostäder med hyresrätt

2025

124,8 per 1 000 inv.

Småhus med hyresrätt avser lägenheter som ägs av andra ägare än fysiska personer, dödsbon eller bostadsrättsföreningar. Flerbostadshus och övriga hus med hyresrätt avser lägenheter som inte är ägarlägenheter och som ägs av andra ägare än bostadsrättsföreningar. Även hyresrätter i form av specialbostäder (bostäder för äldre/funktionshindrade, studentbostäder och övriga specialbostäder) ingår. Med lägenhet menas alla permanenta boenden. Källa: Lägenhetsregistret, fastighetstaxeringsregistret (FTR) och registret över totalbefolkningen (RTB).

36 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 249 av 290 kommuner

Plats 7 av 8 kommuner i Uppsala län

Källa: SCB

Bostäder med bostadsrätt

2025

111,6 per 1 000 inv.

Småhus (villa), flerbostadshus och övriga hus med bostadsrätt avser lägenheter som ägs av bostadsrättsföreningar. Även bostadsrätter i form av specialbostäder (bostäder för äldre/funktionshindrade, studentbostäder och övriga specialbostäder) ingår. Med lägenhet menas alla permanenta boenden. Dividerat med antal invånare 31/12. Källa: Lägenhetsregistret, fastighetstaxeringsregistret (FTR) och registret över totalbefolkningen (RTB).

8,0 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 50 av 290 kommuner

Plats 2 av 8 kommuner i Uppsala län

Källa: SCB

Bostäder med äganderätt

2025

195,5 per 1 000 inv.

Småhus (villa) med äganderätt avser lägenheter som ägs av fysiska personer eller dödsbon. Flerbostadshus och övriga hus med äganderätt avser ägarlägenheter. Med lägenhet menas alla permanenta boenden. Dividerat med antal invånare 31/12. Källa: Lägenhetsregistret, fastighetstaxeringsregistret (FTR) och registret över totalbefolkningen (RTB).

7,1 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 244 av 290 kommuner

Plats 7 av 8 kommuner i Uppsala län

Källa: SCB

Genomsnittlig boyta

2025

41,0 kvm/inv

Den statistik som presenteras är resultatet av bearbetningar av SCB-registren RTB, Lägenhetsregistret och Fastighetstaxeringsregistret (FTR). Ett hushåll består av de personer som är folkbokförda på samma lägenhet. Registret över totalbefolkningen och Lägenhetsregistret avser den 31/12 år T och FTR avser den 1/1 år T+1. Källa: SCB.

2,4 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 260 av 290 kommuner

Plats 7 av 8 kommuner i Uppsala län

Källa: SCB

Färdigställda bostäder, nybyggnad

2025

16,0 per 1 000 inv.

Inkluderar småhus och flerbostadshus. Småhus avser friliggande en- och tvåbostadshus samt par-, rad- och kedjehus (exklusive fritidshus). Flerbostadshus avser bostadsbyggnader innehållande tre eller flera lägenheter inklusive loftgångshus. Alla kommuner lämnar månatligen uppgifter om beviljade bygglov. Insamlingsrutinerna utgår från PBL. Uppgift om färdigställande ska primärt baseras på det slutbesked som byggherren ska få från byggnadsnämnden för bygglovsärendet. Dividerat med antal invånare 31/12 multiplicerat med 1000. Källa: SCB.

433 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 3 av 290 kommuner

Plats 1 av 8 kommuner i Uppsala län

Källa: SCB

Bostäder som beviljats bygglov, två år

2025

13,0 per 1 000 inv.

Antal bostäder som beviljats bygglov under de senaste två åren (T och T-1), avser endast permanentboende, antal/1000 invånare. Invånarantalet avser år T-1, 31 dec. Källa: SCB

103 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 24 av 290 kommuner

Plats 2 av 8 kommuner i Uppsala län

Källa: SCB

Mediannettoinkomst

2024

361 800 kr/inv

Disponibel mediannettoinkomst personer 20 år och äldre. Nettoinkomsten är summan av alla skattepliktiga och skattefria inkomster som förvärvs- och kapitalinkomster och transfereringar minus skatt och övriga negativa transfer. Inkomsten är beräknad per individ. Inkomster som riktar sig till hela hushållet, som ekonomiskt bistånd och bostadsstöd, har i förekommande fall delats upp på de vuxna i hushållet dividerat med personer som var folkbokförda både den 1 januari och den 31 december, och som tillhörde en familj med disponibel inkomst skild från noll kronor. Källa: SCB.

16 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 18 av 290 kommuner

Plats 1 av 8 kommuner i Uppsala län

Källa: SCB

Planerar du solceller? Solinstrålningen varierar mellan Sveriges kommuner och påverkar lönsamheten. Se hur mycket sol Knivsta får på Solguide.se — SMHI-baserad solinstrålning för Knivsta och 2 700+ andra orter.

Vanliga frågor om att köpa bostad i Knivsta

Vad kostar en villa i Knivsta?

En villa i Knivsta kostar i genomsnitt 36 489 kr per kvm (2025). Det är baserat på faktiska försäljningspriser från SCB Fastighetsprisregistret. En villa på 120 kvm kostar alltså ungefär 4 378 680 kr totalt. Rikssnittet är 20 996 kr/kvm.

Vad kostar en bostadsrätt i Knivsta?

En bostadsrätt i Knivsta kostar i genomsnitt 28 007 kr per kvm (2025). Det är baserat på faktiska överlåtelsepriser från SCB Fastighetsprisregistret. Rikssnittet för bostadsrätter är 16 593 kr/kvm.

Är Knivsta dyrare eller billigare än rikssnittet?

Villor i Knivsta är dyrare än rikssnittet: 36 489 kr/kvm mot 20 996 kr/kvm, en skillnad på 15 493 kr/kvm. Bostadsrätter är dyrare än rikssnittet: 28 007 kr/kvm mot 16 593 kr/kvm.

Var hittar jag specifika bostadsannonser i Knivsta?

Sök på Hemnet (hemnet.se) eller Booli (booli.se) för aktuella bostadsannonser i Knivsta. Fastighetspriserna på den här sidan är genomsnittliga kvadratmeterpriser baserade på SCB:s statistik — de visar prisnivån i kommunen, inte enskilda objekt. Priserna varierar beroende på läge, skick och storlek.